Gigi Becali vrea TREI jucători de la Farul! Câți bani i-a plătit până acum lui Gică Hagi pe transferuri
Pițurcă, tranșant după ce Gigi Becali a spus că i-a făcut un ”cadou” de 1.500.000 €: ”Nu mai vorbesc în viața mea cu el”

Farul - Chindia 0-1. De ziua lui, Gică Hagi pierde în fața lui Emil Săndoi

05.02.2022, 17:55

• Liga 2: CS Mioveni - Csikszereda, joi, 17:00, DGS 1

• Premier League: Chelsea - Tottenham, joi, 21:30, DGS 1

Farul Constanța a pierdut pe teren propriu în fața celor de la Chindia Târgoviște cu scorul de 0-1, iar înfrângerea este și mai dureroasă pentru antrenorul constănțenilor, Gheorghe Hagi, întrucât a avut loc de ziua sa.

În urma acestui rezultat, Farul rămâne la un singur punct în fața celor de la Rapid, cu un total de 35 de puncte, pe locul șase în clasament, și riscă să piardă locul de play-off. Chindia se poziționează pe locul 11, cu un total de 27 de puncte.

Prima ocazie a partidei le aparține celor de la Farul, în minutul 4. Ghiță i-a centrat foarte bine lui Purece în fața porții, dar acesta nu a reușit să finalizeze.

Câteva minute mai târziu, Purece a șutat periculos de la marginea careului, dar balonul a trecut pe lângă poarta apărată de Căbuz.

Chindia a replicat, în minutul 14, prin ocazia lui Sila care a șutat periculos din interiorul careului, însă mingea a trecut peste transversală.

Cea mai mare ocazie a constănțenilor i-a aparținut lui Omoh, în minutul 24, când a șutat puternic în bara porții lui Căbuz.

Popadiuc a lovit și el bara transversală în minutul 66, cu un șut din interiorul careului.

Unicul gol al partidei a fost marcat în miutul 82, atunci când Popa a așezat perfect mingea pentru șutul lui Florea care nu i-a dat nicio șansă lui Aioani.

VIDEO Rezumatul partidei Farul - Chindia 0-1

Farul a traversat o pauză nedorită, forţată de problemele ivite la Academica Clinceni, echipă care a primit acceptul LPF să i se amâne meciul din etapa trecută din cauza îmbolnăvirilor cu COVID-19.

"Nu contează că e ziua mea. Important este ca noi să câştigăm. Oricum, nevastă-mea este plecată la Ianis, fata (n.r. Chira) este la Bucureşti ...", a spus Hagi, cu un zâmbet larg pe faţă.

Farul-Chindia este programat la ora 16:00 pe stadionul din Ovidiu. Meciul este în direct pe Digi Sport 1. De asemenea, abonaţii Digi Mobil pot viziona jocul pe noua Aplicaţie Digi Sport şi pe siteul digisport.ro. Aplicaţia poate fi descărcată din Google Play sau App Store.

Farul-Chindia, ora 16:00, Live Video pe Digi Sport 1, Aplicaţia Digi Sport şi pe siteul digisport.ro

Gică Hagi regretă faptul că echipa a fost scoasă din ritm de amânarea meciului cu Academica Clinceni. Acum, echipa sa este nevoită să joace cinci meciuri în două săptămâni.

Apropo și de ultimul meci, noi am avut cinci cazuri de COVID, mai multe decât adversarul. Au avut patru cazuri ei. Aveam mai multe, dar... Eu știu că în campionat trebuie să te înscrii cu un număr de jucători. Trebuie să-i ai, 20-25 de jucători. Dacă nu, nu știi ce va fi.

Nu poți să anticipezi. Noi eram foarte bine, într-o formă foarte bună, nu știm ce va peste două săptămâni. Din punctul meu de vedere tehnic, ar trebui să jucăm cu loturile pe care le aveam. Dacă ar fi fair-play. Nu să aducem alți 10-20 de jucători și după aia să fie o echipă nouă”, a declarat Gică Hagi, la conferința premergătoare partidei cu Chindia Târgoviște.

"Gică Hagi are jucători valoroși la Farul, acolo se cresc fotbaliști. Au două victorii consecutive, cu Dinamo și cu U Craiova, și moralul bun înaintea confruntării de sâmbătă. Noi nu am pierdut de trei jocuri, nici nu am primit gol, dar a fost o problemă că nu am câștigat cu Mioveni.

Am avut situații clare de a face diferența. Sper ca și jucătorii mai noi sau cei care revin după accidentări să facă o treabă bună. Avem ceva probleme medicale. Mă bucur totuși pentru revenirea lui Marco Dulca la această partidă. El și Căpușă ne-au lipsit în jocul de duminică, practic doi dintre titularii noștri obișnuiți.

Sper să ne capacităm pentru această partidă, să fim inspirați și mai atenți la finalizare, pentru că aici am suferit în ultima perioadă. Jocul nostru în fața porții a lăsat de dorit. Poate am avut și o doză de ghinion până acum. Ne gândim la un rezultat pozitiv”, a declarat, la rândul său, Emil Săndoi.

Rezumat video Chindia-Farul 2-0, pe 18 septembrie 2021

Farul Farul
  • 90+4 final
    Final meci
  • 90+1 s
    Schimbare Chindia Targoviste

Celea este introdus în locul lui Passaglia.

• 85 s
    Schimbare Farul

Grameni este înlocuit cu Radaslavescu.

• 85 s

Adrian Petre este introdus în locul lui Omoh.

• 85 s

Florea este înlocuit cu Cherchez.

• 82 g
    Gol Chindia Targoviste

Popa îi așează mingea lui Florea care îl execută pe Aioani cu un șut din apropierea porții.

• 75 cg
    Cartonaş galben Farul

Artean este avertizat.

• 67 s

Sila este înlocuit cu Chunchukov.

• 67 s

Căpușă este introdus în locul lui Butean.

• 66 s

Iancu este introdus în locul lui Purece.

• 66 s

Mladen este introdus în locul lui Boboc.

• 66 oc
    Ocazie Chindia Targoviste

Popadiuc șutează puternic din interiorul careului, dar balonul lovește bara transversală.

• 55 cg
    Cartonaş galben Chindia Targoviste

Butean este avertizat.

• 49 oc

Popa încearcă o execuție din întoarcere, dar balonul trece departe de poarta lui Aioani.

Moldovan este introdus în locul lui Căbuz.

• 45+2 fr1
  • 43 oc

Daniel Florea a șutat din afara careului, dar balonul a trecut peste poarta lui Aioani.

• 30 cr
    Cartonaş roşu Farul

Jefte Betancor este eliminat după ce îl lovește pe Iacob.

• 24 oc
    Ocazie Farul

Omoh șutează puternic, dar balonul izbește bara porții lui Căbuz.

• 14 oc

Sila șutează periculos din interiorul careului după o lovitură de la colț, dar balonul trece peste bara transversală.

• 7 oc

Purece șutează periculos de la marginea careului, dar balonul trece pe lângă poarta apărată de Căbuz.

• 4 oc

Ghiță îi centrează foarte bine lui Purece în fața porții, dar acesta nu reușește să finalizeze.