hagibecali
Gică Hagi și Gigi Becali, în cursă pentru același jucător! "Regele" a făcut anunțul în direct
stadion-farul
Video Surpriză! Gheorghe Hagi nici nu vrea să audă: ce a spus despre ”bijuteria” de 76.000.000€ de la Constanța
adrian mutu
Video Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”
Farul Farul
0 - 4
FCSB FCSB
Lu 25.04.2022 21:00

Farul Constanța - FCSB 0-4. Demonstrație de forță pentru roș-albaștri! Florin Tănase, hat-trick la Ovidiu

25.04.2022, 22:52

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

FCSB s-a impus total în fața celor de la Farul Constanța, în partida contând pentru etapa cu numărul șase din play-off-ul Ligii 1, scor 4-0.

În urma acestui rezultat, FCSB (46 de puncte) s-a apropiat din nou la doar două puncte față de CFR Cluj (48 de puncte), iar lupta la titlu se anunță a fi incendiară.

Darius Olaru a bifat prima ocazie importantă a partidei în minutul 9. Cordea i-a pasat în careu, iar mijlocașul lui FCSB a șutat din prima, însă Aioani a reușit să rețină. Florinel Coman putea marca din lovitură liberă în minutul 18, dar același Aioani a reușit să respingă.

FCSB a deschis scorul în minutul 24, atunci când Darius Olaru l-a văzut foarte bine pe Florin Tănase. Căpitanul de la FCSB a scăpat singur cu Aioani, l-a driblat pe goalkeeper și a marcat cu ușurință.

Târnovanu a avut o intervenție foarte bună la șutul expediat de Gabi Iancu din minutul 26.

Darius Olaru a marcat în minutul 34 după ce a ajuns la o pasă foarte bună trimisă de Florinel Coman în fața porții constănțenilor. Câteva minute mai târziu, tot Coman a obținut o lovitură de la unsprezece metri, iar Florin Tănase a fost cel care a transformat-o.

În minutul 68, Florin Tănase a reușit tripla după o eroare catastrofală a lui Aioani. Acesta nu s-a informat și l-a servit pe căpitanul roș-albaștrilor care a marcat în poarta goală.

VIDEO Rezumatul partidei Farul Constanța - FCSB 0-4

După victoria de duminică a celor de la CFR Cluj, scor 1-0, pe terenul celor de la FC Voluntari, FCSB este obligată să câștige partida cu Farul Constanța pentru a rămâne în plasa liderului. Oricare alt rezultat ar anula importantul succes obținut în Gruia, runda trecută. Astfel, diferența ar fi una de 4 (la egal) sau 5 (la înfrângere) puncte la finalul etapei.

De partea cealaltă, trupa lui Gheorghe Hagi luptă pentru îndeplinirea obiectivului din play-off: locul 4. Pentru moment, este doar pe locul 5, la 2 puncte în spatele următoarei clasate, FC Voluntari. Cu un succes, ”marinarii” ar urca peste ilfoveni în clasament.

În plus, constănțenii speră ca Universitatea Craiova să câștige Cupa României, iar locul 4 să devină eligibil pentru barajul de Conference League, contra celei mai puternice formații din play-out.

Statistica partidelor directe dintre Farul și FCSB

Istoria duelurilor dintre Farul Constanța și FCSB este clar în favoarea formației roș-albastre. Pe stadionul din Ovidiu, cele două formații s-au întâlnit de 14 ori, din 2012, când Viitorul Constanța (actuala Farul Constanța) a promovat în Liga 1.

• Bilanțul este: 2 victorii Farul, 3 remize și 9 victorii FCSB.

La ultima partidă disputată pe acest teren, în Liga 1, în sezonul regulat, FCSB s-a impus la limită, scor 1-0, după ce tânărul Constantin Grameni și-a introdus balonul în proprie poartă, în minutul 13.

Gheorghe Hagi are două partide disputate împotriva lui Anton Petre, ambele în Liga 1, scorul fiind egal, 1-1:

• 27.02.2022: FCSB - Farul 0-2
  • 14.03.2022: FCSB - Farul 2-0

Echipele probabile

Farul: 12. Aioani - 2. Boboc, 5. Mladen, 17. Larie, 6. De Nooijer - 18. Artean, 11. A. Ciobanu, 29. Radaslavescu - 80. Pitu, 19.Moldoveanu, 92. Omoh
Rezerve: 94. Brănescu, 4. Dussaut, 13. Sali, 16. Nedelcu, 21. D. Sârbu, 24. Grameni 28. Iancu, 98. N. Popescu
Antrenor: Gheorghe Hagi

FCSB: 32. Târnoveanu - 2. V. Crețu, 17. I. Cristea, 4. Miron, 33. Radunovic - 23. Ov. Popescu, 18. Edjouma, 27. Olaru - 98. Cordea, 10. Fl. Tănase, 9. Oct. Popescu
Rezerve: 99. A. Vlad, 7. Fl. Coman, 8. Șut, 13. Dumiter, 19. I. Stoica, 22. V. Gheorghe, 25. Perianu, 26. Oaidă, 31. Mamut
Antrenor: Anton Petrea

Stadion: Complex Sportiv Academia ”Gheorghe Hagi” (Ovidiu)
Arbitru: Bîrsan Marcel (Bucureşti) / A1: Grigoriu Mircea Mihail (Bucureşti), A2: Marica Mihai Marius (Bistriţa)

Farul Farul
FCSB FCSB
  • 86 oc
    Ocazie FCSB

Ianis Stoica are o execuție foarte frumoasă la poarta lui Aioani, însă portarul constănțenilor are o intervenție superbă.

• 85 s
    Schimbare FCSB

Olaru este înlocuit cu Perianu.

• 76 oc
    Ocazie Farul

Ciobanu execută o lovitură liberă care trece puțin pe lângă poarta lui Târnovanu.

• 75 s

Popescu este înlocuit cu Musi.

• 75 s

Tănase este înlocuit cu Stoica.

• 75 s

Edjouma este introdus în locul lui Coman.