Screenshot 2024-04-24 213706
Gică Hagi, mesaj pentru Olimpiu Moruțan după accidentarea care îl face să rateze EURO
hagibecali
Gică Hagi și Gigi Becali, în cursă pentru același jucător! "Regele" a făcut anunțul în direct
Gigi Becali
Exclusiv Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Farul Constanța câștigă primul meci din acest sezon. Elevii lui Gheorghe Hagi s-au impus cu scorul de 2-0 în fața celor de la Gaz Metan Mediaș.

Prima ocazie mare a partidei a fost în minutul 27 și le-a aparținut celor de la Farul Constanța. Dobrosavlevici a centrat în interiorul careului. Jefte i-a așezat mingea lui Pitu, dar șutul acestuia a fost blocat de Matricardi.

Farul Constanța - Gaz Metan Mediaș 2-0. Hagi bifează prima victorie din noul sezon

Medieșenii au avut șansa de a deschide scorul în minutul 37, când Gabriel De Moura a centrat în interiorul careului. Chamed a reluat cu capul pe lângă poartă.

La finalul primei reprize Dobrosavlevici a driblat în colțul careului și a șutat pe poartă dar intervenția lui Vâlceanu a păstrat scorul intact.

Farul a deschis scorul în repriza secundă, după ce a transformat lovitura de la unsprezece metri, obținută de Larie când Mathaus l-a faultat în interiorul careului.

Gaz Metan Mediaș ar fi putut egala în minutul 64, când Răzvan Grădinaru a executat lovitura de la colțul terenului, iar Filip a reluat cu capul pe lângă poartă. În minutul 74, Gaz Metan Mediaș a avut o altă ocazie uriașă când Mathaus i-a pasat foarte bine lui Chamed care a șutat pe poartă. Tordai a intervenit, dar balonul a continuat să se îndrepte spre poartă. Buda a fost cel care a înlăturat pericolul.

Golul cu numărul doi a venit în minutul 81, când Pitu a șutat puternic la poarta lui Vâlceanu. Goalkeeper-ul a respins mingea care a ajuns la Adrian Petre. A fost nevoie doar ca acesta să trimită balonul în poarta goală.

După meciul cu Gaz Metan Mediaș se află pe locul trei în clasamentul Ligii 1, cu patru puncte.

În prima etapă, Farul a remizat alb la Arad, contra UTA-ei, iar Gaz Metan s-a impus pe teren propriu în fața nou-promovatei CS Mioveni, 1-0.

VIDEO Rezumatul partidei Farul Constanța - Gaz Metan 2-0

Farul Constanța - Gaz Metan 2-0. Statistici, confruntări directe și declarații

Palmaresul întâlnirilor directe îi este favorabil grupării din județul Sibiu. Gaz Metan a câștigat opt confruntări, în timp ce Farul s-a impus de șase ori, iar trei partide s-au încheiat nedecis. S-au înscris 40 de goluri (golaveraj 18-22, în favoarea medieșenilor).

Gică Hagi are 10 meciuri ca antrenor împotriva lui Gaz Metan: șase victorii, două remize și două înfrângeri. ”Regele” s-a duelat de șapte ori cu Mihai Teja și nu a pierdut niciodată (trei succese și patru rezultate de egalitate).

Trebuie să atacăm, să ne impunem filozofia noastră, e un antrenor care ne cunoaște foarte bine, va fi greu să-i desfacem. Nu am marcat, dar trebuie să facem un fotbal cu multe goluri. La Arad am suferit.

Există o singură echipă aici, vrem performanțe și trofee, e nevoie de timp, de aceea am venit și eu pe bancă”, a declarat Hagi înaintea meciului.

Farul Constanța - Gaz Metan | LIVE VIDEO, ora 18:30, pe Digi Sport 1. Echipe probabile

Farul: Tordai - Grosu, Larie, Mladen, De Nooijer - Casap, Pires, Grameni - Chițu, Betancor, Pitu

Gaz Metan: Vâlceanu - Romeo, Horj, Matricardi, Trif - Moura, Filip - Lixandru, Chamed, Grădinaru - Morar

• 81 g

Gool Farul Constanța! Pitu șutează puternic la poarta lui Vâlceanu, goalkeeperul respinge balonul care ajunge la Adrian Petre. Acesta înscrie cu un șut care nu îi lasă nicio șansă portarului.