Sepsi - CFR Cluj, LIVE VIDEO, de la 20:30 pe Digi Sport 1. Cu o victorie, ardelenii urcă pe locul 2
giovanni becali 1
Giovanni Becali a făcut TOP 5 al celor mai buni jucători români din istorie
chicpiu
La 34 de ani, poate fi marea surpriză a României la EURO 2024: ”Cred că va fi luat în calcul”
Digi Sport Special
Farul Farul
2 - 0
UTA UTA
Du 02.10.2022 18:30

Farul Constanța - UTA Arad 2-0. ”Marinarii” lui Hagi, neînvinși pe teren propriu în Liga 1

02.10.2022, 18:45

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Farul Constanța a înfruntat-o pe UTA Arad, într-o partidă contând pentru etapa a 12-a din Liga 1.

Meciul dintre Farul Constanţa şi UTA Arad s-a încheiat cu victoria ”marinarilor”, scor 2-0.

Victorie pentru Farul cu UTA Arad

Golurile întâlnirii dintre Farul Constanța și UTA Arad a fost semnate de Denis Alibec, în minutul 19, din lovitură de la 11 metri și Carlo Casap, în minutul 90

Prima repriză a meciului a fost controlată de Farul Constanța, Denis Alibec fiind cel mai periculos om al gazdelor.

Repriza a început cu oaspeții în atac, care au obținut și o lovitură de la 11 metri, dar care a fost ratată de Virgiliu Postolachi.

Carlo Casap a risipit toate emoțiile celor de la Farul în minutul 90. Acesta a punctat după ce a profitat de respingerea lui Iacob și a închis tabela la scorul de 2-0.

În urma rezultatului din această etapă, Farul a acumulat 27 de puncte și se află în fruntea Ligii 1, în timp ce UTA Arad se află pe poziția a noua, cu 15 puncte în ierarhie.

VIDEO Rezumat Farul - UTA Arad 2-0

Știrea Inițială

Farul Constanța - UTA Arad, LIVE VIDEO, ACUM, pe Digi Sport 1

Șapte succese a reuşit Farul în acest sezon, dintre care cinci la cel puţin două goluri diferenţă.

Arădenii s-au impus în precedenta deplasare din campionat, 2-1 cu FC Botoşani, şi au oprit o serie cu 18 partide disputate „afară" în care nu au cunoscut gustul victoriei.

Gruparea constănţeană are cel mai bun atac din campionat, 22 de goluri marcate, dintre care 12 au fost reuşite în prima repriză, interval în care UTA a înscris de opt ori.

Conform InStat, partener LPF, 12 presinguri reuşite în jumătatea adversă / meci este media Farului în acest sezon, cea mai bună din campionat (UTA - 8 presinguri reuşite în jumătatea adversă / meci).

117 dueluri a câştigat fundaşul arădenilor Erjon Hoxhallari în ediţia curentă, capitol la care este depăşit doar de Denis Ispas (U Cluj - 138) şi Dorinel Oancea (CS Mioveni - 118).

David Kiki a reuşit 47 de driblinguri în tricoul dobrogenilor şi este lider detaşat în această ierarhie după 11 runde.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de cinci ori în principala competiţie internă, un joc a fost câştigat de arădeni, iar alte 4patrupartide s-au terminat la egalitate.

Cea mai recentă dispută directă: 20 noiembrie 2021, Farul-UTA 0-0.

Mediile de vârstă

• Farul Constanţa - 23 ani şi 5 luni, cea mai mică din campionat.
  • UTA Arad - 25 ani şi 4 luni.

Nouă jucători eligibili U 21 a folosit gruparea constănţeană în acest sezon, printre care şi Alexi Pitu, cel mai bun pasator decisiv din campionat, 5 assist-uri.

Echipele probabile

Farul: 12. Aioani - 21. Sîrbu, 17. Larie, 18. Artean, 25. Kiki - 45. Corinus, 6. T. Băluță, 24. Grameni - 7. Alibec, 9. L. Munteanu, 80. Pitu
Rezerve: 1. Buzbuchi, 4. Doukoure, 8. Casap, 19. L. Andronache, 27. Borza, 77. Sali, 99. R. Moldoveanu
Antrenor: Gheorghe Hagi

UTA Arad: 93. Fl. Iacob - 15. Vukcevic, 4. Benga, 6. Chindriș, 22. Hoxhallari - 14. P. Anton, 70. Șteau, 19. Batha - 29. Stahl, 17. Postolachi, 11. Jobello
Rezerva: 33. Balauru, 3. M. Dobrescu, 8. Fl. Matei, 9. Ademi, 20. Ubbink, 21. Erico, 28. Keșeru, 31. Isac, 77. Negoescu

Gol Farul

Carlo Casap înscrie după ce a profitat de respingerea în față a lui Iacob.

• 86 cg
    Cartonaş galben Farul

Sîrbu a văzut cartonașul galben pentru fault.

• 81 s
    Schimbare Farul

Au ieșit Alibec și Doukoure. Au intrat Morar și Banu.

• 80 s
    Schimbare UTA

Au ieșit Postolachi și Otele. Au intrat Keșeru și Stahl.

• 74 s

Au ieșit Steau și Jobello. Au intrat Negoescu și Ubbink.

• 70 oc
    Ocazie UTA

Jobello a trimis puțin pe lângă poarta lui Aioani. Acesta a șutat din apropierea careului de șase metri.

• 69 s

A ieșit Grameni și a intrat Casap.

• 66
    Info

Sîrbu a șutat din afarea careului mare, dar mingea s-a dus peste poarta lui Iacob.

• 59 s

A ieșit Munteanu și a intrat Borza.

• 56 rp
    Ratare penalty

Virgiliu Postolachi a ratat lovitura de la 11 metri. Moldoveanul a trimis peste poartă.

• 52 cr
    Cartonaş roşu Farul

Corinus a fost eliminat pentru faultul la Otele.

• 51 p
    Penalty

Otele a căzut în careul celor de la Farul și a obținut o lovitură de la 11 metri.

• 48 cg

Denis Alibec a fost și el avertizat.

• 47 cg
    Cartonaş galben

Vukcevic este și el avertizat de la UTA.

A început partea a doua a meciului de la Ovidiu.

Arbitrul a pus capăt primelor 45 de minute.

• 38 cg
    Cartonaş galben UTA

Alexandru Benga a fost avertizat de arbitrul Horia Mladinovici pentru un fault.

• 34 oc
    Ocazie Farul

Denis Alibec a șutat din afara careului mare, dar mingea s-a dus dus ușor în brațele portarului de la UTA Arad.

• 32
    Info

Virgiliu Postolachi a ratat o lovitură de cap, după o centrare venită din partea stângă a terenului.

• 19 g
    Gol Farul

Denis Alibec a transformat simplu lovitura de la 11 metri și a deblocat astfel tabela.

• 17 p
    Penalty

Lovitură de la 11 metri obținută de Dennis Alibec, după un fault în careul celor de la UTA Arad.

• 12 oc

Denis Alibec a șutat din partea stângă a careului mare, dar mingea s-a scurs pe lângă poarta lui Iacob.