Avantaj pentru FCSB, după Farul - CFR 5-1: ”roș-albaștrii”, tot mai aproape de adjudecarea titlului
Universitatea Cluj V. CFR Cluj, Romanian Superliga 1, Cluj-Napoca - 21 Aug 2023
Camora își ”mitraliază” colegii după umilința CFR-ului în fața Farului: ”Nu merităm niciunul să purtăm acest tricou!”
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

UTA Arad s-a impus cu scorul de 2-1 pe terenul celor de la FC Botoșani în etapa a zecea din Liga 1.

În urma acestui rezultat, arădenii urcă provizoriu pe loc de play-off, cu un total de 15 puncte, la un punct în fața celor de la Universitatea Craiova. FC Botoșani ajunge pe locul 9, cu 12 puncte.

Arădenii au început mai bine partida contra celor de la FC Botoșani. Potolachi putea deschide scorul încă din minutul 4, când a șutat în blocajul lui Pap. Jobello a încercat și el poarta moldovenilor în minut mai târziu, dar Pap a reușit să rețină.

Șteau a expediat un șut din afara careului în minutul 21, însă balonul a fost reținut de Eduard Pap.

Scorul a fost deschis în minutul 26, când Batha a centrat foarte bine de la colțul terenului, iar Cascini a trimis cu capul în poarta moldovenilor.

Doar cinci minute mai târziu, Potolachi a dublat avantajul formației antrenate de Ilie Poenaru când a înscris din fața porții.

Pe finalul primei reprize, moldovenii puteau egala, dar Camara nu a reușit să ajungă la centrarea lui Ivanov.

Moldovenii au reușit să înscrie în repriza secundă, prin Sno care l-a învins cu mult noroc pe Iacob. Dragu a avut o incursiune frumoasă în minutul 74 și a centrat în fața porții, însă Benga a reușit să respingă.

Jobello a reușit să marcheze în minutul 77, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Pe final de meci, Dican a fost aproape să trimită în propria poartă după ce a încercat să respingă un șut expediat de Ubbink.

VIDEO Rezumatul partidei FC Botoșani - UTA Arad 1-2

Înainte de partida de pe Stadionul Municipal, situațiile celor două echipe în clasamentul Ligii 1 sunt asemănătoare. Ambele formații au 12 puncte, însă moldovenii se bucură de un golaveraj superior (+1, față de -2).

FC Botoșani vine după o înfrângere suferită pe terenul lui Petrolul Ploiești, scor 1-2

FC Botoșani - UTA Arad, Live Video, 18:45, Digi Sport 1. Moldovenii au avantaj la ultimele 5 confruntări directe

De partea cealaltă, arădenii îi vizitează pe botoșăneni după o remiză împotriva Chindiei, scor 1-1. Deși se află la egalitate de puncte, UTA are un meci în plus față de FC Botoșani.

În ultimele 5 meciuri directe, FC Botoșani s-a impus de două ori, UTA o singură dată, iar în celelalte două partide au făcut remiză albă.

FC Botoșani - UTA Arad, Live Video, 18:45, Digi Sport 1. Echipele probabile

FC Botoșani: Pap - Sno, Dican, Boli, Dragu - Ivanov, Perian, Mussis - Mateus, Camara, Mailat

UTA: Mociu - Vukcevic, Benga, Chindriș, Hoxhallari - Batha, Cascini, Ubbink - Jobello, Postolachi, Otele

Ocazie UTA

Ubbink execută o lovitură liberă, Dican încearcă să respingă, dar prinde mingea cu exteriorul, iar balonul este aproape să intre în poarta lui Pap.

Ocazie UTA

Jobello îi fură balonul lui Pap și trimite în poartă, dar reușita este anulată pe motiv de ofsaid.

• 74 oc
    Ocazie FC Botosani

Dragu centrează foarte bine în fața porții pentru Camara, dar Benga are o intervenție perfectă și respinge.

Ocazie UTA

Un șut al lui Jobello este deviat și este aproape să intre în poarta moldovenilor, însă Pap are o intervenție perfectă.

• 58 cg
    Cartonaş galben UTA

Otele este avertizat.

• 53 g
    Gol FC Botosani

Camara a șutat puternic din flancul stâng, Iacob a respins până la picioarele lui Sno. Acesta a șutat în bară, balonul a revenit la Sno care a trimis cu mult noroc în poartă.