”Am avut un secret!”. MM Stoica a dezvăluit totul, după ce FCSB a câștigat titlul
Duckadam
Exclusiv Helmut Duckadam s-a convins: capitolul la care a excelat FCSB, noua campioană a României
Stirile Digi Sport
Farul Farul
0 - 2
Dinamo Dinamo
Lu 12.02.2024 20:00

Farul - Dinamo 0-2. Ce surpriză! ”Câinii Roșii” dau lovitura pe terenul campioanei

12.02.2024, 21:58

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Dinamo a reușit surpriza etapei cu numărul 25 din SuperLiga României și a învins-o cu scorul de 2-0, pe Farul, la Ovidiu.

Pentru că au pierdut în fața ”lanternei roșii”, Farul nu a reușit să treacă pe locul patru în clasament în fața Universității Craiova și rămâne cu 37 de puncte acumulate în 25 de etape. De cealaltă parte, ”Câinii Roșii” au ajuns la 19 puncte și au egalat-o pe FC Botoșani.

Farul - Dinamo 0-2. Echipa lui Gică Hagi, fără replică în fața ”Câinilor Roșii”

Prima ocazie mare a partidei a venit abia în minutul 17, când Mihai Popescu a trimis cu capul puțin pe lângă poarta lui Golubovic.

”Câinii” au dat replica un minut mai târziu, când Politic a centrat în careu, iar Mihai Popescu a trimis spre spre propria poartă.

Bucureștenii au deschis scorul în minutul 29, prin Velkovski, care l-a învins cu capul pe Buzbuchi.

Constănțenii au nimerit transversala în minutul 35, dar înainte de execuția lui Mihai Popescu a fost un fault la Abdallah.

Echipa lui Zeljko Kopic și-a dublat avantajul în minutul 48, prin Politic, după o pasă decisivă semnată de Pavicic.

Constănțenii au mai irosit o șansă importantă în minutul 64, prin Rivaldinho, iar trei minute mai târziu au semnat cea mai mare ocazie din repriza secundă.

Amzăr a fost aproape să marcheze pentru 3-0 în minutul 74, iar câteva minute mai târziu a avut loc o fază controversată, după ce Abdallah a căzut în apropierea careului. Marcel Bîrsan i-a arătat cartonașul roșu lui Buzbuchi, dar a revenit asupra deciziei după ce a auzit verdictul din camera VAR.

Pe final, constănțenii au mai irosit o șansă bună de gol prin Dina Grameni.

Screenshot (425)
Clasamentul din SuperLiga României / Foto: Flashscore

VIDEO Rezumatul partidei Farul - Dinamo 0-2

Înaintea confruntării de la Ovidiu, Farul este pe poziția a cincea din SuperLigă, cu 37 de puncte, patru peste Sepsi, formația de pe locul șapte, primul de play-out.

Dinamo, în schimb, este pe ultimul loc, cu doar 16 puncte acumulate în 24 de etape. Distanța față de Poli Iași, echipa de pe ultimul loc de baraj, e de 11 puncte, în timp ce UTA, care ocupă ultima poziție de menținere, este de 14 puncte.

În acest început de an, Farul este neînvinsă, cu două victorii, 2-1 cu Universitatea Craiova și 1-0 cu U Craiova 1948, și o remiză, 1-1 cu FCSB, în cele trei meciuri disputate.

Dinamo, în schimb, are trei înfrângeri în 2024, 0-1 cu Petrolul și 1-2 cu Rapid și U Craiova 1948.

În meciul tur, Farul a învins-o pe Dinamo cu 2-0.

Farul - Dinamo LIVE VIDEO, 20:00, DGS 1. Echipele probabile

Farul: Buzbuchi - Dussaut, Larie, Popescu, Ganea - Grameni, Queiros, Deaconu - Rivaldinho, Budescu, Grigoryan

Dinamo: Golubovic - Patriche, Velkovski, Homawoo - Costin, Milanov, Pavicic, Amzăr - Politic, Gregorio, Abdallah

Farul Farul
  • 90+6 final
    Final meci
  • 90+3 oc
    Ocazie Farul

Grameni expediază un șut frumos din afara careului, dar mingea trece peste poartă.