Exclusiv Ionel Dănciulescu, reacție-fulger după ”nebunia” din Botoșani - Dinamo 2-1: ”E interzis ce a făcut!”
bogdan andone
Video ”Nebunie” în FC Botoșani - Dinamo: ”războinicul” Bogdan Andone, eliminat pentru ”un amărât de aut”
FOTBAL: FC BOTOSANI - DINAMO BIUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (23.04.2024)
Video FC Botoșani - Dinamo 2-1. Thriller în Moldova: autogol, accidentare horror, eliminare și gol în prelungiri
LIVE Premier League: Arsenal-Chelsea
Etapa 29 (reprogramat)
FCV Farul Constanţa FCV Farul Constanţa
3 - 0
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
Vi 20.08.2021 22:30

Farul - Dinamo 3-0. "Câinii", umiliți. Gol de la 60 de metri, două bare și o sumedenie de ocazii pentru constănțeni

20.08.2021, 23:20

• SuperLiga: ”U” Cluj - Poli Iași, miercuri, 16:45, DGS 1

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

Farul - Dinamo s-a terminat 3-0, după un meci de poveste, în care Jefte Betancor a reușit un gol de la 60 de metri. "Câinii" au bifat a treiea înfrângere consecutivă.

Farul - Dinamo 3-0. Jefte Betancor a reușit un gol de la 60 de metri

Meciul a început cu o ocazie a lui Dinamo, când Moldoveanu nu a lovit mingea cum trebuie. A fost doar un "foc de paie", pentru că a urmat un adevărat asalt al Farului. Ganea a ratat două ocazii în 3 minute, iar Betancor a deschis scorul în minutul 12.

Au urmat apoi două oportunități într-un minut: o ocazie a lui Pitu și bara lui Jefte Betancor. Dinamo și-a încercat norocul cu șuturi de la distanță, prin trasorul lui Steliano Filip, apărat de Aioani.

Farul - Dinamo 3-0. "Câinii" au trei înfrângeri la rând

Ultima ocazie a primei reprize le-a aparținut tot constănțenilor, care au început în forță și partea secundă. Au marcat un gol de poveste prin Jefte Betancor. Spaniolul a înscris de la 60 de metri și a reușit probabil golul campionatului.

După 3 minute, Ganea a făcut 3-0, iar apoi a urmat bara lui Ciobanu, direct din corner. Trupa lui Hagi a continuat spectacolul chiar și la acest scor, iar același Ciobanu a mai ratat două ocazii mari, apoi Adrian Petre și-a încercat șansa din lovitură liberă.

Ultima ocazie a meciului le-a aparținut dinamoviștilor, prin puștiul Borcea, iar Farul - Dinamo s-a terminat 3-0. "Câinii" au bifat a treia înfrângere la rând, fără gol marcat, în timp ce constănțenii au 3 succese în acest sezon.

VIDEO cu rezumatul meciului Farul - Dinamo 3-0:

Meciul dintre Farul Constanța și Dinamo poate fi urmărit, de la ora 21:30, în direct pe Digi Sport 1 și pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS.

Farul vrea revanșa după înfrângerea din etapa precedentă, scor 0-1 pe terenul campioanei CFR Cluj. Dinamo vine la Constanța pentru a obține un rezultat pozitiv.

Farul - Dinamo, ora 21:30, LIVE VIDEO, pe Digi Sport 1. Bonetti își măsoară forțele cu Gică Hagi

Echipa lui Dario Bonetti, cea mai tânără din Liga 1, are șase puncte după primele cinci etape și vine după două înfrângeri consecutive, cu același scor, 0-1, cu Chindia și CS Mioveni. ”Câinii” ocupă locul opt, cu șase puncte, și sunt la două puncte distanță de Farul Constanța.

De partea cealaltă, echipa lui Gică Hagi are opt puncte și este la egalitate cu FCSB și UTA Arad.

Dario Bonetti, antrenorul lui Dinamo, a prefațat partida la conferința de presă. Meciul dintre cele două echipe se va disputa cu ”casa închisă”.

"Nu este surprinzător că s-au vândut toate biletele pentru acest meci. Sezonul este abia la început, însă orice joc este important pentru noi. Am pierdut puncte în ultimele meciuri, dar aveam posibilitatea să terminăm la egalitate. Aici e vorba și despre experienţă. Farul este o echipă bună, cu calitate, cu un proiect pe termen lung.

Oricărei echipe îi va fi greu să câştige la Constanța. Eu aş vrea ca jucătorii mei să facă un meci bun cu Farul, vom vedea rezultatul. Ştiu că Hagi este o legendă aici, un antrenor foarte inteligent. Paul Anton este pe calea cea bună, sperăm ca la următorul meci să fie pe teren.

Sper ca el să continue cu Dinamo pentru că este alături de proiectul nostru. Pentru binele clubului şi al suporterilor, sper ca viitorul lui să fie la Dinamo. Dacă îl vom pierde pe Sorescu ar fi o problemă, dar s-ar rezolva unele probleme financiare şi am putea cumpăra alt jucător. Avem nevoie de timp, fără presiune! Rezultatele sunt importante, le vorbesc jucătorilor în fiecare zi despre acest lucru", a spus Dario Bonetti, la conferința de presă.

• 90+3 fr2

Final de meci. Farul - Dinamo se termină 3-0.

• 90+1 oc oc

Ocazie Dinamo. Sorescu centrează în careu, dar Borcea șutează în colegul său, Măguranu, și e degajată de Pitu.

• 86 s s

Măgureanu intră în locul lui Moldoveanu.

• 83 oc oc

Ocazie Farul. Adrian Petre execută o lovitură liberă direct pe poartă, dar Eșanu reține în doi timpi.

• 82 s s

Borcea intră în locul lui Răuță.

• 81 cg cg

Grigore primește cartonaș galben.

• 73 s s

Nicolas Popescu intră în locul lui Ciobanu.

• 66 oc oc

Ocazie Farul. O minge respinsă de dinamoviști ajunge la Ghiță, care trimite cu capul la Ciobanu, ia acesta trage din voleu, dar puțin pe lângă poartă.

• 66 oc oc

Ocazie Farul. Ciobanu șutează din întoarcere, dar Eșanu respinge de la rădăcina barei.

• 65 cg cg

Steliano Filip primește cartonaș galben.

• 65 s s

Adrian Petre intră în locul lui Jefte Betancor.

• 64 s s

Enes Sali intră în locul lui Ganea.

• 61 oc oc

Bară Farul, după ce Ciobanu încearcă să înscrie direct din corner, dar mingea lovește transversala.

• 57 g g

GOL Farul! Ganea e pe fază la o minge pe care Amzar nu a putut să o preia corect și face 3-0.

• 56 s s

Purece intră în locul lui Romario Pires.

• 56 s s

Dussaut intră în lopcul lui De Nooijer.

• 54 g g

GOL Farul! Jefte Betancor înscrie de la 60 de metri. Portarul Eșanu se împiedică pe linia porții.

Începe repriza secundă.

Mihaiu intră în locul lui Bani.

La pauză, Farul - Dinamo 1-0.

• 45+1 cg cg

De Nooijer primește cartonaș galben.

• 27 oc oc

Ocazie Farul. Dinamoviștii pasează greșit, Ciobanu recuperează și șutează tare, din afara careului, dar mingea trece pe lângă poartă.

• 19 oc oc

Ocazie Dinamo. Steliano Filip accelerează pe zonă centrală și șutează de la aproape 30 de metri, dar Aioani reține.

• 16 oc oc

Bară Farul. Ciobanu îi pasează lui Jefte Betancor, care șutează dn prima, din unghi, la colțul lung, dar nimerește bara.

• 16 oc oc

Ocazie Farul. Betancor centrează spectaculos, Pitu reia cu capul, dar nu lovește balonul cum trebuie.

• 12 g g

GOL Farul! De Nooijer centrează pe jos în careu, Betancor, preia, pivotează și șutează pentru 1-0.

• 9 oc oc

Ocazie Farul. De Nooijer centrează în careu, iar Ganea reia cu capul, dar paralel cu poarta.

• 6 oc oc

Ocazie Farul. După o centrare din corner, Ganea trimite cu capul pe lângă poartă.

• 2 oc oc

Ocazie Dinamo. După un corner, Moldoveanu nu poate lovi mingea cum trebuie și e respinsă de fundașii Farului.