FOTBAL:FARUL CONSTANTA-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (19.04.2024)
Video Hagi, în extaz: ”Trebuia să marcăm 10 goluri, scuzați-ne! CFR să meargă acasă și să se gândească”
Exclusiv Florin Prunea, după ce FCSB, Rapid și Farul și-au manifestat interesul pentru Louis Munteanu: ”Acolo îl văd!”
LIVE Stirile Digi Sport
Farul Farul
3 - 0
FC Arges FC Arges
Du 11.09.2022 18:30

Farul - FC Argeș 3-0. Constănțenii trec pe primul loc în Liga 1. Meciul, întrerupt după ce unui fan i s-a făcut rău

11.09.2022, 20:40

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Farul a reușit să câștige meciul de pe teren propriu contra lui FC Argeș, scor 3-0, din cadrul etapei cu numărul 10 în Liga 1.

Gazdele au început partida în forță și au lovit bara după doar două minute, printr-un șut de la distanță al lui Alibec. 5 minute mai târziu, elevii lui Hagi au reșit să marcheze. Grameni a reluat simplu cu latul din careu, unde era demarcat.

Meciul a avut parte de un incident neplăcut în minutul 25, când unui fan din tribune i s-a făcut rău, așa cum s-a întâmplat și în partida dintre Cadiz și Barcelona, scor 0-4. Intervenția medicilor a durat 7 minute și a fost un succes, după cum au lăsat de înțeles aplauzele spectatorilor.

Oaspeții puteau egala chiar înainte de pauză, dar Garita nu a nimerit cadrul porții după ce a scăpat singur cu Aioani.

Farul și-a dublat avantajul în minutul 57, printr-un șut de efect al lui Băluță. Până la finalul partidei, constănțenii nu au mai avut emoții decât în minutul 71, când Garita nu a putut cadra pe poartă o lovitură de cap.

Torje și-a trecut și el lista marcatorilor în primul minut al prelungirilor, iar acum are 3 goluri în ultimele două partide pentru Farul.

În urma acestui rezultat, Farul a urcat pe primul loc în Liga 1, la egalitate de puncte cu Rapid, 21, dar cu un golaveraj superior (+10 față de +5). De partea cealaltă, FC Argeș ocupă acum poziția a noua, cu 13 puncte.

VIDEO cu rezumatul meciului Farul - FC Argeș 3-0:

Farul - FC Argeș, LIVE VIDEO, 18:30, Digi Sport 1. Ambele echipe vin după înfrângeri în ultima etapă

În acest moment, Farul ocupă locul 3 în clasament și are 18 puncte acumulate în nouă meciuri jucate. În ultima rundă, elevii lui Gică Hagi au pierdut dramatic la Severin, scor 3-4 cu Universitatea Craiova, și a suferit primul eșec în noul sezon.

De cealaltă parte, FC Argeș a cedat și ea în ultima rundă, scor 0-1 contra celor de la Hermannstadt. Piteștenii sunt pe locul 9 în momentul de față și au 13 puncte acumulate în nouă meciuri disputate.

În stagiunea precedentă, Farul și FC Argeș s-au întâlnit de patru ori (de două ori în sezonul regulat și de două ori în play-off). Cele două formații și-au împărțit victoriile, câte două de fiecare.

Gheorghe Hagi a anunțat revenirea lui Denis Alibec! Singura absență a constănțenilor la meciul cu FC Argeș

Gheorghe Hagi a anunțat că Denis Alibec va reveni pe teren la meciul cu FC Argeș. Atacantul a ratat ultima partidă a constănțenilor, înfrângerea suferită în fața celor de la Universitatea Craiova, din cauza unei accidentări.

Totuși, Gheorghe Hagi se așteaptă ca Denis Alibec să revină la un nivel înalt și să aibă o prestație foarte bună.

”Regele” a anunțat, însă, și o absență, Dragoș Nedelcu, care nu va fi pe teren împotriva celor de la FC Argeș.

E clar că suntem mai puternici cu Alibec în teren. Alibec e Alibec și cred eu că echipa are nevoie de el, dar să fie Alibec din ultimele meciuri, a arătat foarte bine în ultimele partide și sper să țină aceeași linie pe care a avut-o până acum. Doar Nedelcu e indisponibil pentru această partidă, în rest suntem toți”, a declarat Gheorghe Hagi la conferința de presă.

Farul Farul
  • 90+3 final
    Final meci
  • 90+1 g
    Gol Farul

Torje pătrunde în careu cu mingea la picior și îl învinge pe portarul advers cu un șut cu vârful ghetei.