profimedia-0778890178-scaled
Farul Constanța a făcut un anunț categoric despre Louis Munteanu, care mai este dorit de FCSB și Rapid
Exclusiv Anunțul suporterilor Rapidului legat de prezența la meciul cu FCSB, pe Arena Națională
FOTBAL:FC U CRAIOVA-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (13.11.2022)
”Execuție ca aia n-am mai avut”. Mihai Pintilii, despre golul carierei sale
LIVE Stirile Digi Sport
Farul Farul
7 - 2
Rapid Rapid
Sb 06.05.2023 21:30

Farul - Rapid 7-2. Giuleștenii, făcuți KO la Ovidiu! Festival de goluri din partea trupei lui Hagi

06.05.2023, 23:22

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

A fost festival de goluri la partida dintre Farul și Rapid, din etapa a șaptea din play-off-ul SuperLigii României. Constănțenii au obținut o victorie categorică, scor 7-2.

În clasamentul din play-off, Farul este lider, cu 46 de puncte, la șase lungimi în fața celor de la FCSB, care o vor întâlni pe Sepsi în etapa a șaptea. De cealaltă parte, Rapid rămâne pe a cincea poziție, cu 34 de puncte.

Farul - Rapid 7-2. Giuleștenii, ”naufragiați” la malul mării

Arbitrul Cătălin Popa a dictat penalty încă din primul minut al partidei după o intrare a lui Moldovan asupra lui Mazilu. Denis Alibec a fost cel care a înscris de la 11 metri.

Mazilu a fost aproape de gol câteva minute mai târziu, când a șutat cu stângul de la marginea careului, însă peste poarta alb-vișiniilor.

Albu a fost aproape să restabilească egalitatea în al zecelea minut al partidei, dar a trimis pe lângă poarta lui Aioani, dintr-o poziție ideală.

Constănțenii au făcut 2-0 în minutul 23, când Băluță a expediat un șut frumos din afara careului, fără șansă pentru portarul giuleștenilor.

Denis Alibec a nimerit transversala în minutul 27, dar, la faza următoare, Băluță a reușit dubla, după o respingere a lui Moldovan. Louis Munteanu putea majora diferența în minutul 31 după o greșeală în defensivă a lui Albu, însă a șutat pe lângă poartă.

Borza a nimerit și el transversala în minutul 37, însă scorul a devenit 4-0 pe final de primă repriză, când Denis Alibec a câștigat un duel cu Săpunaru și l-a învins cu ușurință pe Moldovan.

Giuleștenii au redus din diferență în minutul 58, când Săpunaru a marcat cu capul, dar Alibec a făcut ”hat-trick-ul” după doar trei minute cu o execuție splendidă.

Apoi, Louis Munteanu a marcat de două ori în doar trei minute. Mai întâi, a șutat imparabil din lateralul careului, iar, mai apoi, a ajuns la o centrare a lui Sîrbu și a înscris simplu.

Pe final de meci, Cătălin Popa a dictat penalty pentru giuleșteni, iar Dugandzic a reușit să reducă din diferența de scor.

VIDEO Rezumatul partidei Farul - Rapid 7-2

Farul - Rapid 7-2

Farul este liderul din SuperLiga României la ora actuală, iar elevii lui Gică Hagi au cu două puncte mai mult decât FCSB, ocupanta locului doi. De cealaltă parte, Rapid este pe poziția a 5-a, la 9 lungimi în spatele constănțenilor.

Duelul din această seară se anunță unul disputat, mai ales datorită formei bune din partea ambelor formații. Farul are trei victorii, două remize și un eșec în play-off, în timp ce Rapid are două victorii, două egaluri și două înfrângeri.

Partida de la Ovidiu va reprezenta al cincilea duel direct dintre Gică Hagi și Adrian Mutu. Până acum, "Regele" s-a impus în două rânduri, în timp ce alte două meciuri s-au încheiat nedecise.

Hagi a pierdut un titular pentru restul sezonului

Mihai Popescu a suferit o accidentare la genunchi, iar Gică Hagi a transmis că este puțin probabil că va mai evolua în acest sezon.

Din păcate, săptămâna trecută l-am pierdut pe Gustavo, iar săptămâna asta l-am pierdut și pe Popescu. O problemă la genunchi. Încă nu știm clar cât va sta, dar nu cred că va mai fi apt pentru aceste ultimele patru meciuri”, a declarat Gică Hagi.

În privința meciului cu Rapid, formație care vine după victorii, cu FCSB și CFR, Gică Hagi a spus: ”Rapid e o echipă foarte bună, foarte bine organizată, cu un antrenor care a arătat că are un potențial foarte mare. Noi și Rapid suntem echipele care au arătat că putem să ne batem cum cele mai bune echipe din România, care au arătat că își propun să câștigăm campionatul”.

Penalty

Popa dictează penalty pentru Rapid, după un henț comis de Boli.

Gol Farul

Sîrbu centrează de pe partea dreaptă, iar Louis Munteanu pune latul și trimite în poarta giuleștenilor.

• 74 g
    Gol Farul

Louis Munteanu expediază un șut superb din lateralul careului mare și îl învinge pe Horațiu Moldovan.

Gol Farul

Grameni expediază un balon lung pentru Alibec, care își face o preluare pe piept și șutează în forță cu stângul.

• 58 g
    Gol Rapid

Pănoiu centrează de la colțul terenului, iar Săpunaru trimite cu capul în poarta lui Aioani.

• 56 s

Larie este înlocuit cu Boli.

• 56 cg

Bamgboye este avertizat.

• 51 oc
    Ocazie

Pănoiu centrează din corner, Grigore trimite cu capul, balonul ajunge la Kait, care este, însă, blocat de defensiva constănțenilor.

Sefer este înlocuit cu Pănoiu.

• 45+1 s

Băluță este înlocuit cu Doukoure.

• 45 g
    Gol Farul

După o minge lungă expediată de Aioani, Săpunaru greșește, iar Alibec scapă singur spre poartă și îl învinge pe Horațiu Moldovan cu un șut pe jos.

• 37 oc
    Ocazie Farul

Borza pătrunde în careu și expediază o centrare șutată, iar balonul aterizează pe bara transversală.

• 32 cg

Săpunaru este avertizat.

• 31 oc

Albu greșește o pasă și îi trimite balonul lui Louis Munteanu, care șutează puțin pe lângă poarta lui Moldovan.

• 29 s

Ioniță este înlocui cu Emmers.

• 27 g
    Gol Farul

Alibec trimite cu capul spre poarta giuleștenilor, Moldovan reușește să respingă, dar Băluță e pe fază și trimite în poartă.

• 27 oc

Alibec șutează puternic cu stângul din afara careului, dar mingea lovește bara transversală.

• 23 g
    Gol Farul

Alibec șutează în blocajul lui Funsho, Băluță ajunge la balon și șutează din afara careului, fără șansă pentru Moldovan.

• 13 oc

Alibec combină frumos cu Louis Munteanu și șutează cu stângul de la marginea careului, însă Moldovan reține.

• 10 oc
    Ocazie Rapid

Onea centrează din flancul stâng, dar Albu trimite pe lângă poartă, dintr-o poziție excelentă.

• 8 oc

Funsho pasează în interiorul careului, Ioniță șutează cu stângul, dar este blocat de defensiva constănțenilor.

• 7 oc

Alibec îl găsește pe Mazilu cu o pasă superbă, acesta șutează cu stângul de la marginea careului, dar balonul trece peste poartă.