FOTBAL:FARUL CONSTANTA-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (31.03.2024)
FCSB - Farul Live Video, 20:30, Digi Sport 1 | FCSB poate câștiga titlul după 9 ani. Absențe importante
farul antrenament1
Foto Unde s-a antrenat Farul în dimineața meciului cu FCSB. ”Ne predau această lecție”
Gigi Becali a dat 600.000€ pe un fotbalist la care nici nu s-a uitat: ”L-am luat în 3 secunde”
Etapa 7 Superliga: FCU 1948 Craiova-Universitatea Cluj
Play-out
Farul Farul
2 - 1
Sepsi Sepsi
Sb 30.09.2023 21:30

Farul - Sepsi 2-1. Constănțenii câștigă meritat la Ovidiu! Budescu a înscris golul victoriei

30.09.2023, 23:25

• Premier League: Aston Villa - Chelsea, sâmbătă, 22:00, DGS 2

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Farul Constanța a câștigat partida cu Sepsi de la Ovidiu, scor 2-1, în etapa a 11-a din SuperLiga României.

Astfel, constănțenii urcă pe locul cinci în clasament, cu 15 puncte, în timp ce Sepsi rămâne pe locul nouă, cu 12 puncte.

Farul - Sepsi 2-1. Ștefănescu și Budescu s-au întrecut în euro-goluri

Covăsnenii au semnat prima ocazie a partidei în minutul 2, când Safranko a trimis din careu chiar pe direcția lui Aiaoni.

Totuși, golul deschiderii de scor le-a aparținut celor de la Farul, după ce Larie a transformat un penalty obținut de constănțeni după un henț al lui Ninaj.

Louis Munteanu și Tudor Băluță au irosit și ei două situații de gol, iar jucătorul împrumutat de la Fiorentina putea dubla avantajul gazdelor în primul minut al prelungirilor primei reprize, după o pasă superbă a lui Budesu.

Apoi, a venit rândul lui Sepsi să rateze prin Matei, însă Ștefănescu a restabilit egalitatea cu un gol superb de la marginea careului.

După pauză, Budescu a reușit să îl învingă pe Niczuly, dar reușita sa a fost anulată pentru ofsaid. Budescu a marcat însă trei minute mai târziu, în minutul 55, după o fază splendidă construită de elevii lui Hagi.

Budescu a mai irosit o șansă uriașă de gol în minutul 61, dar Niczuly a reușit să rețină, iar Munteanu a avut și el un gol anulat pentru ofsaid în minutul 73.

Pe finalul înfruntării, Ștefănescu putea restabili egalitatea pentru a doua oară, însă șutul său a trecut puțin peste poartă.

VIDEO Rezumatul partidei Farul - Sepsi 2-1

Sepsi este pe locul 8, cu 12 puncte, iar Farul este pe locul 10, cu același număr de puncte. Totuși, trebuie menționat că oaspeții au două restanțe, iar Farul una, astfel că fiecare dintre ele va avea posibilitatea să urce în clasament.

• Pe lângă Digi Sport 1, abonații RCS-RDS mai pot viziona partida pe aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro

Gică Hagi (58 de ani) a încercat o mulțime de strategii pentru a-și trezi elevii, care parcă au uitat jocul spectaculos și eficient oferit sezonul trecut, însă de câte ori a părut că a repus locomotiva pe șine, a apărut din nou o deraiere.

Sepsi a început foarte bine, de fapt a continuat la fel de bine ca sezonul trecut și a fost cea mai consistentă echipă românească în cupele europene, dar acum sistemul pare dreglat.

Liviu Ciobotariu (52 de ani) amintește de accidentările pe bandă rulantă cu care se confruntă, dar rămâne de văzut cum vor evolua lucrurile dacă rezultatele vor întârzia să reapară.

Rodriguez, Păun, Oteliță, Debeljuh, Denis Ciobotariu și Oroian sunt jucătorii cu probleme medicale.

Gică Hagi le atrage atenția jucătorilor de la Farul că trebuie să arate din nou fotbalul de anul trecut

Ne dorim și trebuie să câștigăm cele trei puncte. Întâlnim un adversar foarte bun. Am juca în Supercupă, am pierdut. Trebuie să arătăm cea mai bună versiune a noastră. Probleme de lot nu sunt, așteptăm meciul. Toți suntem conectați la cele trei puncte.

Meciurile dintre noi și ei au fost mereu echilibrate, grele. Ne uităm și în clasament, trebuie să fim mai pragmatici, să câștigăm cât mai multe meciuri. Trebuie să fim echilibrați pe ambele faze, să marcăm. Am avut ședință cu jucătorii, după meciul cu Voluntari.

Calificarea în play-off e obiectivul. Nu spunem că suntem cei mai buni din România. Pentru noi, obiectivul realist e să încercăm să intrăm în play-off. Asta mă interesează, conducerea a fixat acest obiectiv. E greu să trăim cu ce a fost anul trecut”, a declarat Gică Hagi, în conferința de presă, în care și-a avertizat jucătorii că răbdarea sa durează doar până la iarnă.

Farul Farul
Sepsi Sepsi
  • 90+6 final
  • 90+1 oc
    Ocazie Sepsi

Ștefănescu ajunge în posesia balonului la marginea careului, își potrivește șutul și trimite cu stângul puțin peste poartă.

Ocazie Farul

Rivaldinho șutează cu dreptul de la marginea careului, dar balonul trece puțin peste transversală.

Fază meci Farul

Băluță îi pasează în față lui Munteanu care rămâne față în față cu Niczuly și îl învinge pe goalkeeper-ul lui Sepsi. Reușita sa este anulată pentru ofsaid.

• 61 oc

După un contraatac al Farului, Munteanu îi pasează lui Budescu, acesta încearcă să îl lobeze pe Niczuly, dar portarul lui Sepsi este la datorie și reține.

• 61 oc

Ștefănescu pătrunde în careul constănțenilor, se descurcă în fața fundașilor adverși, centrează în fața porții, dar coechipierii săi nu ajung la finalizare.

• 55 g
    Gol Farul

Artean expediază un balon înalt până la Kiki, acesta pune latul și trimite în fața porții, de unde Budescu șutează puternic lângă bară, fără șansă pentru Niczuly.

• 52 fm

Mazilu îi pasează în careu lui Budescu, acesta îl învinge pe Niczuly, dar golul este anulat pentru ofsaid.

• 51 cg

Safranko este avertizat.

• 45+3 fr1
  • 45+2 g
    Gol Sepsi

Ștefănescu expediază un șut superb din colțul careului și îl învinge pe Aioani.

• 45+1 oc

Alimi pătrunde în careu, dar se împiedică și cade, balonul ajunge la Matei, care șutează, însă pe lângă poartă.

• 43 oc

Budescu expediază o pasă superbă cu exteriorul pentru Louis Munteanu, care preia în careu și șutează pe direcția lui Niczuly.

• 39 cg

Artean este avertizat.

• 37 s

Nedelcu se accidentează și este înlocuit cu Popescu.

• 28 oc

Tudor Băluță șutează de la mare distanță, dar mingea trece pe lângă poarta lui Niczuly.

• 27 oc

Mazilu îi pasează lui Munteanu la marginea careului, acesta trimite cu latul, însă pe lângă poarta lui Niczuly.