FOTBAL:FARUL CONSTANTA-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (3.05.2024)
Video Farul - Sepsi 1-4. Fosta campioană, eșec usturător. ”Marinarii”, salvați de umilință pe final
Captură de ecran 2024-05-03 152150
Motivul pentru care Dan Petrescu a revenit la CFR Cluj: ”Aș fi vrut o pauză mai lungă”
Video Exclusiv A intrat în direct la TV și a recunoscut. Dan Petrescu îl vrea președinte la CFR Cluj
Farul Farul
1 - 1
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
Sb 21.10.2023 21:45

Farul - Universitatea Cluj 1-1. Golul lui Băluță nu a fost de ajuns, iar ardelenii rămân neînvinși în deplasare din aprilie

21.10.2023, 23:35

• SuperLiga: U Cluj - Dinamo, sâmbătă, 20:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Voluntari, sâmbătă, 14:30, DGS 1

Duelul dintre Farul și Universitatea Cluj s-a încheiat cu o remiză, scor 1-1, într-un meci din etapa cu numărul 13 a SuperLigii.

Farul Constanța ocupă locul șase în clasament, cu 19 puncte, în timp ce U Cluj este pe locul opt în ierarhie, la trei lungimi în urma constănțenilor.

Farul - Universitatea Cluj 1-1. ”Marinarii” rămân pe loc de play-off

Prima șansă importantă a partidei le-a aparținut ”Șepcilor Roșii” în minutul 11, când Dan Nistor a centrat periculos în careul advers, dar Sîrbu a intervenit foarte bine și a reușit să respingă.

Cinci minute mai târziu, ardelenii au reușit să deschidă scorul după o nesincronizare în defensiva constănțenilor. Cîmpanu a reușit să îl deposedeze pe Aioani și a trimis în poarta goală.

”Marinarii” au avut o șansă mare de gol în minutul 34, după o pasă foarte bună a lui Budescu, dar Louis Munteanu a trimis peste poartă.

Chipciu a avut și el o ocazie de a marca în minutul 40, dar a șutat peste transversală.

Grigoryan și-a început norocul cu un șut de la distanță, dar Iliev a reușit să rețină, iar scorul s-a modificat abia în minutul 66, după o centrare perfectă a lui Budescu și o finalizare a lui Tudor Băluță.

Pe final, constănțenii puteau trece în avantaj, dar Artean nu a reușit să înscrie cu capul.

Farul - Universitatea Cluj 1-1

În ultimul meci direct dintre cele două formații, Ioan Ovidiu Sabău l-a învins pe Gică Hagi, cu scorul de 2-0, în luna martie. Acum, foștii mari internaționali se întâlnesc din nou, la Ovidiu.

Înaintea meciului de astăzi, Farul ocupă locul 5 în clasament și are 18 puncte acumulate în 11 meciuri jucate. De cealaltă parte, Universitatea Cluj se situează pe poziția a 8-a, cu 15 puncte strânase în 12 meciuri.

Ioan Ovidiu Sabău i-a mulțumit lui Gică Hagi înaintea meciului dintre Farul și ”U” Cluj

Înaintea meciului dintre Farul și ”U” Cluj, Gică Hagi (58 de ani) le-a permis ardelenilor să efectueze două antrenamente pe zi la baza de la Ovidiu.

Aflat deja cu echipa în Dobrogea, Ion Ovidiu Sabău a ținut să-i mulțumească lui Gică Hagi pentru disponibilitatea de care a dat dovadă înaintea meciului direct dintre cele două formații.

Va fi un meci interesant, de-abia aștept să-l văd pe Gică. Avem posibilitatea și să facem două antrenamente la el, îi mulțumesc că a fost de acord, este de apreciat! Sper să facem un joc consistent și să arătăm mai bine decât la meciul cu Sepsi.

Sperăm ca Farul să nu prindă o zi foarte, foarte bună. A luat campionatul, au venit niște schimbări, poate și o anume automulțumire, plus încărcătură.

Este o echipă imprevizibilă, poate să joace foarte, foarte bine sau să facă un joc modest. Sperăm ca noi să jucăm bine”, a spus Ioan Ovidiu Sabău, la conferința de presă.

Ce a spus Gică Hagi înaintea meciului cu ”U” Cluj

Vrem să continuăm tot ce am făcut bine în ultima perioadă. Să jucăm şi să fim destul de pragmatici şi destul de concreţi, să ne concentrăm la fiecare meci 3 puncte. ne aşteaptă un program greu, ne dorim să câştigăm cât mai multe meciuri pentru că avem nevoie de puncte. La primul meci acasă avem două zile când suntem toţi împreună pentru că ceilalţi au fost la loturi. Întâlnim o echipă în formă, cu un antrenor experimentat.

E o echipă care joacă fotbal. Sunt conştient că ne aşteaptă un joc foarte dificil, dar jucăm acasă şi ne dorim victoria. Avem nevoie de aceste puncte în lupta noastră pentru a intra în playoff. Jucătorii accidentaţi sunt Nedelcu şi Vînă.

În ultima etapă a fost victorie acasă cu Sepsi. De când e Sabău, cum a făcut data trecută, i-a pus la punct. I-a pus la punct, a făcut anumite lucruri care se văd şi în analiză. A dat plăcere echipei să joace şi sperăm să fim mai buni. Trebuie să facem un meci complet ca să câştigăm”, spus Gică Hagi, la conferința de presă.

Clasament SuperLiga

Farul Farul
  • 90+4
    Info
  • 90+2 oc
    Ocazie Farul

Artean ajunge la o centrare expediată din corner, dar nu a reușit să înscrie cu capul, deși colțul porții lui Iliev era liber.

• 80 s
    Schimbare Universitatea Cluj

Stoica este înlocuit cu Silaghi.

• 77 s

Doukoure este înlocuit cu Manu.

• 73 oc

Budescu centrează în careul ardelenilor din lovitură liberă, Băluță încearcă să ajungă la balon dar este blocat de Plamen Iliev.