gigi becali
Elias Charalambous, mesaj special pentru Gigi Becali după titlul câștigat de FCSB
FOTBAL: FC BOTOSANI - FC VOLUNTARI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (04.05.2024)
Video Botoșani - Voluntari 0-0. Formația lui Bogdan Andone se menține deasupra locurilor retrogradabile
florin prunea
Exclusiv ”Dacă-l luați pe Prunea, v-am distrus!”. Răsturnare de situație! ”Petrescu m-a vrut și înaintea lui Balaj”
Farul Farul
2 - 0
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Du 27.08.2023 21:30

Farul - Universitatea Craiova 2-0. Louis Munteanu le aduce victoria constănțenilor, după trei eșecuri la rând

27.08.2023, 23:25

• SuperLiga: CFR Cluj - Rapid, duminică, 21:30, DGS 1

• SuperLiga: Petrolul - Oțelul, duminică, 15:30, DGS 1

Partida dintre Farul Constanța și Universitatea Craiova s-a încheiat cu victoria constănțenilor, scor 2-0, în cadrul etapei a șaptea din SuperLiga României

În clasamentul din SuperLigă, Universitatea Craiova ocupă a doua poziție, cu 14 puncte, în timp ce Farul Constanța este abia pe locul opt, cu 9 puncte.

Farul - Universitatea Craiova 2-0. Oltenii au bifat primul eșec în șapte etape

Formația pregătită de Gică Hagi a semnat prima șansă de gol a partidei în minutul 3, la un șut expediat de Mazilu din afara careului.

Dobrogenii au cerut lovitură de la 11 metri în minutul 13, după o intervenție a lui Zajkov asupra lui Mazilu, dar centralul Marcel Bîrsan a lăsat jocul să continue.

Farul a deschis scorul în minutul 17 prin Louis Munteanu, după o centrare a lui Grameni. Munteanu a apărut în fața porții și a îndeplinit o simplă formalitate.

Oltenii au încercat să dea replica în minutul 21, dar centrarea expediată de Mitriță din partea stângă a fost respinsă de Nedelcu. Munteanu a fost aproape să facă dubla în minutul 35, însă a trimis cu capul puțin pe lângă poartă.

Scorul final a fost stabilit încă din prima repriză, în minutul 35, când Louis Munteanu l-a învins din lovitură liberă pe Popescu.

Constănțenii puteau marca și în repriza secundă, dar Vînă nu a reușit să îl învingă din apropiere pe Popescu.

Budescu a fost și el aproape de gol, din lovitură liberă, dar Laurențiu Popescu a respins în lateral.

Koljic a reușit să trimită balonul în poartă în minutul 88, însă reușita sa a fost anulată după un fault în atac al lui Mateiu.

VIDEO Rezumatul partidei Farul - Universitatea Craiova 2-0

După șase etape, Universitatea Craiova se află pe poziția a doua a clasamentului cu 14 puncte, la unul în spatele liderului FCSB, dar și cu un meci în plus față de roș-albaștri.

De cealaltă parte, campioana României are trei înfrângeri consecutive în campionat și este abia pe poziția a 10-a, la patru puncte de play-off. Ultima victorie a ”Marinarilor” în SuperLiga datează din 22 iulie, atunci când au reușit să o învingă pe FC Voluntari, scor 4-1.

„Ne aşteaptă un meci important şi dificil, ştim exact ce ne aşteaptă, echipa campioană, dar mergem să ne câştigăm cele trei puncte. Le doresc mult succes în Conference League. Va fi un meci diferit faţă de cele disputate până acum de noi, sperăm să ne descurcăm, avem toţi jucătorii apţi şi sper să facem un 11 bun, care să se impună. Nu ştiu cât de spectaculos va fi, depinde şi de abordarea lor, mai ales că ei vor avea şi un meci în cupele europene până atunci. Este plăcerea fiecărui jucător să joace meciuri în cupele europene, dar şi să întâlneşti Universitatea Craiova, există orgolii când se întâlnesc cu noi, jucătorii se concentrează mai bine, e mai dificil când nu ai meciuri cu miză.

E bine pentru ei că au mai multe meciuri decât noi, dar şi dificil, pentru că există oboseala. Însă Farul are un lot numeros şi cu un rezultat bun în Europa vor avea un moral şi mai bun şi se vor mobiliza duminică. Eu am experienţă cu aceste meciuri europene şi jucătorii fac faţă în campionat după ce evoluează în Europa. Farul este periculoasă la fiecare fază, are calitate foarte bună, un antrenor cu mare experienţă, care ştie să-şi motiveze jucătorii foarte bine, jucătorii lor sunt pregătiţi şi ştiu ce au de făcut. Dacă nu vom intra concentraţi, ne va fi foarte greu. Din punctul meu de vedere, echipa campioană are un lot foarte bun, fac faţă indiferent de jucătorii care intră pe teren. Farul capătă experienţă internaţională şi pe termen lung îi va ajuta foarte mult. Nu există echipa a doua la Farul, există numai jucători care fac parte din lotul lor şi fac faţă la orice meci”, a declarat Reghecampf.

Farul - Universitatea Craiova, LIVE VIDEO, de la 21:30, pe Digi Sport 1. ECHIPELE PROBABILE

FARUL: 1. Buzbuchi - 22. Sîrbu, 17. Larie, 21. K. Boli, 25. Kiki - 18. Artean, 8. Vînă, 24. Grameni - 23. Carnat, 19. L. Andronache, 77. E. Sali
REZERVE: 12. Aioani, 3. M. Popescu, 5. Diogo Queiros, 6. T. Băluță, 7. Rivaldinho, 9. L. Munteanu, 10. Budescu, 16. Nedelcu, 26. A. Mazilu

ANTRENOR: Gheorghe Hagi

UNIVERSITATEA CRAIOVA: 21. L. Popescu - 2. Vlădoiu, 26. Zajkov, 6. Screciu, 11. Bancu - 4. A. Crețu, 8. Mateiu - 10. Baiaram, 28. A. Mitriță, 9. A. Ivan - 20. Markovic
REZERVE: 1. Lazar, 7. Câmpanu, 12. Ndong, 15. Badelj, 19. Koljici, 23. Căpățână, 24. Roguljic, 27.

Fază meci Universitatea Craiova

Cîmpanu centrează în careul constănțenilor, Mateiu recentrează, iar Koljic înscrie în poarta lui Aioani. Golul este anulat pentru fault în atac.