Video Gică Hagi a vorbit despre postul de antrenor al României. Dar câtă grijă a avut!
Exclusiv Gică Hagi a văzut răspunsul tranșant al lui Ianis pentru Edi Iordănescu și a dat verdictul
Berlin, Germany. 05th Oct, 2021. Trophy, cup, trophy, object recording, overview interior, illuminated, illuminated, stadium interior. Stadium overview, UEFA EURO 2024 Logo and Brand Launch at Olympiastadion on October 05, 2021 in Berlin, Germany. Pool ph
Nu s-a mai întâmplat niciodată în fotbalul european! Premieră la EURO 2024, chiar în grupa României
Farul Farul
2 - 1
FC Voluntari FC Voluntari
Lu 22.08.2022 19:30

Farul - Voluntari 2-1. Trupa lui Hagi câștigă la Ovidiu! Constănțenii ajung pe primul loc în clasament

22.08.2022, 21:30

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Farul Constanța a câștigat meciul contra celor de la FC Voluntari cu scorul de 2-1 în etapa a șasea din Liga 1.

Constănțenii ajung pe primul loc în clasamentul Ligii 1 în urma acestei reușite cu 12 puncte, la egalitate cu Rapid. FC Voluntari rămâne pe locul 11 cu doar șapte puncte.

Prima ocazie importantă a partidei le-a aparținut constănțenilor, în minutul 8, când Alibec a șutat puternic din afara careului, însă pe direcția lui Mihai Popa.

În minutul 14, Pitu a centrat foarte bine din flancul stâng, dar Alibec a trimis cu capul puțin pe lângă poartă.

Voluntari putea înscrie în minutul 23, când Aliji a șutat foarte bine din lovitură liberă. Aioani a respins peste poartă. La următoarea fază, ilfovenii au deschis scorul prin Matricardi care a deviat un balon expediat de Florea.

După doar câteva secunde jucate în repriza secundă, Denis Alibec a restabilit egalitatea cu un șut superb de la mare distanță.

Tot Alibec putea marca și în minutul 48, însă bara laterală a porții lui Mihai Popa s-a opus. Ocaziile constănțenilor au continuat prin șutul lui Artean din minutul 62 care a trecut, însă, peste poarta ilfovenilor.

Torje putea înscrie în minutul 76, însă Mihai Popa a respins balonul expediat din lovitură liberă.

Rezultatul final a fost stabilit în minutul 78, când Larie a transformat un penalty obținut după un henț în careu comis de Armaș.

VIDEO Rezumatul partidei Farul - Voluntari 2-1

Însă va avea parte de un meci dificil. Chiar dacă Voluntari pare în pierdere de turaţie faţă de sezonul trecut, rămâne o echipă bună, aşezată foarte bine pe teren de Liviu Ciobotariu.

• 274 de meciuri în Liga 1 ca antrenor are Gică Hagi
  • 197 de meciuri în Liga 1 ca antrenor are Liviu Ciobotariu
  • Meciul poate fi vizionat de abonaţii Digi Mobil şi pe aplicaţia Digi Sport, şi pe siteul digisport.ro.

Cu totul, cele două echipe s-au întâlnit de 19 ori în Liga 1, iar Farul domină acest duel direct. A câştigat de 10 ori şi a pierdut doar de patru.

Numai că atunci când vorbim despre Voluntariul pregătit de Ciobotariu, ilfovenii au învins de două ori şi au pierdut o dată, iar al patrulea meci s-a terminat la egalitate.

• Farul şi Voluntari sunt două echipe cu palmares în Liga 1. Constănţenii au un titlu, o Cupă şi o Supercupă, iar oaspeţii din această seară o Cupă şi o Supercupă.

Denis Alibec e gata să spargă gheaţa la Farul-Voluntari, meci care va fi Live Video de la 19:30, pe Digi Sport 1

Denis Alibec (31 de ani) nu pare să regrete în vreun fel decizia de a se întoarce în Liga 1, deşi experienţa sa la CFR Cluj a fost una foarte proastă.

Ba, chiar se arată încântat de ceea ce a găsit la echipa lui Gică Hagi, echipă pentru care joacă a doua oară în carieră. prima dată acum nouă ani.

"Obiectivul este de a marca minimum trei goluri pe meci. O să încercăm, am avut multe ocazii, nu am reuşit să înscriem, dar până la urmă vor veni şi golurile pentru că lucrăm la antrenamente.

Primele două meciuri am avut două bare, dar să sperăm că de data asta voi marca. Farul este mult diferită, mult mai bine organizată, jucători care ştiu ce au de făcut şi de asta Farul e una dintre cele mai importante echipe din România", a declarat Denis Alibec, la conferința de presă.

Meciul va fi greu. Adversarul este foarte bine organizat. Antrenorul are experiență, foarte bun, care a făcut lucruri extraordinare anul trecut. Un lot omogen, bine structurat, cu o idee de joc foarte bună.

Denis Alibec va fi bine când va avea 5-7 meciuri complete. Atunci putem vorbi de 100%. Jucătorii au nevoie de meciuri, de minute, care să ajungă la ritmul și la intensitatea pe care ne-o dorim”, a completat Gică Hagi, la acelaşi eveniment.