Exclusiv Faza de la FCSB - Farul care l-a enervat pe Ion Crăciunescu. ”Îmi spui mie că nu se dă roșu? Să ne lase”
articol scris de Digi Sport01.05.2024, 12:10
Ion Crăciunescu (73 de ani), expertul Digi Sport, a analizat mai multe faze de arbitraj ale etapei a 7-a din play-0ff, iar pe listă s-a aflat și meciul FCSB - Farul 2-1.
![ion craciunescu](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIwJTJGMTAl/MkYwNiUyRjEyMzYwNjJfMTIzNjA2Ml9p/b24tY3JhY2l1bmVzY3UuanBnJnc9MTA2/MCZoPTYzNiZoYXNoPTJlYjUwODQxNjg2NWFjY2QxMDY5Y2U0NDRlYjJiMTA2.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Verdictul lui Ion Crăciunescu:
Fostul mare arbitru internațional s-a enervat atunci când a susținut că Mihai Lixandru (22 de ani) merita să fie eliminat, dar a fost ”iertat” de Marian Barbu.
Arbitrul partidei de pe Arena Națională, în urma căreia roș-albaștrii au devenit campioni, a avut o fază judecată greșit în opinia lui Crăciunescu.
Ce s-a întâmplat? În minutul 54, Lixandru a avut un duel pentru balon cu Amine Benchaib (25 de ani), în urma căruia fotbalistul gazdelor s-a ales cu cartonaș galben.
Crăciunescu a spus că Lixandru trebuia eliminat și a explicat și de ce.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
”Păi, îl calcă cu toată talpa. E de roșu”, a spus Crăciunescu, prezent în studioul emisiunii Fotbal Club, de la Digi Sport. Moderatorul Radu Naum a intervenit imediat și i-a spus fostului mare arbitru internațional.
”Nu vrea domnul Vassaras să-l calce cineva cu crampoanele?”
”Păi, ne-a spus domnul Vassaras (n.r. Kyros Vassaras-58 de ani) că dacă îl calcă pe pământ e de galben”. Crăciunescu a reacționat imediat:
”Da? Aoleu! Dar nu vrea domnul Vassaras să-l calce cineva cu crampoanele, să vadă cum e?”
”Dacă e pe pământ, e de galben”, a spus și Lăcătuș, prezent, de asemenea, în studio.
Ion Crăciunescu nu a mai suportat și a răbufnit.
”Ar trebui să fii în aer? Sau pe altă planetă? Hai, domn'ne, să ne lase! Îmi spui mie că nu se dă roșu? Nu vrei să-ți pună unul talpa cu toată forța piciorului, să vezi cum e?”, a mai spus Crăciunescu, la Digi Sport.
Ion Crăciunescu a analizat și o altă fază, care l-a avut tot pe Lixandru în prim plan, la faza golului marcat de David Miculescu. Înainte de gol, Lixandru a intrat la Ganea, dar arbitrul nu a dictat nimic. De data aceasta, Crăciunescu i-a dat dreptate lui Barbu.
”Este o fază interpretabilă, discutabilă. Fiecare poate să citească faza așa cum vrea. Așa că lăsăm la latitudinea arbitrului”, a mai spus Crăciunescu, la Digi Sport.
VIDEO cu fazele analizate de Ion Crăciunescu la Fotbal Club
Etichete: ion craciunescu , marian barbu , mihai lixandru , fcsb-farul 2-1 video
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...
![drg](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDcl/MkYyNSUyRjIwMzMwMzBfMjAzMzAzMF9k/cmcucG5nJnc9MzgwJmg9MjI4Jmhhc2g9/ZWY3MmZmYWEzN2RkM2NmZjY1MGMxMzM2NmI0MDYxYTU=.thumb.jpg)
![regheprodanca](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMDkl/MkYyOCUyRjE1OTE2NjFfMTU5MTY2MV9y/ZWdoZXByb2RhbmNhLnBuZyZ3PTM4MCZo/PTIyOCZoYXNoPTAxNDI5YzMwNzFkMWRiMjRkODE2MmVjNDFjZmZiYTQ2.thumb.jpg)