liga 2
Video Liga 2, etapa 19 | Buzău, calificare en-fanfare în play-off. S-au jucat 10 meciuri de la aceeași oră
nicolae-dica
Eșecurile lui Nicolae Dică! Din 7 mandate, a dus la final doar unul
George Becali to Sell FCSB Soccer Team, Bucharest, Romania - 24 Apr 2023
Ofertă de ȘASE milioane de euro! Gigi Becali a dat răspunsul pe loc: ”Cu Dumnezeu nu negociezi”
FC Arges FC Arges
1 - 0
Chindia Targoviste Chindia Targoviste
Lu 17.04.2023 17:30

FC Argeș - Chindia 1-0. Piteștenii ”sparg gheața”, după ce au avut 17 meciuri în care nu au câștigat

17.04.2023, 19:32

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Duelul dintre FC Argeș și Chindia Târgoviște s-a încheiat cu victoria piteștenilor, scor 1-0, în runda cu numărul patru din play-out-ul SuperLigii.

Pentru FC Argeș este primul succes în campionat, după ce echipa a avut 17 meciuri la rând în care nu a reușit să câștige.

FC Argeș - Chindia 1-0, în etapa a patra a play-out-ului

După ce oaspeții au semnat prima ocazie a meciului în minutul 7 prin Căpușă, cei de la FC Argeș au replicat prin Calcan în minutul 10. Apoi, în minutul 19 al jocului, gazdele au dat lovitura.

Grigore Turda a deschis scorul cu o lovitură de cap, din centrarea lui Calcan. Apoi, Daniel Popa a încercat în două rânduri să înscrie, însă fără succes.

Partea a doua a meciului a început tot cu Daniel Popa fără înspirație în fața porții, în minutul 51. Koumbemba a ratat și el în minutul 67 pentru FC Argeș.

Jobello a semnat ultima ocazie a meciului, în minutul 82, dar șutul său s-a dus peste poartă.

În urma rezultatului din această rundă, FC Argeș a acumulat 17 puncte în play-out, unde se află pe poziția a noua, în timp ce Chindia ocupă locul șapte, cu 19 puncte.

VIDEO Rezumat FC Argeș - Chindia 1-0

Știrea inițială

FC Argeș - Chindia, LIVE VIDEO, ACUM, Digi Sport 1. Tensiuni la Pitești

FC Argeș traversează o perioadă ”neagră” și nu a mai câștigat un meci de campionat din 30 octombrie 2022, de la 1-0 cu UTA Arad. În acest moment, piteștenii sunt pe locul 14 în Liga 1 și par condamnați la retrogradare în actualul sezon. Această situație i-a adus la capătul răbdării pe suporteri, care i-au apostrofat pe jucători la finalul ultimei partide.

De cealaltă parte, Chindia Târgoviște este pe poziția a 12-a în ierarhie, iar elevii lui Toni Petrea sunt la 5 puncte distanță de adversara din meciul de astăzi.

• În celelalte două meciuri din acest sezon, FC Argeș și Chindia Târgoviște au încheiat cu același rezultat: 1-1

Jean Vlădoiu condamnă haosul de la FC Argeș! Discurs vehement la adresa conducerii

Chiar în timpul ședinței de pregătire de la Pitești, a izbucnit o bătaie între jucători, iar principalul vinovat ar fi fost Arnold Garita, vedeta și golgheterul echipei, atacant care a fost dorit de FCSB.

În direct la Digi Sport, Jean Vlădoiu (54 de ani), fost director sportiv la FC Argeș, a invocat managementul defectuos de la club.

Vlădoiu, care a plecat de la club în decembrie 2022, consideră că situația lui Arnold Garita, cel mai valoros jucător din lot, a fost gestionată prost.

"Aud că Garita nu e pregătit, că echipa nu e pregătită. Păi cei care au venit în locul nostru ce au făcut? Eu mergeam la fiecare antrenament al lui Andrei Prepeliță.

Garita e singurul atacant, noi am avut nopți nedormite înainte să fie adus Garita. Nu înțeleg de ce s-a renunțat atât de ușor la Cestor, la Ișfan. La fel, la Alceus s-a renunțat ușor.

Îl excluzi pe Garita într-un moment în care ai nevoie de el ca de aer. Scopul tău e să ajuți echipa, ai nevoie de puncte ca să nu retrogradezi. Este crucială o victorie cu Chindia, să poți ajunge la baraj.

Nu ai cum să renunți la Garita. El a venit mai gras decât zic ei acum, mai nepregătit. Când l-am văzut în cantonament, am zis că e groasă. Andrei Prepeliță alerga mai mult decât Garita la antrenament. Și l-am ajutat, l-am motivat, așa te comporți cu un jucător dacă vrei să-l câștigi. Dacă îi spui ”Ești prost, gras, vai de mama ta”…

N-am înțeles de ce a fost schimbat preparatorul fizic, George Neagu. Este fabulos, o să auziți de el, la cel mai înalt nivel. Dacă unul din România este peste George Neagu, eu bag mâna în foc. Când era el la Pitești, ați văzut vreun jucător să se plângă de crampe musculare?

Vestiarul nu e unit, aici intervine antrenorul. Eu eram la fiecare antrenament, foarte bine a gestionat situația Andrei Prepeliță. N-am avut, în doi ani, conflicte de genul ăsta. Cred că Garita e un om extraordinar, el era cu voia bună, un tip haios.

Am văzut că se îmbrâncesc jucătorii pentru că nu știu cine să bată lovitura liberă. Așa ceva n-am văzut... poate în ligi inferioare. În prima ligă n-am văzut", a spus Jean Vlădoiu, la emisiunea Liga Digi Sport.