Constantin Budescu, OUT de la Farul Constanța
Bucharest, Romania. 11th May, 2017. CSU Sibiu supporters celebrating the qualification to the final of the LNBM - Men's National Basketball League - SEMI FINAL - game between Steaua CSM EximBank Bucharest and BC CSU Sibiu at Sala Regimentului de Garda "M
Video CSU Sibiu a învins-o la limită pe CSO Voluntari și mai are nevoie de o victorie pentru a merge în semifinale
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Farul Constanța s-a impus la meciul cu FC Argeș din etapa cu numărul 4 din play-off-ul Ligii 1 cu scorul de 2-0.

În urma acestui rezultat, FC Argeș este ultima echipă în clasamentul play-off-ului, cu 24 de puncte, în timp ce Farul Constanța ocupă locul 5, cu 28 de puncte.

Prima ocazie bună a partidei le-a aparținut constănțenilor în minutul 12. Radaslavescu a șutat de la distanță, însă balonul a trecut peste poarta lui Greab.

Piteștenii puteau înscrie în minutul 14, însă Artean a avut o intervenție impecabilă și a îndepărtat pericolul de la poarta lui Aioani.

Primul gol al constănțenilor a venit în minutul 27, când Pitu a centrat din flancul stâng, Greab a respins greșit balonul în față, chiar la picioarele lui Radaslavescu, iar jucătorul de la Farul nu a ezitat și a trimis în poarta piteștenilor.

Cei de la FC Argeș au mai bifat o ocazie importantă până la finalul primei reprize, atunci când Said i-a pasat foarte bine în lateral lui Palic care a șutat pe lângă poartă.

Constănțenii și-au dublat avantajul în minutul 62 prin Adi Petre care a înscris la doar câteva momente după ce a fost introdus pe teren.

Dobrosavlevici putea marca în minutul 72, când a expediat o centrare frumoasă de la distanță care s-a îndreptat spre vinclul porții lui Aioani, însă portarul constănțenilor a avut o intervenție foarte bună.

VIDEO Rezumatul partidei FC Argeș - Farul 0-2

Ambele echipe sunt fără victorie în play-off, dar FC Argeș are trei eșecuri la rând.

Marea problemă a Farului este atacul. Echipa pregătită de către Gică Hagi n-a înscris în ultimele patru meciuri.

În sezonul regulat, FC Argeș a câștigat ambele confruntări: 2-1 la Pitești, 1-0 la Ovidiu.

Piteştenii au pierdut precedentul meci jucat acasă în campionat, 2-3 cu FCSB, insuccesul oprind o serie pe teren propriu cu patru victorii şi două remize.

Elevii lui Andrei Prepeliţă au marcat în 10 dintre cele 16 meciuri disputate în sezonul curent din postura de gazde.

De la FC Argeș vor lipsi Ionuț Andrei Șerban și Costinel Tofan, suspendați. Farul nu are niciun jucător indisponibil.

Mediile de vârstă:

• FC Argeş Piteşti - 27 ani şi 6 luni, cea mai mare din campionat;
  • Farul Constanţa - 23 de ani şi o lună, a doua cea mai mică din Liga 1.

FC Argeș - Farul, LIVE VIDEO, 17:30, Digi Sport 1. Echipele probabile

• FC Argeș: Greab - Dobrosavlevici, Turda, Boldor, Latovlevici - Ișfan, Meza Colli, Raynov, C. Tănase - G. Ganea, Said.
  • Farul: Aioani - Boboc, Mladen, Larie, De Nooijer - Artean, Ciobanu, Grameni - Petre, Jefte Betancor, Omoh.

Clasamentul Ligii 1, play-off

Farul Farul
  • 90+3 final
  • 82 s
    Schimbare Farul

Radaslavescu este înlocuit cu Martinovic.

• 81 cg
    Cartonaş galben FC Arges

Dobrosavlevici este avertizat.

• 72 oc
    Ocazie FC Arges

Dobrosavlevici expediază o centrare frumoasă de la distanță care se îndreaptă spre vinclul porții lui Aioani, însă portarul constănțenilor are o intervenție foarte bună.

• 65 s
    Schimbare FC Arges

Arias este introdus în locul lui Ișfan.

• 62 g
    Gol Farul

Artean a încercat o execuție la colțul lung, Adrian Petre vine din spate și trimite balonul în poarta lui Croitoru.