Liga 2 se vede la Digi Sport/ foto: frf.ro
Video Liga 2 | Corvinul Hunedoara - Gloria Buzău 1-1. Remiză în primul meci din play-off-ul Ligii 2
FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (17.03.2024)
Exclusiv Florinel Coman și Darius Olaru, luați în colimator de Florin Prunea după România - Irlanda de Nord 1-1
denis-dragus
Echipa din Bundesliga care a făcut o ofertă oficială pentru un internațional român: ”Mult peste toți”
FC Arges FC Arges
2 - 3
FCSB FCSB
Du 20.03.2022 19:00

FC Argeș – FCSB 2-3. Spectacol la Pitești! Roș-albaștrii, la 5 puncte în spatele liderului CFR Cluj

20.03.2022, 21:02

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

A fost spectacol la meciul dintre FC Argeș și FCSB din etapa a doua a play-off-ului Ligii 1, scor 3-2 în favoarea roș-albaștrilor.

În urma acestui rezultat, FCSB s-a apropiat la cinci puncte diferență față de liderul clasamentului, CFR Cluj, în timp ce FC Argeș este pe locul 6, cu 24 de puncte.

Meciul dintre FC Argeș și FCSB a fost presărat cu de toate, ocazii spectaculoase, conflicte pe teren și o mulțime de faze controversate și lovituri de la unsprezece metri.

Octavian Popescu i-a pasat lui Darius Olaru în minutul 3. Acesta a șutat la poarta lui Greab, dar balonul a trecut puțin pe lângă poartă. Codrea a șutat periculos din lovitură liberă, dar portarul argeșenilor a reușit să rețină.

Tavi Popescu a avut o execuție de excepție în minutul 12 când a șutat de la distanță direct în bara transversală a porții lui Greab. Florin Tănase a șutat foarte bine din lovitură liberă în minutul 26, dar Greab a plonjat și a reușit să rețină balonul.

Ișfan a avut o ocazie importantă de a marca în minutul 33, când și-a așezat balonul pentru o foarfecă superbă care i-a pus mari probleme lui Târnovanu, dar care a reușit să rețină.

Jucătorii piteșteni au cerut penalty în minutul 35 după un henț comis în careu de Miron, însă Mladinovici a dictat lovitură liberă pentru FCSB.

Tănase a deschis scorul în minutul 39, când Darius Olaru a expediat o centrare superbă în fața porții, iar căpitanul de la FCSB a trimis balonul în poartă.

Argeșenii au egalat pe finalul primei reprize când Șerban l-a învins pe Târnovanu de la 11 metri, după un fault comis de Mamut în careu.

Tavi Popescu putea înscrie la începutul celei de-a doua reprize, când a șutat puternic de la marginea careului, din nou în bara transversală a porții lui Greab.

FCSB a trecut din nou în avantaj pe tabelă în minutul 54, când Tănase a înscris de la unsprezece metri. Penalty-ul a fost obținut de roș-albaștri după ce Tofan l-a faultat în careu pe Olaru.

În minutul 71, piteștenii restabilesc din nou egalitatea, când Said l-a învins pe Târnovanu de la 11 metri.

Totuși, roș-albaștrii au dat lovitura finală la sfârșitul meciului când Darius Olaru a șutat de la distanță, Greab a respins în față, iar Dumiter a marcat cu ușurință.

VIDEO Rezumatul partidei FC Argeș - FCSB 2-3

FC Argeș – FCSB 0-0, ACUM, Digi Sport 1. “Roș-albaștrii” se pot apropia de liderul CFR Cluj

FCSB se poate apropia la cinci puncte de liderul clasamentului, CFR Cluj, care a remizat cu Farul, scor 0-0, sâmbătă.

FCSB a debutat cu o victorie în play-off, 2-0 cu Farul. FC Argeș a pierdut la scor de neprezentare meciul cu Universitatea Craiova (0-3).

În sezonul regulat, cele două echipe și-au împărțit victoriile. FCSB s-a impus pe Arena Națională cu 2-1. FC Argeș a câștigat cu 1-0 la Pitești.

Se anunță un meci echilibrat la Pitești. 11 dintre cele 19 victorii bifate de FCSB în acest sezon au fost izbutite la un gol diferenţă.

La capitolul probleme de lot, Andrei Prepeliță nu poate miza pe Șerban, Meza Colli, Latovlevici, Dumitru. De la FCSB absentează Vinicius, Achim, Panțîru.

Gol FCSB

Darius Olaru șutează de la distanță, Greab respinge în față, iar Dumiter înscrie.

• 90+3 s
    Schimbare FC Arges

Ișfan este înlocuit cu Moisie.

• 86 oc
    Ocazie FCSB

Florinel Coman îi pasează lui Vali Gheorghe în fața porții, acesta șutează, dar balonul este deviat de Mușat și iese în afara terenului.

• 84 s
    Schimbare FCSB
  • 78 cg
    Cartonaş galben FCSB

Octavian Popescu este avertizat.

• 77 s

Valentin Crețu este înlocuit cu Valentin Gheorghe.

• 72 gp
    Gol din penalty FC Arges

Said înscrie de la 11 metri.

• 71 p
    Penalty

Said este faultat în careu de Crețu, iar Mladinovici dictează penalty.