Fotbalistii rapidisti Razvan Constantin Oaida, Sebastian Andrei Borza, Paul Alexandru Iacob,Phillipe Razvan Onea, Alexan
A fost ”Calul Troian”? Un ex-FCSB-ist, cel mai slab jucător al Rapidului din play-off
CFR Cluj v Universitatea Craiova - Romania Liga 1, Cluj-Napoca - 20 Sep 2021
Ioan Varga vrea la CFR Cluj un fotbalist de la FCSB. Dan Petrescu și-ar fi dat acordul
FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ SA - UNIVERSITATEA CRAIOVA, SUPERLIGA SUPERBET (16.03.2024)
Live Video&Text Univ. Craiova - CFR Cluj 0-0, ACUM pe DGS 1. Meci decisiv pentru ardeleni: un eșec = OUT din lupta pentru locul 2
Etapa 6 Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj
Play-off
Farul Farul
0 - 0
CFR Cluj CFR Cluj
Sb 19.03.2022 20:30

Farul - CFR Cluj 0-0. Constănțenii scapă victoria printre degete! Ardelenii se mulțumesc cu un singur punct

19.03.2022, 22:40

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Partida dintre Farul Constanța și CFR Cluj din etapa a doua din play-off-ul Ligii 1 s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj rămâne liderul clasamentului cu 42 de puncte, în timp ce Farul Constanța urcă pe locul 5, cu 25 de puncte.

Ardelenii au avut prima ocazie importantă în minutul 4, când Deac i-a pasat în interiorul careului lui Debeljuh care a șutat, însă Aioani a reușit să respingă tentativa acestuia.

Constănțenii au dat replica prin Jefte Betancor în minutul 7. Spaniolul a șutat peste poartă din interiorul careului.

În minutul 20, Burcă a șutat de la marginea careului, dar balonul a trecut puțin e lângă poarta apărată de Aioani.

Câteva minute mai târziu, Jefte a șutat de la marginea careului, dar atacantul lui Farul a fost incomodat de Burcă, iar balonul a trecut pe lângă poartă.

În repriza a doua ardelenii au început mai bine. Deac a driblat în interiorul careului și a șutat la poarta lui Aioani în minutul 49, dar portarul constănțenilor a reușit să rețină. Tot Deac a executat o lovitură liberă în minutul 54, însă balonul a fost deviat de zidul format de jucătorii constănțenilor și a trecut peste poartă.

Debeljuh i-a lăsat un balon în interiorul careului lui Deac, decarul ardelenilor a încercat să șuteze din întoarcere, însă a alunecat, iar execuția sa a fost nereușită.

Constănțenii au replicat prin ocazia lui Adi Petre din minutul 63. Jefte i-a pasat foarte bine în adâncime, Adi Petre a preluat și a șutat la poarta lui Hindrich, dar portarul a reușit să respingă.

În minutul 70, Jefte Betancor a semnat cea mai mare ocazie a partidei. Acesta a ajuns la un balon în interiorul careului și a încercat să înscrie cu latul, însă a trimis mult peste poarta lui Hindrich.

VIDEO Rezumatul partidei Farul Constanța - CFR Cluj 0-0

Știre inițială

CFR Cluj pornește în meciul din etapa a 2-a a play-off-ului din postura de favorită, având de partea ei și ultimele rezultate înregistrate în campionat.

Ardelenii vin după șase victorii la rând în Liga 1, ultima fiind cu FC Voluntari etapa trecută, scor 3-1, în timp ce elevii lui Gică Hagi au suferit un eșec în partida cu FCSB, scor 0-2.

În meciurile directe din sezonul regulat, CFR Cluj s-a impus în ambele partide. Jucătorii lui Dan Petrescu au câștigat în Gruia, scor 1-0, iar la Ovidiu au obținut o victorie mai sigură, 2-0.

Dan Petrescu spune iar că se teme. Farul - CFR Cluj, Live Video 20:30, Digi Sport 1, aplicaţia Digi Sport şi siteul digisport.ro

Concret, antrenorul campioanei a transmis că dacă CFR va juca la fel ca în meciul de la Ovidiu din sezonul regulat, câștigat 2-0, este convins că va pierde.

Farul, la meciurile de pe teren propriu, e echipa cea mai bună. Are cel mai bun joc de atac posibil pe teren propriu. Asta am simţit şi noi la Constanţa. Atunci am avut noroc, am recunoscut. Am ajuns rar la poartă şi am marcat două goluri, am avut noroc.

Dacă jucăm la fel, sigur o să pierdem. Trebuie să fim atenţi, să punem probleme şi să fim atenţi pe faza defensivă. Vor intra Nedelcu, Omoh şi Iancu, sunt sigur.

Cu aceşti trei jucători forţa lor este mult mai mare, mai ales dacă mă gândesc la jocul de atac. Cred că, în momentul ăsta, nu poţi avea un meci mai greu decât să joci contra Farului la Constanţa cu Hagi antrenor”, a spus Dan Petrescu.

Gică Hagi invocă și norocul contra lui CFR Cluj!

Gică Hagi recunoaște că va fi o partidă extrem de grea pentru el și jucătorii săi, dar duelul din tur, din sezonul regulat, i-a demonstrat că formația din Gruia poate fi învinsă.

Întâlnim un adversar puternic, experimentat, pragmatic. Și antrenorul și jucătorii. E clar că au mai multă experiență decât noi. Știu că am făcut meci foarte bun cu ei, anul trecut, chiar dacă am pierdut.

Poate cel mai bun meci din campionat. Din păcate, am ratat foarte mult. Nu am marcat. A zis-o și Dan. A recunoscut. Sperăm ca și de această dată să repetăm evoluția, poate mai inspirați, mai norocoși. Să marcăm. Știm că trebuie să ne apărăm foarte bine. Nu avem voie să greșim.

Lipsește Iancu, care s-a accidentat. Nu știu când îl mai putem vedea. Bine că vin această pauză. Nu pot să zic că grav, dar două săptămâni sigur nu. Damian Dussaut este suspendat, iar restul jucătorilor sunt bine”, a declarat Gică Hagi, la conferința de presă premergătoare partidei cu CFR Cluj.

CFR Cluj, liderul la zi din Liga 1

Înaintea meciului cu Farul, CFR Cluj este lider în Liga 1, cu 41 de puncte, șapte peste principala urmăritoare, FCSB, formația care i-a învins pe constănțeni, cu 2-0, în prima rundă din play-off, meci marcat de erorile de arbitraj ale brigăzii conduse de Lucian Rusandu.

Farul, în schimb, este pe locul cinci, cu 24 de puncte.