bogdan lobont
Mesajul lui Victor Angelescu pentru Bogdan Lobonț, înaintea meciului cu FCSB
Ce a spus Louis Munteanu despre viitorul său la Farul: atacantul e pe lista FCSB-ului și a Rapidului
Live Video&Score Oțelul - ”U” Cluj 1-0, ACUM, DGS 1. Gălățenii deschid scorul rapid
LIVE Cupa Romaniei
Semifinale
FC Arges FC Arges
0 - 2
FC Botosani FC Botosani
Du 29.01.2023 13:30

FC Argeș - FC Botoșani 0-2. Moldovenii leagă a doua victorie consecutivă și urcă 5 locuri în campionat

29.01.2023, 12:45

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

FC Botoșani a reușit să se impună pe terenul lui FC Argeș, scor 2-0, în cadrul meciului din etapa cu numărul 23 în Liga 1.

Moldovenii au început partida în forță, iar după 8 minute de joc au trimis primul avertisment către poarta adversă, prin Roman II, dar Straton a reușit să intervină.

În minutul 43, FC Botoșani a deschis scorul prin Mailat, care a trimis o lovitură de cap la care Pap nu a putut face nimic.

Același Mailat a punctat și în minutul 54, după ce a transformat o lovitură de pedeapsă acordată în urma hențului comis în careu de către Garita.

Piteștenii au încercat să revină în meci și și-au creat o ocazie în minutul 78, prin Bertrand, care a trimis în cros, fără să prindă cadrul porții.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani a urcat până pe locul 8 în Liga 1, cu 27 de puncte, în timp ce FC Argeș a coborât pe poziția a treisprezecea, la trei lungimi în spate.

VIDEO cu rezumatul meciului FC Argeș - FC Botoșani 0-2:

FC Argeș - FC Botoșani, Live Video, 13:30, Digi Sport 1. Ambele echipe au același număr de puncte

Înainte de meciul de pe Stadionul Nicolae Dobrin, ambele echipe au același număr de puncte în campionat, 24.

Gazdele sunt, totuși, pe un loc mai sus (12) decât FC Botoșani, întrucât au un golaveraj superior (-13, față de -16).

FC Argeș - FC Botoșani, Live Video, 13:30, Digi Sport 1. Gazdele nu au mai câștigat de 6 meciuri încoace

FC Argeș vine după o remiză pe terenul Chindiei, scor 1-1. De altfel, piteștenii au 6 meciuri la rând fără victorie în campionat.

De partea cealaltă, moldovenii au întrerupt recent o serie de 8 meciuri oficiale fără victorie în campionat, prin triumful surprinzător cu Universitatea Craiova, scor 1-0