După bătaia suporterilor, Dinamo poate pleca de pe ”Arcul de Triumf”! Unde ar putea să joace
FC Arges FC Arges
3 - 1
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
Vi 29.07.2022 18:30

FC Argeș - “U“ Cluj 3-1. Alex Ișfan, omul meciului! Penalty ratat și eliminare pentru “șepcile roșii”

29.07.2022, 20:37

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

FC Argeș a câștigat meciul de pe teren propriu cu Universitatea Cluj, scor 3-1, în etapa a treia din Superliga, în direct pe Digi Sport 1.

VAR, două intervenții decisive în meciul FC Argeș – Universitatea Cluj

• Piteștenii au șase puncte după primele trei runde, în timp ce “șepcile roșii” rămân fără victorie după promovarea în prima ligă și au două puncte în clasament.

“U” Cluj a început în forță și a înscris în minutul 4, prin Adrian Bălan, care a profitat de ieșirea greșită a portarului Cătălin Straton și a lovit mingea cu capul.

În minutul 17, oaspeții au primit un penalty, după ce Horia Mladinovici a primit o semnalizare din partea arbitrilor din camera VAR.

La un duel aerian între Turda și Bălan, Mladinovici a decis să acorde lovitură de la 11 metri, pentru un fault al fundașului echipei piteștene.

Florin Purece nu a reușit să înscrie din penalty, după ce Cătălin Straton a anticipat colțul și a respins mingea cu mâna.

Universitatea Cluj a încheiat prima repriză în inferioritate numerică. Florin Ilie a fost eliminat, pentru un fault dur asupra lui Alex Ișfan.

Inițial, arbitrul Horia Mladinovici a vrut să-i acorde cartonașul galben lui Ilie. După consultarea sistemului VAR, fundașul central a primit cartonașul roșu.

Alexandru Ișfan a reușit prima "dublă" în prima ligă

Gazdele au egalat în minutul 43, prin Alexandru Ișfan, care a înscris cu o lovitură de cap din centrul careului.

FC Argeș a preluat conducerea pe tabelă în debutul reprizei secunde, când Alex Ișfan a șutat puternic din centrul careului, portarul a atins mingea, care a depășit în cele din urmă linia porții, înainte să fie degajată de un fundaș.

În minutul 49, Ișfan putea să realizeze un hat-trick. Mijlocașul ofensiv a încercat un lob peste Gorcea, dar mingea s-a dus peste poartă.

FC Argeș și-a dublat avantajul în minutul 53, când Arnold Garita a driblat portarul, în afara careului, apoi a depășit elegant și un fundaș și a înscris.

Spre finalul partidei, gazdele n-au mai forțat, iar oaspeții puteau să reducă din diferență prin Adrian Bălan, dintr-o lovitură liberă.

• În etapa a patra din Superliga, FC Argeș va juca în deplasare cu Rapid, pe 6 august, iar Universitatea Cluj va juca pe teren propriu cu Petrolul, pe 5 august.

VIDEO Rezumatul meciului FC Argeș - Universitatea Cluj 3-1

Clasamentul Superligii

-Știrea inițială-

Piteștenii au acumulat trei puncte din primele două dueluri. În prima rundă, FC Argeș s-a impus cu 2-0 în fața celor de la UTA Arad, pe teren propriu, și a cedat la Sfântu Gheorghe, scor 0-4, în etapa a doua. În acest moment, trupa lui Andrei Prepeliță ocupă locul 10 în clasament.

Ultimul duel dintre FC Argeș și U Cluj a avut loc în luna februarie a anului 2020, atunci când ambele formații se aflau în eșalonul secund. Scorul final a fost de 1-1, după golurile marcate de Andrei Blejdea (min. 43) pentru piteșteni, respectiv Sebastian Mailat (min. 77) pentru clujeni.

FC Argeș - U Cluj, Live Video, 18:30, Digi Sport 1. Oaspeții sunt neînvinși de la revenirea în Superligă

De cealaltă parte, Universitatea Cluj este neînvinsă de la promovarea în Superligă. Elevii lui Erik Lincar au remizat cu FCSB, scor 1-1, și Universitatea Craiova, tot 1-1. Ardelenii se situează pe locul 12 în ierarhie și speră să spargă gheața în Trivale și să bifeze primul succes de la revenirea în fotbalul românesc.

• 90+5 fr2

Final de meci la Pitești! Victorie clară pentru gazde!

• 90+4 cg
    Cartonaş galben Universitatea Cluj

Marius Briceag este avertizat!

• 87 s
    Schimbare FC Arges

Iese Dorian Bertrand, intră Julio Donisa.

• 87 s

Iese Antonio Jakolis, intră Enzo Celestine.

• 85 s
    Schimbare Universitatea Cluj

Iese Romario Pires, intră Martin Remacle.

• 85 s

Iese Adrian Bălan, intră Alex Boiciuc.

• 84 oc
    Ocazie Universitatea Cluj

Dintr-o lovitură liberă de la marginea careului, Adrian Bălan șutează peste poartă.

• 83 cg
    Cartonaş galben FC Arges

Costinel Tofan este avertizat, pentru un fault la marginea careului asupra lui Ely Fernandes.

• 78 s

Iese Alex Chipciu, intră Cătălin Hlistei.

• 78 s

Iese Ioan Filip, intră Ovidiu Bic.

• 67 oc
    Ocazie FC Arges

Andreias Calcan încearcă o execuție cu efect către vinclu, dar mingea se duce pe lângă poartă.

• 64 s

Iese Arnold Garita, intră Andreias Calcan.

• 53 g
    Gol FC Arges

Arnold Garita driblează portarul, în afara careului, apoi depășește elegant și un fundaș și înscrie.

• 49 oc

Alexandru Ișfan intră cu mingea în careu și încearcă un lob peste portarul Gorcea, dar balonul se duce peste poartă.

Iese Marius Constantin, intră Costinel Tofan.

• 46 g

Alexandru Ișfan reușește "dubla", după ce șutul său din careu este blocat, apoi mingea depășește linia porții, înainte să fie degajată de un fundaș.

Prima schimbare la FC Argeș: iese Raynov, intră Meza Colli.

Se reia meciul de la Pitești!

• 45+5 fr1

Egalitate la Pitești după primele 45 de minute.

• 43 g

Alexandru Ișfan înscrie cu o lovitură de cap din centrul careului.

• 41 s

Iese Florin Purece, intră Andrei Pițian.

• 40 cr
    Cartonaş roşu Universitatea Cluj

Florin Ilie este eliminat, pentru un fault dur asupra lui Ișfan.

• 34 oc

Chipciu centrează pentru Briceag, care șutează peste poartă, din poziție ideală. Ocazie uriașă pentru oaspeți!

• 32 oc

Filip centrează pentru Bălan, care ratează intercepția mingii, din câțiva metri.

• 29 cg

Tony Njike este avertizat de către Horia Mladinovici.

• 18 rp
    Ratare penalty

Florin Purece ratează lovitura de la 11 metri, după ce portarul Cătălin Straton a anticipat colțul și a respins mingea cu mâna.

• 17 p
    Penalty

Horia Mladinovici a consultat sistemul VAR și a acordat lovitură de la 11 metri, după un duel aerian între Turda și Bălan.

• 11 oc

Briceag centrează perfect din stânga pentru Bălan, care lovește mingea slab, cu capul.

• 4 g
    Gol Universitatea Cluj

Adrian Bălan profită de ieșirea greșită a portarului Cătălin Straton și înscrie cu o lovitură de cap, din șase metri.