FCSB v FC Nordsjaelland - UEFA Europa Conference League, Bucharest, Romania - 10 Aug 2023
Reacție vehementă, după ce Florinel Coman a ales să plece de la FCSB în Qatar: ”Mi se pare strigător la cer!”
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (19.04.2024)
Video Hagi, în extaz: ”Trebuia să marcăm 10 goluri, scuzați-ne! CFR să meargă acasă și să se gândească”
Etapa 5 Liga a 2-a: Corvinul Hunedoara-Mioveni
Play-off
FC Arges FC Arges
0 - 2
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
Vi 12.08.2022 21:30

FC Argeș - U Craiova 1948 0-2. Andrea Compagno, eroul oltenilor lui Marius Croitoru

12.08.2022, 23:25

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

U Craiova 1948 a câștigat duelul contra celor de la FC Argeș, scor 2-0, în etapa a cincea din Liga 1

În urma acestui rezultat, U Craiova 1948 se află pe locul șase în clasament, cu un total de șapte puncte, în timp ce FC Argeș este pe locul nouă, cu șase puncte.

Oltenii au deschis scorul încă din minutul 3, când Latovlevici a comis o gafă catastrofală și i-a pus mingea pe tavă lui Andrea Compagno care a șutat imparabil și l-a învins pe Greab.

Duarte putea înscrie cu capul în minutul 14, după o centrare expediată de Gabi Iancu, dar balonul a trecut peste poartă.

Sidibe a șutat de la marginea careului în minutul 27, dar mingea a trecut puțin pe lângă poarta lui Greab.

Piteștenii puteau restabili egalitatea în minutul 39, când Garita a fost aproape să scape spre poarta goală, însă Popa a avut o intervenție perfectă și a oprit acțiunea fotbalistului.

Tot piteștenii puteau marca și în prelungirile primei reprize, când Njike a trimis periculos spre poarta lui Popa, portarul oltenilor a fost aproape să scape mingea în poartă.î

După pauză, oltenii au avut o ocazie importantă în minutul 67, când Compagno a trimis cu capul din interiorul careului, balonul a fost respins până la Sidibe care a șutat direct în brațele lui Greab.

În minutul 70, Latovlevici a centrat din flancul drept, dar Bertrand a reluat mult pe lângă poarta craiovenilor.

Oltenii și-au dublat avantajul în minutul 75, când Marquet l-a găsit foarte bine în careu pe Andrea Compagno care a înscris cu un șut imparabil.

Pe finalul partidei, piteștenii puteau micșora din diferența de scor când Garita a trimis cu capul puțin pe lângă poartă.

VIDEO Rezumatul partidei FC Argeș - U Craiova 1948 0-2

Întâlnirea urmează să deschidă etapa cu numărul 5 a Ligii 1, una în care microbiștii români sunt așteptați să aibă din nou o prezență numeroasă, exact cum s-a întâmplat în startul actualului sezon.

Ambele formații au arătat bine în primele etape și specialiștii anticipează un meci în care se vor marca goluri multe, dat fiind apetitul ofensiv al celor doi antrenori.

Ultima partidă dintre FC Argeș și U Craiova 1948 s-a terminat cu victoria oltenilor, 1-0. De altfel, ultimele 3 meciuri directe au avut aceeași soartă, adică victorie pentru gazde, 1-0.

Pentru piteșteni urmează să joace și Alexandru Ișfan, unul dintre cei mai curtați jucători din Liga 1.

Ocazie FC Arges

Latovlevici centrează din flancul stâng, iar Garitta trimite cu capul pe lângă poartă.

• 78 cg

Sidibe este avertizat.

• 75 g
    Gol FCU 1948 Craiova

Marquet îl găsește foarte bine pe Compagno care înscrie cu un șut din interiorul careului.

• 74 s
    Schimbare FC Arges

Meza Colli este înlocuit cu Celestine.

• 73 s

Ișfan este înlocuit cu Covaci.

• 70 oc

Latovlevici centrează din flancul drept, dar Bertrand șutează mult pe lângă poartă.

• 67 s

Iancu este înlocuit cu Marquet.

• 67 oc
    Ocazie FCU 1948 Craiova

Compagno trimite cu capul la poarta lui Greab, balonul este respins până la Sidibe care șutează, însă balonul este prins de portarul piteștenilor.

• 58 oc

Chițu expediază o centrare foarte bună în fața porții, dar Marius Constantin reușește să respingă foarte bine.

• 57 oc
    Ocazie

Gabi Iancu expediază o centrare bună de la colțul terenului, dar defensiva piteștenii își face bine treaba.