Exclusiv Dinamo a pregătit ”planul B”, după ce a fost sancționată dur: ”Sperăm ca Tribuna 1 să fie plină!”
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
Botoşani Botoşani
2 - 1
Lu 08.02.2021 20:30

FC Botoșani - CFR Cluj 2-1. Moldovenii produc surpriza și îi interzic campioanei locul 1

08.02.2021, 22:25

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

FC Botoșani a câștigat meciul cu CFR Cluj, contând pentru etapa cu numărul 22 din Liga 1, scor 2-1.

Campioana a deschis scorul după doar două minute, când Debeljuh a primit la marginea careului și l-a învins pe Hankic cu un șut bine plasat.

Replica moldovenilor a venit înainte de pauză. Mihai Roman, introdus în minutul 7, a reușit un assist pentru Enriko Papa, din corner, în minutul 31, iar după alte șase minute a reușit să puncteze după o fază de biliard.

CFR Cluj nu a reușit să revină în partea secundă. Păun și Rondon au avut cele mai mari ocazii, iar partida s-a încheiat cu victoria lui FC Botoșani, scor 2-1.

Interesant este că ultimul eșec al lui CFR Cluj în deplasare, în Liga 1, a venit tot într-o zi de 8 - decembrie 2019, tot la Botoșani, tot 1-2, iar golul decisiv era înscris de același Mihai Roman.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani urcă pe locul 5, cu 33 de puncte, iar CFR Cluj ratează șansa de a urca pe prima poziție, având în continuare 47 de puncte, cu unul mai puțin decât FCSB.

VIDEO Rezumatul meciului FC Botoșani - CFR Cluj 2-1

Știrea inițială

Meciul FC Botoșani - CFR Cluj, din cadrul etapei a 22-a din Liga 1, se dispută luni, de la ora 20:30, și poate fi urmărit în direct la Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro, în format live video și text.

UPDATE Ora 17:40. Organizatorii au luat toate măsurile de care dispun pentru ca suprafața de joc să se prezinte în condiții optime la ora de start a partidei.

Gazonul a fost complet acoperit cu o prelată, astfel încât eventualele precipitații să nu-l afecteze prea tare.

Înaintea partidei directe, FC Botoșani este pe locul șase în Liga 1, cu 30 de puncte, în timp ce formația antrenată de Edi Iordănescu se află pe a doua poziție, cu 47 de puncte.

LIVE VIDEO FC Botoșani - CFR Cluj, de la 20:30, la Digi Sport 1

În cazul unei victorii la Botoșani, CFR Cluj va trece, însă, pe primul loc, la două puncte în fața FCSB-ului, care a fost învinsă surprinzător în această etapă, chiar pe teren propriu, de Academica Clinceni, scor 0-1.

În cazul botoșănenilor, trei puncte cu CFR Cluj i-ar aduce la egalitate cu Clinceni, pe locul 5 al ierarhiei.

FC Botoșani a traversat o formă sportivă solidă în ultimele două runde, în care s-a impus în fața lui Hermannstadt, 1-0, și Chindia Târgoviște, 3-2, depășind înfrângerea de acum trei etape, 1-2 la Clinceni.

De partea cealaltă, este neînvinsă în Liga 1 din 22 noiembrie, când echipa era pregătită de Dan Petrescu. În acest început de an, formația lui Edi Iordănescu a înregistrat cinci victorii, cu Clinceni, Sepsi, Hermannstadt, Chindia și Viitorul, și o singură remiză, 1-1 cu Astra.

LIVE VIDEO FC Botoșani - CFR Cluj, echipele probabile:

• FC Botoșani: Pap - Braun, Chindriș, Șeroni, Țigănașu - Papa, Rodriguez, Ongenda - Croitoru, Al Mawas, Keyta
  • CFR Cluj: Bălgrădean - Manea, Vinicius, Burcă, Camora - Deac, Hoban, Carnat - Păun, Debeljuh, Costache
  • 90+4 final

Fluier final: FC Botoșani - CFR Cluj 2-1.

• 90+1 oc oc

Al Mawas scapă singur cu Bălgrădean, însă trimite puțin pe lângă.

• 90 oc oc

Deac îl lasă singur cu portarul pe Rondon, însă Hankic intervine excelent.

• 88 s s

Schimbare la FC Botoșani: iese Keyta, intră Plămadă.

• 88 s s

Schimbare la FC Botoșani: iese Ongenda, intră Florescu.

• 81 oc oc

Păun scapă pe contraatac după o eroare a lui Rodriguez, șutează în forță, dar Hankic se întinde și respinge.

• 78 s s

Schimbare la CFR Cluj: iese Manea, intră Susic.

• 78 s s

Schimbare la CFR Cluj: iese Costache, intră Carnat.

• 76 s s

Schimbare la FC Botoșani: iese Roman, intră Fili.

• 72 oc oc

Deac trage periculos din lovitură liberă, însă puțin peste poarta lui Hankic.

• 66 oc oc

După o gafă în apărarea moldovenilor, mingea ajunge la Păun, însă șutul său este blocat.

• 66 cg cg

Cartonaș galben pentru Luis Aurelio.

• 63 s s

Schimbare la CFR Cluj: iese Chipciu, intră Rondon.

• 63 s s

Schimbare la CFR Cluj: iese Hoban, intră Luis Aurelio.

• 63 cg cg

Cartonaș galben pentru Costache.

• 52 oc oc

Debeljuh îi așează mingea lui Păun, la marginea careului, însă acesta șutează imprecis.

Start în repriza secundă!

Pauză: FC Botoșani - CFR Cluj 2-1.

• 45 oc oc

Deac primește excelent de la Manea, dar trimite pe lângă poarta lui Hankic.

• 37 g g

GOL FC Botoșani! După șuturile blocate ale lui Al Mawas și Braun, și o bară a lui Papa, mingea ricoșează la Mihai Roman, care îl învinge pe Bălgrădean.

• 31 g g

GOL FC Botoșani! Mihai Roman centrează din corner, Enriko Papa câștigă duelul cu Manea și trimite cu capul în plasă.

• 27 oc oc

Costache șutează surprinzător, în forță, la colțul scurt, însă Hankic reușește să respingă.

• 13 oc oc

Șeroni are o cursă superbă și este faultat de Deac la marginea careului. Moldovenii cer penalty, însă Mladinovici dictează lovitură liberă.

• 10 s s

Schimbare la CFR Cluj: iese Gîdea, intră Păun.

• 7 s s

Schimbare la FC Botoșani: iese Caia, intră Roman.

• 4 oc oc

După o combinație rapidă între Ongenda și Al Mawas, Keyta șutează periculos, dar Burcă blochează.

• 2 g g

GOL CFR Cluj! O minge respinsă de moldoveni ajunge la Debeljuh, iar croatul înscrie cu un șut plasat, de la marginea careului.

Începe meciul! CFR Cluj are lovitura de start.