botosani
Video FC Botoșani - FCU Craiova 1948 4-1. Gazdele au făcut spectacol și au urcat pe locul 14! Oltenii, în genunchi
Barcelona v Paris Saint-Germain - UEFA Champions League
Surpriză! Ce meci va arbitra Istvan Kovacs, după Barcelona - PSG. Centralul înjurat în față de Coman, la FCSB - Rapid
becali
Starul pentru care Gigi Becali a oferit 1.500.000€ a fost făcut ”praf”: ”Joacă două meciuri pe an!”
Liga Digi Sport
FC Botosani FC Botosani
3 - 2
Chindia Targoviste Chindia Targoviste
Lu 18.07.2022 18:30

FC Botoșani - Chindia Târgoviște 3-2. Victorie muncită pentru moldoveni, după un meci spectaculos, cu două eliminări

18.07.2022, 20:15

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

FC Botoșani - Chindia Târgoviște s-a terminat 3-2, după un meci superb, disputat în prima etapă din Superliga.

FC Botoșani - Chindia Târgoviște 3-2. Victorie muncită pentru moldoveni

Mihai Teja a început cu dreptul aventura pe banca celor de la FC Botoșani, care a primit un penalty chiar în minutul 2, iar Mailat l-a transformat.

După numai 10 minute, Chindia a egalat prin șutul superb al lui Andrei Șerban. Botoșănenii au continuat să paseze mai bine, iar șutul lui Florescu a trecut foarte aproape de bară.

Târgoviștenii au dat replica prin Neguț, care nu a reușit să înscrie din câțiva metri. Botoșaniul a dat apoi două goluri în două minute, iar după o jumătate de oră de joc, moldovenii aveau deja 3-1, după reușitele lui Florescu și autogolul lui Dulca.

FC Botoșani - Chindia Târgoviște 3-2. Ambele echipe au avut câte o eliminare

Prima repriză s-a încheiat cu o ratare a Chindiei, iar cea de-a doua a început cu golul echipei lui Adi Mihalcea. Mihaiu a prins un voleu spectaculos și a înscris golul al doilea al târgoviștenilor.

Același Mihaiu a mai avut apoi o șansă, iar Dumitrașcu a ratat singur cu portarul. Au urmat apoi două eliminări în interval de 6 minute, când Chindia a rămas fără Căpușă, iar Botoșaniul, fără Mateus Santos.

Ultima șansă a meciului le-a aparținut oaspeților, iar Botoșani - Chindia s-a terminat 3-2.

VIDEO cu rezumatul meciului FC Botoșani - Chindia 3-2:

Partida dintre FC Botoșani și Chindia Târgoviște se dispută astăzi, de la ora 18:30, în DIRECT pe Digi Sport 1 și LIVE TEXT și VIDEO pe digisport.ro. Abonații RCS&RDS pot vedea meciul și pe aplicația Digi Sport, care este disponibilă în App Store și Google Play.

Confruntarea dintre cele două va conta pentru etapa cu numărul 1 a Superligii României, ediția 2022-2023.

FC Botoșani - Chindia Târgoviște LIVE VIDEO, 18:30, pe Digi Sport 1. Ambele formații au antrenor nou

Pentru ambele formații este un nou început, în contextul în care au antrenori diferiți față de stagiunea precedentă.

Marius Croitoru nu s-a mai înțeles cu Valeriu Iftime și a ajuns la U Craiova 1948, în timp ce Emil Săndoi nu a mai dorit să continue pe banca celor de la Chindia și a fost înlocuit cu Adrian Mihalcea.

Ultima întâlnire dintre cele două a fost la Târgoviște și s-a soldat cu victoria oaspeților, 2-1, datorită unor goluri marcate de Mihai Roman și Enriko Papa, respectiv Nasser Chamed.

FC Botoșani - Chindia Târgoviște LIVE VIDEO, 18:30, pe Digi Sport 1. Gazdele au un nou logo

Clubul patronat de Valeriu Iftime este gata să treacă la un alt nivel din noul sezon, iar moldovenii și-au prezentat echipamentele în care vor ataca noua stagiune. Totodată. FC Botoșani și-a schimbat și logo-ul, iar noua imagine a clubului ilustrează un cal, încoronat, cu aripi, prezentat în culorile clubului, roșu, alb și albastru.

O noutate este reprezentată și de autocarul moldovenilor, care a fost deja colantat cu noile însemne ale clubului.

• 90+3 fr2

FC Botoșani - Chindia se termină 3-2.

• 90+2 oc
    Ocazie Chindia Targoviste

Cherchez centrează în fața porții, dar Mihaiu nu ajunge la minge.

Cartonaş galben-roşu FC Botosani

Mateus Santos primește al doilea galben și este, automat, eliminat.

Cartonaş galben-roşu Chindia Targoviste

Căpușă este eliminat după o intervenție asupra lui Mateus Santos.

• 61 oc

Șerban centrează din corner, Pap boxează până la Vorobjovas, dar mingea trimisă de el e deviată până la Dumitrașcu, care rămâne singur cu portarul, dar în unghi, însă nu-l poate învinge.

• 59 oc

Ocazie Chindia. Mihaiu prinde un șut din marginea careului, dar mingea ocolește poarta.

• 56 s

Shahaf intră în locul lui Târcoveanu.

• 48 g
    Gol Chindia Targoviste

Dulca recuperează o minge bâlbăită de botoșăneni, pasează pentru Chamed, dar șutul său e apărat de Pap, apoi mingea sare la Mihaiu, care prinde un voleu superb și reduce diferența.

Mihaiu intră în locul lui Popadiuc.

• 45+2 fr1

La pauză, Botoșani - Chindia 3-1.

• 45+2 oc

Ocazie Chindia. După o centrare din corner, Popadiuc nu reușește să trimită în poartă, mingea îl lovește pe Perianu și iese în afara terenului.

• 31 g
    Gol FC Botosani

Mailat e lansat pe dreapta, trece de portar și înscrie din unghi. Dulca nu mai ppate scoate mingea, care depășește linia porții.

• 30 cg
    Cartonaş galben FC Botosani

Mateus Santoe e avertizat.

• 29 g

După o centrare din lovitură liberă, Florescu reia cu capul, pe spate, și înscrie frumos.

• 27 cg
    Cartonaş galben Chindia Targoviste

Deian Boldor e avertizat.

• 17 oc

Ocazie Chindia. Neguț nu reușește să marcheze din apropierea porți, blocat de un fundaș.

• 15 oc
    Ocazie FC Botosani

Ocazie Botoșani. Florescu șutează în diagonală, din afara careului, dar mingea trece pe lângă poartă.

• 13 g

Șeroni pierde mingea în fața lui Neguț, care pasează pentru Andrei Șerban, iar acesta șutează fumos, cu stângul, de la 17 metri și egalează.