bogdan andone
Video ”Nebunie” în FC Botoșani - Dinamo: ”războinicul” Bogdan Andone, eliminat pentru ”un amărât de aut”
Screenshot 2024-01-21 173239
Reacția lui Bogdan Andone, după ce FC Botoșani a fost egalată de Hermannstadt în prelungiri în superioritate numerică
FOTBAL: FC BOTOSANI - DINAMO BIUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (23.04.2024)
Video FC Botoșani - Dinamo 2-1. Thriller în Moldova: autogol, accidentare horror, eliminare și gol în prelungiri

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

FC Botoșani și CS Mioveni au remizat, scor 1-1, în etapa cu numărul 30, ultima din sezonul regulat al Ligii 1.

CS Mioveni încheie sezonul regulat pe ultimul loc în clasament, cu 22 de puncte, în timp ce FC Botoșani ocupă deocamdată locul 11, cu 32 de puncte.

FC Botoșani - CS Mioveni 1-1. Remiză spectaculoasă în ultima etapă a sezonului regulat

Moldovenii au controlat prima repriză a înfruntării, iar, în minutul 7, elevii lui Flavius Stoican puteau deschide scorul. Mailat a trimis puțin pe lângă poarta argeșenilor.

FC Botoșani a deschis scorul în minutul 12, când, la o centrare frumoasă a lui Mailat, Mutombo a trimis perfect cu capul în poarta lui Greab.

Zabou a fost aproape să majoreze diferența în minutul 20, iar Cioiu l-a încercat și el pe Greab cu un șut de la marginea careului câteva minute mai târziu.

Argeșenii au dat replica abia în minutul 35, prin șutul lui Rusu. În repriza secundă, Krasniqi a șutat periculos de la marginea careului în minutul 65.

Zabou a pus din nou pericol la poarta argeșenilor în minutul 71, după o fază frumoasă construită de elevii lui Stoican. În minutul 74, Scarlatache a fost aproape de autogol după o respingere greșită.

Eduard Pap a avut o paradă superbă, în minutul 76, la șutul lui Panait de la mare distanță.

Argeșenii au restabilit egalitatea pe final de meci, în minutul 88, de la unsprezece metri, când Rusu a transformat un penalty obținut de Krasniqi.

VIDEO Rezumatul partidei FC Botoșani - CS Mioveni 1-1

Formația din Botoșani nu traversează cel mai bun moment, iar moldovenii nu au mai câștigat de 5 meciuri în Liga 1. Trupa lui Flavius Stoican ocupă locul 12 în clasament și are 31 de puncte acumulate în 29 de meciuri disputate.

De cealaltă parte, CS Mioveni continuă să fie ultima din Liga 1, cu 21 de puncte acumulate. Elevii lui Nicolae Dică au două eșecuri în cele 7 meciuri disputate în 2023 și speră să își îndeplinească în play-out principalul obiectiv al sezonului, salvarea de la retrogradare.

Penalty

Chivulete dictează penalty pentru CS Mioveni, după o tamponare între Pap și Krasniqi.

Ocazie CS Mioveni

Panait șutează puternic de la distanță, dar Eduard Pap are o paradă superbă și respinge peste poartă.

• 75 s

Pop este înlocuit cu Rădescu.

• 74 oc
    Ocazie FC Botosani

Dragu avansează în flancul din stânga, centrează în careu, balonul se lovește de Scarlatache și se îndreaptă spre poarta lui Greab, însă portarul rezolvă faza.

• 72 s

Camara este înlocuit cu Roman.

• 71 oc

După o combinație frumoasă a moldovenilor în flancul stâng, balonul ajunge la Zabou în careu. Acesta șutează, însă Greab reușește să rețină.

• 68 oc

Dragu șutează bine de la distanță, însă mingea ajunge în siguranță în brațele lui Greab.

• 64 oc

Krasniqi șutează cu stângul de la marginea careului, însă balonul trece pe lângă poartă.