FOTBAL: POLI IASI - DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (01.03.2024)
Planul pus la cale de Dinamo, după sancțiunea uriașă primită: ”E absolut neplăcut”
Oficial UTA Arad a luat decizia, după ce a fost ”decapitată” de Comisia de Disciplină
Exclusiv Victor Angelescu, reacție vehementă după ce instanța a decis că Liviu Ungurean ”Bocciu” va rămâne în arest
Etapa 1 Liga a2-a: Corvinul Hunedoara-Gloria Buzau
FC Botosani FC Botosani
4 - 0
Dinamo Dinamo
Lu 07.02.2022 19:55

FC Botoșani - Dinamo 4-0. "Câinii" au fost "executați" și își continuă prăbușirea spre Liga 2

07.02.2022, 21:45

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

În ultimul meci al etapei a 24-a, FC Botoșani nu le-a dat nicio șansă celor de la Dinamo. A fost un 4-0 sec, iar "câinii" își continuă prăbușirea spre Liga 2.

FC Botoșani - Dinamo 4-0. Jaja a reușit o dublă

Meciul a început cu ocazia bună a dinamoviștilor, după numai câteva secunde de joc, însă echipa lui Marius Croitoru a preluat repede controlul și a deschis scorul în minutul 12, prin Mihai Roman, aflat la primul gol în Liga 1 după doi ani și jumătate.

Tîrcoveanu și-a încercat norocul din lovitură liberă, dar mingea a ocolit vinclul. După mai puțin de o jumătate de oră de joc, s-a făcut deja 2-0, după execuția magnifică a brazilianului Jaja.

FC Botoșani - Dinamo 4-0. "Câinii" se prăbușesc spre Liga 2

"Câinii" au avut o "tresărire" în prelungirile primei reprize, iar în partea secundă au trecut pe lângă gol, când Azankpo a scăpat singur spre poartă, dar a fost blocat excelent de Pap.

Jaja a reușit dubla în minutul 65, după o acțiune colectivă frumoasă, iar dinamoviștii au avut un gol anulat corect, pe motiv de offside.

Până la final, Mihai Roman a mai ratat o șansă pentru Botoșani, iar Fili a închis tabela în minutul 84 și FC Botoșani - Dinamo s-a terminat 4-0.

VIDEO cu rezumatul meciului FC Botoșani - Dinamo 2-0:

Etapa cu numărul 24 din Liga 1 se încheie luni, cu meciul dintre FC Botoșani și Dinamo

• FC Botoșani - Dinamo se joacă luni, de la 19:55, și poate fi urmărit în format LIVE VIDEO pe Digi Sport 1, dar și pe www.digisport.ro sau în Aplicația Digi Sport (disponibilă pe Google Play și App Store), de către abonații RCS & RDS.

FC Botoșani - Dinamo, LIVE VIDEO, Digi Sport 1, de la 19:55. Moldovenii sunt neînvinși de 7 meciuri

Înainte de duelul de pe Stadionul Municipal, FC Botoșani se clasează pe locul 4 în Liga 1. În cazul unei victorii, moldovenii s-ar apropia la un punct de podium. FC Voluntari este momentan echipa de pe poziția a treia, cu patru puncte peste.

Chiar dacă sunt neîvinși în ultimele 5 meciuri, elevii lui Marius Croitoru (41 de ani) au început să adune din ce în ce mai multe rezultate neutre - moldovenii au remizat de trei ori în ultimele 5 partide de campionat, cel mai recent în fața liderului CFR Cluj, scor 1-1

Per total, moldovenii n-au mai pierdut un meci în campionat de 7 etape încoace. Ultima dată se întâmpla în fața lui FCSB, pe 21 noiembrie, când bucureștenii au câștigat cu 3-1.

FC Botoșani - Dinamo, LIVE VIDEO, Digi Sport 1, de la 19:55. "Câinii roșii", la primul meci după eșecul cu FCSB

De partea cealaltă, Dinamo continuă să se zbată la coada clasamentului. Trupa lui Flavius Stoican (45 de ani) este în continuare pe penultimul loc din Liga 1, la un singur punct peste Academica Clinceni (12 la 11).

"Câinii roșii" se întorc după o nouă umilință în derby-ul cu FCSB. După 0-6 în tur, dinamoviștii au fost neputincioși și la returul disputat pe teren propriu, scor 0-3

Gol FC Botosani

Fili pinde un șut superb din afara careului și înscrie cu un șut pe colțul scurt, la rădăcina barei.