andrei-vlad
Foto Clasamentul play-off-ului SuperLigii, după etapa a 6-a: cum poate sărbători FCSB titlul în runda următoare
FOTBAL: FC BOTOSANI - DINAMO BIUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (23.04.2024)
Foto Rana groaznică a lui Romario Benzar. Imaginea din interior vă poate afecta emoțional
andrei-vlad
Botoşani Botoşani
0 - 2
FCV Farul Constanţa FCV Farul Constanţa
Vi 29.10.2021 21:30

FC Botoșani - Farul 0-2. Gică Hagi bifează victoria cu un gol superb al lui Dussaut și un penalty transformat de Adi Petre

29.10.2021, 22:28

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Farul Constanța a învins cu scorul de 2-0 FC Botoșani, în etapa cu numărul 14 din Liga 1.

Botoșani a avut o ocazie bună în minutul 3, atunci când Edjouma a deviat cu capul o centrare, dar balonul a trecut pe lângă poarta lui Aioani.

Tîrcoveanu a șutat foarte bine din afara careului în minutul 17, dar portarul de la Farul Constanța a reținut.

Scorul a fost deschis în minutul 24, cu un gol senzațional înscris de Damien Dussaut, de la peste 35 de metri. Dussaut a șutat exact în vinclul porții lui Pap, iar goalkeeper-ul nu a avut nicio șansă.

Pe finalul primei reprize, Mateus a șutat foarte bine de la marginea careului direct în îmbinarea barelor porții lui Aioani.

În minutul 54, Jefte Betancor a șutat de la distanță, dar Pap a reținut cu ușurință.

Botoșani a mai avut o ocazie bună atunci când Florescu a șutat din prima în minutul 64, dar balonul a trecut pe lângă poartă.

În minutul 74, Mateus a șutat cu putere de la depărtare, dar Aioani a intervenit la timp.

Adi Petre a fost faultat în careu în minutul 87, iar Istvan Kovacs a indicat lovitură de la unsprezece metri.

VIDEO Rezumatul partidei FC Botoșani - Farul C0nstanța 0-2

FC Botoșani - Farul, 20:30, LIVE VIDEO pe Digi Sport 1. Moldovenii, patru egaluri la rând în ultimele meciuri de campionat

Înainte de duelul de pe Stadionul Municipal, cei de la FC Botoșani se clasează pe locul 4 în primul eșalon românesc. Moldovenii au pierdut teren în ultimul timp, din pricina remizelor de care nu pot scăpa de patru meciuri încoace.

Trei rezultate de 1-1 și o remiză albă sunt ultimele rezultate înregistrate de către elevii lui Marius Croitoru, după victoria cu Dinamo de luna trecută. Dacă va remiza și de data aceasta, FC Botoșani riscă să iasă de pe locurile de playoff.

FC Botoșani - Farul, 20:30, LIVE VIDEO pe Digi Sport 1. Echipa lui Gheorghe Hagi, în afara locurilor de playoff

În tabăra adversă, Farul se poziționează abia pe locul 9 în clasament și trece printr-o formă sportivă nedorită. Echipa pregătită de Gheorghe Hagi a pierdut și ea puncte în ultimele meciuri - trei înfrângeri și două victorii au înregistrat constănțenii cel mai recent.

Oaspeții au 18 puncte adunate înaintea acestui meci, în timp ce FC Botoșani stă mai bine, cu 24 de puncte. Totuși, echipa de la malul mării are un meci în minus.

• 90+4 final
    Final meci
  • 88 g g
    Gol

Adi Petre transformă penalty-ul obținut.

• 87 p p
    Penalty

Adi Petre obține o lovitură de la unsprezece metri.

• 85 s s
    Schimbare FCV Farul Constanţa

Pitu este introdus în locul lui Radaslavescu.

• 85 s s

Adi Petre este introdus în locul lui Betancor.

• 74 oc oc
    Ocazie Botoşani

Mateus șutează cu putere de la depărtare, dar Aioani intervine la timp.

• 71 s s

Fernandes este introdus în locul lui Chițu.

• 71 s s

Ganea este introdus în locul lui Ciobanu.

• 64 oc oc

Florescu șutează din prima, dar balonul se duce pe lângă poartă.

• 59 s s
    Schimbare Botoşani

Roman este introdus în locul lui Tîrcoveanu.

• 59 s s

Jaja este introdus în locul lui Fili.

• 54 oc oc
    Ocazie FCV Farul Constanţa

Jefte Betancor șutează de la distanță, dar Pap reține cu ușurință.

• 48 cg cg
    Cartonaş galben Botoşani

Tîrcoveanu este sancționat pentru simulare.

• 45+4 fr1
  • 45+2 cg cg
    Cartonaş galben FCV Farul Constanţa

Romario este sancționat.

• 45+1 oc oc

Mateus șutează de la marginea careului direct în îmbinătura barelor porții lui Aioani.