Screenshot 2024-04-23 193110
Eugen Trică, discurs ”apăsat” după victoria cu ”U” Cluj: ”Trebuie să rămânem în prima ligă, avem tradiție”
FOTBAL: FCU 1948 CRAIOVA - FC UNIVERSITATEA CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (27.04.2024)
Video FCU Craiova - ”U” Cluj 3-2. Blănuță a marcat golul de trei puncte și oltenii au scăpat de ultimul loc în clasament
rapid
Live Video&Text Rapid - Universitatea Craiova 0-1, ACUM, Digi Sport 1. Andrei Ivan a deschis scorul în Giulești
Etapa 7 Superliga: Rapid-Universitatea Craiova
Play-off
FC Botosani FC Botosani
4 - 1
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
Du 14.04.2024 13:30

FC Botoșani - FCU Craiova 1948 4-1. Gazdele au făcut spectacol și au urcat pe locul 14! Oltenii, în genunchi

14.04.2024, 15:30

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Partida dintre FC Botoșani și FCU Craiova 1948 a avut loc în cadrul etapei cu numărul 4 din play-out-ul SuperLigii României. Confruntarea a reprezentat un adevărat spectacol, întrucât gazdele s-au impus cu scorul de 4-1.

Meciul a putut fi urmărit și pe site-ul digisport.ro, dar și în aplicația Digi Sport de către abonații RCS-RDS.

FC Botoșani - FCU Craiova 1948 4-1. Gazdele au urcat pe locul 14 în SuperLigă!

FCU Craiova 1948 a deschis scorul în minutul 21 prin lovitura de cap a lui Blănuță, iar gazdele au intrat cu avantaj la pauză, însă nimeni nu se aștepta la ce a urmat în a doua repriză!

Moldovenii au primit un penalty controversat în minutul 56, iar Enzo Lopez l-a transformat fără emoții. Aurelian Chițu a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat în minutul 70, iar gazdele au făcut spectacol: au punctat de 3 ori!

Mailat a marcat pentru 2-1 în minutul 76, iar același Enzo Lopez a mai înscris o dată, două minute mai târziu. ”Cireașa de pe tort” a fost pusă de Eduard Florescu, care a punctat în minutul 90+1 pentru a stabili scorul final, 4-1 pentru Botoșani.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani a urcat pe locul 14, cu 17 puncte și cu golaveraj 0. Moldovenii au trecut peste FCU Craiova și Dinamo București. Oltenii au tot 17 puncte, dar golaveraj -5, în timp ce ”Câinii” sunt la o lungime în spate, cu golaveraj -4. Totuși, echipa din Ștefan cel Mare are un meci mai puțin disputat.

Clasamentul din play-out-ul SuperLigii:

clasament BUN
Clasamentul din SuperLiga României / Foto: captură Digi Sport

VIDEO cu rezumatul meciului FC Botoșani - FCU Craiova 1948 4-1:

FCU Craiova 1948 se deplasează la Botoșani, după 3 meciuri în play-out în care a reușit să adune doar un singur punct, în remiza cu Poli Iași, scor 0-0. Este al doilea meci al lui Eugen Trică în mandatul actual, iar partida este una extrem de importantă în economia clasamentului.

FC Botoșani este ”lanterna roșie” din SuperLiga României, cu 14 puncte. Totuși, în cazul unei victorii, moldovenii ar acumula 17 puncte și ar urca, cel puțin momentan, pe locul 15, până la meciul lui Dinamo cu Poli Iași.

clasament
Clasamentul din play-out-ul SuperLigii României / Foto: captură Digi Sport

Botoșani și FCU Craiova s-au întâlnit de 8 ori în Liga 1:

• două victorii FC Botoșani
  • două remize
  • 4 victorii FCU Craiova

Eugen Trică nu s-a ferit de cuvinte și a tras un semnal de alarmă legat de rămânerea în SuperLigă

Eugen Trică a prefațat duelul cu FC Botoșani de mâine, 14 aprilie. Meciul va fi în direct pe Digi Sport 1, de la ora 13:30. Abonații RCS-RDS mai au oportunitatea de a viziona partida pe site-ul digisport.ro, dar și în aplicația Digi Sport.

Normal că îmi e teamă de retrogradare! Mai ales când mă uit în clasament. Echipele sunt foarte strânse, iar punctele la fel. Nu trebuie să facem niciun pas greșit. Trebuie să fim concentrați până la capăt. Trebuie să facem tot posibilul să câștigăm la Botoșani. Victoria dă încredere.

Băieții au înțeles de la început mesajul meu. Atitudinea e foarte bună și atmosfera la echipă e la fel de bună. Vin cu zâmbetul pe buze la antrenamente, ceea ce mă bucură foarte mult. Sper să rămânem în prima ligă”, a declarat Eugen Trică la conferința de presă, potrivit as.ro.

• 2021 este anul când Eugen Trică a antrenat-o ultima dată pe FCU Craiova.
  • 95 fr2

Final de meci! Botoșani s-a impus categoric, cu scorul de 4-1!

• 90+1 g
    Gol FC Botosani

Goool Botoșani! Florescu a marcat și el, iar oltenii sunt în genunchi!

• 90 sp2
    Start prelungiri repriza 2

De la margine au fost arătate 5 minute de prelungiri.

• 85 s
    Schimbare FC Botosani

Romario Benzar a fost schimbat și el. Petro Charles a intrat în locul său.

• 83 cg
    Cartonaş galben FC Botosani

Răzvan Ducan a primit cartonașul galben.

• 81 s
    Schimbare FCU 1948 Craiova

Bahassa a fost trimis pe teren în locul lui William Baeten.

• 81 s

Compagnucci a fost înlocuit cu Jibril Ibrahimi.

• 79 cg

Enzo Lopez a văzut cartonașul galben, din cauza faptului că și-a dat tricoul jos după ce a marcat.

• 78 g

Gooool Botoșani! Gazdele au dus scorul la 3-1 prin Enzo Lopez, care a reluat din foarfecă.

• 76 g

Gooool Botoșani! Mitrov a avut o incursiune în careu, șutul său a fost respins de Gurău, iar mingea a ajuns la Mailat, care a trimis balonul în poartă.

• 73 s

Schimbare la Craiova! Sidibe a fost înlocuit cu Radu Negru.

• 70 cgr
    Cartonaş galben-roşu FCU 1948 Craiova

Chițu a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

• 68 s

Sebastian Mailat a fost introdus în locul lui Ofosu.

• 65 cg
    Cartonaş galben FCU 1948 Craiova

Aurelian Chițu a fost și el avertizat cu cartonaș galben!

• 63 s

Prima schimbare și la oaspeți. Vlad Pop a fost înlocuit de Eugen Trică cu Vlad Achim.

• 58 g

Goool Botoșani! Enzo Lopez a înscris fără probleme de la punctul cu var și a restabilit egalitatea pe tabelă, scor 1-1.

• 56 cg

Lekiatas a văzut cartonașul galben pentru faultul asupra lui Ofosu.

• 56 p
    Penalty

Penalty pentru Botoșani! Gazdele au primit penalty, după ce Ofosu a fost faultat de Lekiatas. A fost nevoie de intervenția VAR pentru a se dicta lovitură de pedeapsă.

Ioan Filip a fost și el scos de pe teren, iar în locul său a fost introdus Aldair.

David Gabriel a ieșit de pe teren, iar în locul său a intrat Zoran Mitrov.

Florescu a fost introdus pe teren în locul lui Mouaddib.

• 45+3 fr1

Prima repriză a ajuns la final, iar echipa din Bănie conduce cu 1-0 la capătul primelor 45 de minute, datorită reușitei semnate de Blănuță.

• 45 sr2

A început repriza secundă dintre FC Botoșani și FCU Craiova 1948!

• 45 sp1
    Start prelungiri repriza 1

Prima repriză a fost prelungită cu 3 minute.

• 33 cg

Mouaddib a văzut primul cartonaș galben al acestei partide.

• 20 g
    Gol FCU 1948 Craiova

Gooool Craiova! Blănuță a deschis scorul, în urma unei lovituri de cap din interiorul careului.

• 17 fm
    Fază meci FC Botosani

Penalty anulat pentru FC Botoșani! Gazdele au primit penalty, dar arbitrul a întors decizia în urma unei analize VAR.

• 5 oc
    Ocazie FC Botosani

Prima ocazie a meciului le-a aparținut celor de la FC Botoșani. În urma unei centrări, mingea a ajuns la Sadiku, dar acesta a reluat peste poartă dintr-o poziție bună.

A început partida dintre Botoșani și FCU Craiova.