Duckadam
Exclusiv Helmut Duckadam s-a convins: capitolul la care a excelat FCSB, noua campioană a României
sepsi
Video Sepsi a acuzat arbitrajul din partida cu CFR, după ce a avut doi eliminați: ”Ne-am obișnuit, așa e la noi!”

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

FC Botoşani a învins cu 1-0 în ultima partidă a sezonului regulat. Singurul gol al partidei cu Gaz Metan Mediaş a fost marcat din penalty în minutul 37. Golubovici a obţinut lovitura de la 11 metri şi Mihai Roman a înscris cu eleganţă. Cele două echipe se vor întâlni şi în prima etapă din play-out.

Cătălin Golofca a fost înlocuit în minutul 55, dar fanii echipei gazdă nu i-au apreciat evoluţia şi a fost fluierat de fani. Fotbalistul întors în această iarnă de la FCSB a plecat direct la cabine.

Cea mai mare ocazie a reprizei secunde a fost irosită de Axente. Atacantul echipei gazdă a scăpat singur cu portarul, Pleşca a respins şi Marius Constantin a fost aproape să-şi trimită mingea în propria poartă. Tot Pleşca l-a salvat.

Olimpiu Moruţan a intrat în minutul 83. Fotbalistul cumpărat de Gigi Becali cu 800.000 de euro şi-a făcut imediat simţită prezenţa pe teren. A şutat periculos şi a pasat pentru ocazia lui Oaidă. FC Botoşani câştigă cu 1-0 şi are 39 de puncte. Gaz Metan rămâne pe poziţia a 13-a cu 16 puncte.

• 90+4 fr2

Final de meci. FC Botoşani câştigă cu 1-0 duelul cu Gaz Metan Mediaş.

• 90+4 cg cg

Cartonaş galben primit de Marius Constantin.

• 90 oc oc

Şut Oaidă după acţiunea lui Moruţan. Pleşca reţine balonul.

• 88 oc oc

Olimpiu Moruţan îşi face simţită prezenţa pe teren, dar şutul său este reţinut de portarul advers. Pleşca nu  avut emoţii.

• 85 s s

Intră Olimpiu Moruţan şi iese Mihai Roman. Fotbalistul cumpărat de Gigi Becali mai are la dispoziţie aproape 10 minute să arate ce poate.

• 74 oc oc

Dublă ocazie pentru echipa gazdă. Axente scapă singur cu portarul, dar respinge Pleşca. Mingea se loveşte de Marius Constantin, dar tot Pleşca reţine balonul.

• 71 oc oc

Acţiune frumoasă a lui Achim, mingea ajunge la Chitoşcă, dar şutul acestuia nu nimereşte ţinta.

• 68 s s

Iese Golubovici şi în locul lui intră Mircea Axente.

• 67 cg cg

Andrei Burcă ridică mult piciorul şi îl loveşte cu piciorul pe Ely Fernadez. Primeşte cartonaşul galben.

• 63 oc oc

Acţiune Mihai Roman, mingea ajunge la Muşat care trage puternic peste poartă.

• 61 oc oc

Lovitură cu capul Ely Fernandes după o lovitură de la colţul terenului, dar mingea trece peste poartă.

• 59 s s

Iese Valentin Creţu şi intră Edon Junior.

• 55 s s

Iese Golofca şi intră Chitoşcă. Jucătorul echipei gazdă a fost fluierat de fani şi a plecat direct la cabine.

• 51 cg cg

Creţu îl faultează pe Achim şi primeşte cartonaşul galben.

• 48 s s

Iese Caiado şi intră pe teren Nasser Chamed.

• 46 sr2 sr2

• 45+3 fr1

Pauză la Botoşani. Echipa gazdă conduce cu 1-0

• 45+2 cg cg

Miron de la FC Botoşani îl faultează pe Rondon şi primeşte cartonaşul galben

• 45 fm

Tincu faultează. Oaspeţii cer al doilea cartonaş galben.

• 40 cg cg

Răzvan Tincu îl faultează pe Diogo şi primeşte cartonaşul galben.

• 37 g g

Goool. Mihai Roman transformă lovitura de la 11 metri. Botoşani conduce cu 1-0.

• 36 cg cg

Mitic primeşte cartonaşul galben.

• 35 p p

Mitic îl trage pe Golubovici de braţ şi arbitrul Colţescu acordă penalty

• 30 oc oc

Acţiune frumoasă Mihai Roman care driblează doi adversari şi şutează cu piciorul stâng, iar mingea se duce peste poartă.

• 26 oc oc

Centrare Creţu, iar Popovici şutează fără preluare peste poartă.

• 18 s s

Diogo Rosado se accidentează şi părăseşte terenul. În locul său a intrat Mario Mitic.

• 18 oc oc

Sîrghi greşeşte şi mingea ajunge la Golofca, dar căpitanul Botoşaniului află în unghi şi nu îl poate învinge pe Pleşca.

• 7 oc oc

Şut Sergiu Popovici de la marginea careului. Mingea trece mult peste poarta lui Cobrea.