Abia l-a numit pe Trică, dar Mititelu se gândește deja la alt antrenor: ”Știi că-l pune! Are cotă 1.05 că va fi următorul”
Screenshot 2024-04-08 at 22.11.57
Foto Adrian Mititelu abia l-a instalat pe Eugen Trică, dar a fost surprins cu alt antrenor în lojă la Iași
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (19.04.2024)
Video Farul - CFR Cluj 5-1. Umilință pentru ardeleni la Ovidiu! Elevii lui Gică Hagi s-au întrecut în execuții
LIVE Digi Sport Special
Botoşani Botoşani
2 - 1
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
Lu 15.02.2021 17:30

FC Botoșani - Gaz Metan 2-1. Victorie mare pentru moldoveni, în cursa către play-off! Al-Mawas, decisiv

15.02.2021, 19:20

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

FC Botoșani s-a impus la limită, scor 2-1, în fața lui Gaz Metan Mediaș.

Echipa lui Marius Croitoru a început mai bine meciul și a avut prima șansă de a marca în minutul 14, când Braun, dintr-o poziție bună, nu a nimerit ținta. Au urmat alte momente de control al jocului pentru botoșăneni, care au reușit și să marcheze, prin Al-Mawas, reușită anulată însă pe motiv de ofsaid, în prelungirile primei reprize.

Tabela s-a deblocat, în cele din urmă, în minutul 48, când Hamidou Keyta l-a învins pe Răzvan Pleșca de la 11 metri, după un penalty acordat de Rusandu pentru un henț comis de Velisar. După golul moldovenilor, Gaz Metan a crescut în joc, și-a creat ocazii și a reușit să egaleze prin Yuri, care l-a învins pe Hankic cu o lovitură de cap. Medieșenii nu s-au putut bucura, însă, de gol decât câteva zeci de secunde, pentru că la faza imediat următoare Al-Mawas a marcat, gol ce avea să stabilească și soarta celor trei puncte. Gaz Metan a avut șansa unui nou gol în prelungiri, însă din cauza unei neînțelegeri dintre Yuri și Baco, execuția ultimului a trecut pe lângă poartă.

După rezultatul din nordul Moldovei, FC Botoșani a urcat pe locul patru în Liga 1, cu 36 de puncte, în timp ce Gaz Metan este pe nouă, cu 28 de puncte.

Formația patronată de Valeriu Iftime se situează pe locul 6 în clasamentul Ligii 1, cu 33 de puncte, și a obținut victorii în ultimele trei partide disputate în campionat, în timp ce Mediaș, formație antrenată de Mihai Teja, se află pe poziția a noua, cu 28 de puncte după 22 de partide.

LIVE VIDEO FC Botoșani - Gaz Metan, 17:30, Digi Sport 1

Medieşenii nu au mai câştigat în deplasare în Liga 1 din 9 noiembrie 2020, când au câștigat, scor 3-1, cu UTA. Au urmat două rezultate de egalitate şi trei eșecuri.

În ultima întâlnire directă, în octombrie, Botoșani s-a impus la Mediaș, scor 2-1, după reușitele lui Butean - autogol şi H. Keyta, respectiv Ronaldo Deaconu.

"Mediaș e o echipă bună, cu două rezultate pozitive în campionat, sunt aproape de play-off și ne pune în gardă. Jucăm să câștigăm, dar când joci cu o echipă bună, pe vremea asta, suntem de valori apropiate", a declarat Marius Croitoru, antrenorul celor de la FC Botoșani.

Echipele probabile

FC Botoșani: Hankic - Braun, Chindriș, Șeroni, Țigănașu - Papa, J.Rodiriguez, Ongenda - Caia, Al Mawas, Keyta. Antrenor: Marius Croitoru
Gaz Metan Mediaș: Pleșca - Butean, Matias, Baco, Velisar - R.Deaconu, Francisco, Chamed - Ze Manuel, Sarr, Valente

• 90+3 final

Fluier final la Botoșani! Gazdele se impun în fața lui Gaz Metan cu 2-1.

• 90+1 cg cg

Hankic este avertizat pentru întârzierea jocului.

• 90 fm fm

Gaz Metan are șansa egalării, însă Yuri și Baco nu se înțeleg și mingea trece pe lângă poartă.

• 90 cg cg

Cartonaș galben pentru Alin Șeroni.

• 86 s s

Schimbare la Botoșani. Plămadă intră în locul lui Ongenda.

• 86 s s

Schimbare la Botoșani. Roman este înlocuit cu Toutouh.

• 86 s s

Schimbare la Botoșani. Al Mawas este înlocuit de Fili.

• 85 s s

Schimbare la Gaz Metan. Valente este înlocuit de Romeo.

• 85 s s

Schimbare la Gaz Metan. Deaconu este înlocuit de Horșia.

• 82 oc oc

Șansă de gol pentru FC Botoșani! Mihai Roman ajunge într-o poziție bună, dar șutul său este respins de Răzvan Pleșca.

• 78 cg cg

Cartonaș galben pentru Baco.

• 73 cg cg

Cartonaș galben văzut de Adama Sarr.

• 69 g g

Gol FC Botoșani! Al-Mawas marchează la doar câteva zeci de secunde de la golul egalizator al medieșenilor.

• 68 g g

Gol Gaz Metan! Yuri egalează cu o lovitură de cap, venită după o centrare a lui Chamed.

• 62 oc oc

Șansă de egalare pentru Gaz Metan. După un corner, Baco trimite cu capul pe poartă, dar Hankic reține sigur.

• 59 fm fm

Jonathan Rodriguez își încearcă norocul cu un șut de la distanță, dar execuția sa este reținută de Pleșca.

• 57 cg cg

Cartonaș galben pentru Alexandru Țigănașu.

• 50 gp gp

Gol FC Botoșani! Hamidou Keyta punctează de la 11 metri.

• 48 cg cg

Mihai Velisar primește cartonașul galben pentru henț în propriul careu.

• 48 p p

Penalty pentru Botoșani! Velisar blochează cu mâna șutul lui Papa și Rusandu arată punctul cu var.

Începe repriza secundă.

Fluier final al primei reprize.

• 45+1 fm

FC Botoșani marchează prin Al-Mawas, dar golul este anulat pe motiv de ofsaid.

• 45 cg cg

Jonathan Rodriguez este avertizat pentru un fault de la mijlocul terenului, comis pentru a opri contraatacul oaspeților.

• 37 cg cg

Cartonaș galben primit de Mihai Roman, pentru proteste. Fotbalistul de la FC Botoșani consideră că a fost faultat în careul advers și cotestă decizia lui Lucian Rusandu, care n-a dicat lovitură 11 metri.

• 24 s s

Schimbare la Gaz Metan. Luis Nițu este înlocuit cu Adama Sarr.

• 14 oc oc

Șansă mare pentru Botoșani! Braun primește o pasă excelentă de la Ongenda, preia bine, dar șutează pe lîngă poartă.

• 10 s s

Schimbare la Botoșani. Caia este înlocuit de Roman.

• 9 cg cg

Cartonaș galben primit de Bryan Alceus.

• 4 fm fm

Gaz Metan Mediaș solicită lovitură de pedeapsă, dar Lucian Rusandu lasă jocul să continue.