Dan Alexa a retrogradat în Liga 3, la o lună după ce a fost numit antrenor principal
Abia l-a numit pe Trică, dar Mititelu se gândește deja la alt antrenor: ”Știi că-l pune! Are cotă 1.05 că va fi următorul”
Video Gigi Becali a râs în hohote: ”Îmi dă 30 de milioane. Eu vreau 35! M-am săturat, plec”
Etapa 7 Superliga: Politehnica Iasi-UTA Arad
FC Botosani FC Botosani
2 - 2
Hermannstadt Hermannstadt
Lu 04.09.2023 18:30

FC Botoșani - Hermannstadt 2-2. Remiză pentru Dan Alexa la debutul pe banca moldovenilor

04.09.2023, 20:35

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

FC Botoșani a remizat pe teren propriu în compania celor de la Hermannstadt, scor 2-2, în etapa a opta din SuperLiga României. Dan Alexa (43 de ani) s-a aflat la debutul pe banca moldovenilor.

FC Botoșani este lanterna roșie din SuperLiga României, cu doar patru puncte acumulate în opt etape, în timp ce Hermannstadt este pe a opta poziție a clasamentului, cu nouă puncte.

FC Botoșani - Hermannstadt 2-2. Remiză spectaculoasă în Moldova

Prima ocazie importantă le-a aparținut moldovenilor, în minutul 10, când Florescu a șutat puternic puțin pe lângă poartă.

Hermannstadt a dat replica câteva momente mai târziu, la o centrare a lui Gabi Iancu și o reluare cu capul pe lângă poartă a lui Balaure.

Scorul a fost deschis în minutul 22 de formația pregătită de Dan Alexa, după o greșeală a lui Căbuz, care i-a pasat direct lui Drole în fața porții.

Sibienii au restabilit egalitatea în minutul 29, când Paraschiv a preluat un balon în interiorul careului și l-a învins pe Ducan. Golul a fost validat după analiza VAR.

În minutul 40, Hermannstadt putea trece în avantaj pe tabelă, dar autogolul lui Friday a fost anulat la VAR, după un henț al lui Gabi Iancu.

Totuși, în prelungirile primei reprize, Paraschiv a făcut ”dubla”, după ce l-a învins cu capul pe Ducan.

După pauză, moldovenii au reușit să egaleze, în minutul 53, prin David Gabriel. Acesta a profitat de o eroare în defensiva sibienilor și a înscris în poarta goală.

FC Botoșani a rămas în zece jucători din minutul 68, când Drole a fost eliminat după o intervenție dură asupra lui Iancu. Totuși, în prelungiri, Mino Sota a fost și el eliminat după ce a văzut al doilea cartonaș galben.

VIDEO Rezumatul partidei FC Botoșani - Hermannstadt 2-2

Protagonistă în anii trecuți în SuperLigă, Botoșaniul pare că nu-și mai revine de când a plecat Marius Croitoru în vara anului 2022. Chiar și după ce Croitoru s-a reîntors la echipă pentru startul acestui sezon, botoșănenii au avut probleme mari. Au reușit un singur meci consistent, acel 2-2 cu Rapid, în Giulești, în rest mai nimic.

• Abonații RCS - RDS mai pot urmări meciul FC Botoșani - Hermannstadt pe aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro

De altfel, echipa patronată de Valeriu Iftime este singura din SuperLigă fără vreo victorie în șapte meciuri. Are trei puncte strânse, iar în locul lui Croitoru, plecat din cauza restricțiilor cu care se confruntă în absența Licenței PRO, a venit Dan Alexa. Prima variantă ar fi fost Nicolae Dică, însă acesta din urmă a invocat nemulțumirea secunzilor săi și a refuzat propunerea.

Hermannstadt a adunat 8 puncte până acum în șase meciuri și se află pe locul 10. Antrenorul Marius Măldărășanu (48 de ani) realizează lucruri apreciate la formația din Sibiu și nu ascunde dorința de a câștiga meciul din Moldova. Chiar dacă până acum Botoșaniul a părut o cetate aproape imposibil de cucerit de către Hermannstadt.

În 11 meciuri directe, ardelenii au câștigat unul singur și au pierdut șase! Victoria a venit acum trei ani și a fost obținută în minutul 89, din penalty!

• 90+5 final
  • 90+2 cgr
    Cartonaş galben-roşu Hermannstadt

Mino Sota vede al doilea cartonaș galben și este eliminat.