Screenshot 2024-03-27 at 00.20.40
Video Mutu a văzut golul marcat de Ianis Hagi, dar altceva i-a atras atenția. ”Mi-a plăcut mai mult”
Screenshot 2024-03-27 at 16.40.00
Exclusiv ”I-o fi apărut cuibul?”. A văzut cum a apărut Adi Mutu după intervenția estetică și nu s-a putut abține
Du 26.09.2021 19:00

FC Botoșani - U Craiova 1948 1-1. Ocazii rarisime și final nebun. Moldovenii au egalat în minutul 90 și sunt pe locul 2

26.09.2021, 19:50

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

FC Botoșani și U Craiova 1948 au remizat, scor 1-1, în etapa a zecea, după un meci cu ocazii imense. Moldovenii sunt pe locul al doilea, iar oltenii fac primul punct după două înfrângeri la rând în campionat.

FC Botoșani - U Craiova 1948 1-1. Gazdele au cerut un penalty

Meciul a început cu ocazii mari, iar prima a ratat-o Van Durmen. A venit replica Botoșaniului, care a irosit prima șansă prin Florescu, iar apoi a mai avut una prin Sila, singur cu portarul.

Ongenda a trimis apoi din prima peste poartă, dintr-o poziție bună, iar Jaja a driblat spectaculos, dar nu l-a putut învinge pe portar, din unghi. Oltenii au mai avut o ocazie prin Bălan, iar ultima șansă a primei reprize a avut-o Florescu.

FC Botoșani - U Craiova 1948 1-1. Moldovenii sunt pe locul secund

După o primă repriză în care a ratat pe bandă rulantă, FC Botoșani a revenit schimbată pe teren, iar Craiova a deschis scorul după o oră de joc, prin șutul superb al lui Sidibe. Moldovenii și-au pierdut echilibrul, iar Raicea a avut o ocazie mare.

A urmat însă o fază controversată, când Roman a fost lovit cu piciorul în cap în careu, dar arbitrul nu a dat penalty. Același Roman a mai avut o șansă bună de a marca, iar Tîrcoveanu nu a fost nici el mai norocos.

Pe final, moldovenii au presat, dar Roman nu a putut să înscrie din lovitură liberă. A făcut-o însă Dawa, care a punctat cu capul în minutul 90. În prelungiri, oamenii lui Croitoru s-au aruncat în atac și au mai ratat două ocazii.

Botoșani - U Craiova 1948 s-a terminat 1-1, iar moldovenii sunt pe locul 2, în timp ce oltenii obțin primul punct după două înfrângeri.

VIDEO cu rezumatul meciului FC Botoșani - U Craiova 1948 1-1:

FC Botoșani o întâlnește pe U Craiova 1948 de la ora 18:00 în direct pe Digi Sport 1 și LIVE TEXT și VIDEO pe www.digisport.ro. Moldovenii caută să continue forma bună din acest campionat și să o învingă formația pregătită de Adrian Mutu.

FC Botoșani - U Craiova 1948, de la 18:00, LIVE pe Digi Sport 1 | Adrian Mutu are "cuțitul la os"

FC Botoșani este una dintre cele mai constante echipe ale primul eșalon din România, iar prezențele în playoff dovedesc faptul că munca depusă de Marius Croitoru este una de calitate.

Moldovenii caută și în acest sezon să se claseze în primele 6, iar pentru asta vor să treacă și de U Craiova 1948 în etapa a 10-a a Ligii 1. Gruparea pregătită de Croitoru este pe locul 2 după 9 meciuri jucate, cu 20 de puncte.

Oltenii pregătiți de Adrian Mutu nu au startul de sezon la care se așteptau și încearcă să înceapă o serie de rezultate pozitive odată cu meciul de la Botoșani. U Craiova 1948 este pe locul 13 după 9 meciuri jucate, perioadă în care au strâns doar 8 puncte.

• 90+5 fr2

Final de meci. FC Botoșani - U Craiova 1948 se termină 1-1.

• 90+2 oc oc

Ocazie Botoșani. Braun centrează în careu, de unde Dawa reia cu capul, incomodat de portar, dar nu nimerește ținta.

Ocazie mare Botoșani. Roman centrează din lovitură liberă, Racovițan trimite cu capul, dar Popa scoate incredibil.

• 90 g g

Gol Botoșani. Braun centrează în careu, de unde uriașul Dawa egalează cu o lovitură de cap.

• 87 oc oc

Ocazie Botoșani. Roman execută o lovitură liberă din unghi, dar portarul boxează.

• 85 oc oc

Ocazie Botoșani. Edjouma întoarce pentru Tîrcoveanu, care driblează scurt în marginea careului, dar șutul e cam slab și e reținut de portar.

• 74 s s

Pop intră în locul lui Raicea.

• 73 oc oc

Ocazie Botoșani. Roman combină cu Edjouma și șutează din careu, în diagonală, dar portarul reține.

• 72 fm fm

Botoșaniul cere penalty la o intervenție cu talpa a lui Diallo în capul lui Roman.

• 71 oc oc

Ocazie Craiova. Roman pierde mingea, Raicea ia o acțiune pe cont propriu, fentează scurt doi adversari și încearcă să trimită printre picioarele portarului, care apără.