Valeriu Iftime a mers în vestiarul lui FC Botoșani la finalul meciului cu FCU Craiova, după care a transmis un mesaj
iftime 8
Valeriu Iftime, în culmea fericirii după ce FC Botoșani a umilit-o pe FCU Craiova: ”E talismanul nostru”
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Partida dintre FC Botoșani și Universitatea Cluj s-a încheiat cu o remiză, scor 1-1, în etapa a 12-a din Liga 1.

Moldovenii au ajuns astfel la a șasea etapă consecutivă fără victorie și ocupă locul 12 în clasament cu 13 puncte. De cealaltă parte, U Cluj ocupă locul 14, cu 11 puncte, la egalitate cu FCSB.

Prima repriză a duelului a fost săracă în faze la poartă. Roman putea înscrie în minutul 16, însă acesta a ezitat să șuteze la poarta ardelenilor. Primul șut pe spațiul porții al partidei a venit abia în minutul 32, când Santos a expediat un șut de la distanță care a ajuns în brațele lui Iliev.

Santos a mai avut un șut periculos pe final de repriză, dar balonul a fost deviat și a ieșit în afara terenului.

Moldovenii au deschis scorul în minutul 56 prin Mihai Roman. Acesta s-a înălțat foarte bine la centrarea lui Patache și l-a învins pe Iliev cu capul.

Ardelenii au restabilit egalitatea în minutul 75 prin Bălan. Acesta a ajuns la centrarea lui Briceag și a trimis cu capul în poarta apărată de Eduard Pap. Thiam putea înscrie în minutul 79, însă șutul său a fost respins de Pap.

Pe final de meci, ”șepcile roșii” au irosit o ocazie imensă de gol. Bălan i-a pasat lui Fulop în fața porții, însă acesta a avut o execuție lamentabilă.

VIDEO Rezumatul partidei FC Botoșani - Universitatea Cluj 1-1

Meciul dintre cele două formații are o însemnătate mai mare pentru gazde, mai ales că în ultimele 5 runde cei de la FC Botoșani nu au cunoscut gustul victoriei.

Scaunul lui Mihai Teja începe să se clatine, lucru confirmat și de patronul clubului, Valeriu Iftime.

"Eu am discutat cu Mihai Teja și m-a asigurat că e conștient de ce trebuie să facă pentru a redresa situația. Într-adevăr, atmosfera este tensionată, pentru că venim după 4 eșecuri, una chiar usturătoare. Eu nu dau afară antrenori, nu sunt genul.

Ei vin la mine și decid singuri dacă pleacă sau nu. Normal că dacă rezultatele proaste continuă o să fie nevoie de un șoc la echipă. Sperăm să nu fie cazul totuși și să ne revenim", a spus Valeriu Iftime, într-un interviu exclusiv pentru Digi Sport.

Ultimul meci dintre cele două formații s-a jucat în 2015 și a fost încheiat cu o remiză albă, 0-0.

Clasament Liga 1

Clasament Liga 1 / Foto: Digi Sport
  • 90+4 final
  • 87 oc
    Ocazie Universitatea Cluj

Bălan îi pasează lui Lorand Fulop în fața porții, însă acesta are o execuție extrem de slabă.

• 87 s
    Schimbare FC Botosani

Roman este avertizat.

• 86 s

Ivanov este înlocuit cu Camara.

• 79 oc

Thiam pătrunde frumos în careu prin flancul stâng, șutează în forță cu stângul, dar Pap reușește să respingă.

• 75 g
    Gol Universitatea Cluj

Bălan marchează cu capul în poarta lui Eduard Pap, după o centrare foarte bună expediată de Briceag.