Superliga Stage 27: CFR 1907 CLUJ vs. FC DINAMO BUCURESTI
Video Zeljko Kopic și-a găsit cu greu cuvintele, după Botoșani - Dinamo 2-1: ”Nu am trăit asta în viața mea”
Screenshot 2023-11-06 204621
Video ”Deja este penibil”. Dennis Politic nu s-a ferit de cuvinte, după Botoșani - Dinamo 2-1
adrian mutu
Video Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Partida dintre FC Botoșani și Universitatea Craiova din etapa 18 din Liga 1 s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, la finalul unui joc extrem de spectaculos.

Prima ocazie importantă a partidei le-a aparținut oltenilor, în minutul 8. Dan Nistor a avansat în flancul stâng, a centrat, iar Koljic a reluat din prima în bara transversală.

După o acțiune frumoasă a lui Nicușor Bancu, acesta a expediata un șut pe colțul scurt, însă Pap a reușit să respingă balonul.

Moldovenii au avut și ei o ocazie bună în minutul 16. Kage a trecut de Marius Constantin și a șutat de la marginea careului, dar Lazar a anticipat foarte bine traiectoria balonului.

Universitatea Craiova a deschis scorul în minutul 31, atunci când Andrei Ivan a pătruns în careu, dar a fost blocat de Pap. Elvir Koljic a ajuns la balon și a înscris cu un lob superb.

Avantajul oltenilor nu a durat mult pentru că, după doar patru minute, egalitatea a fost restabilită. După o cursă frumoasă, Fili i-a pasat foarte bine lui Kage în interiorul careului care a înscris cu ușurință.

În minutul 37, Bancu a fost faultat în careu, iar Istvan Kovacs a acordat penalty. Cel care s-a dus la execuție a fost Andrei Ivan, însă șutul său a fost parat de Eduard Pap.

FC Botoșani a înscris din nou în minutul 42, însă Edjouma s-a aflat într-o poziție suspectă de ofsaid.

Oltenii au reușit să restabilească egalitatea în minutul 57, atunci când Gustavo a preluat un balon centrat de Bancu în careu și l-a învins pe Pap cu un șut cu piciorul stâng.

În minutul 78, Papa a șutat puternic de la distanță, însă Lazar a avut o intervenție foarte bună și a respins peste transversală.

Câteva minute mai târziu, Bancu a șutat de la marginea careului cu piciorul stâng, dar Pap a avut și el o paradă superbă.

În clasamentul din Liga 1, Universitatea Craiova se află pe locul patru, cu un total de 29 de puncte, în timp ce FC Botoșani ocupă locul șase, tot cu 29 de puncte.

VIDEO Rezumatul partidei FC Botoșani - Universitatea Craiova 2-2

Universitatea Craiova părea în urmă cu mai multe etape una dintre echipele care ar putea să-i pună probleme lui CFR Cluj în lupta pentru titlu, însă rezultatele din ultimul timp nu au fost cele așteptate.

Oltenii au pierdut 3 meciuri la rând, cu Farul, FC Argeș și FCSB, iar o a 4-a înfrângere ar însemna chiar posibilitatea de a rata prezența în playoff.

După 17 etape, Craiova are 28 de puncte și se află pe locul 5.

FC Botoșani - Universitatea Craiova LIVE VIDEO, ora 20:30, pe Digi Sport 1 | Gazdele vor să facă un pas mare pentru accederea în playoff

Trupa pregătită de Marius Croitoru nu se află nici ea în cea mai bună formă a sezonului, iar în ultimele 5 meciuri, a reușit o singură victorie.

În etapa precedentă, FC Botoșani a remizat pe teren propriu cu FC Voluntari, 1-1, la capătul unei partide pe care o puteau pierde pe final, când oaspeții au ratat o șansă foarte bună de a marca.

Momentan, FC Botoșani se află pe locul 7, primul de sub linie, dar are același punctaj ca locurile 5 și 6, ocupate de Universitatea Craiova și Rapid.

Ultima partidă dintre cele două s-a terminat cu victoria celor de la Botoșani, 2-1, pe terenul celor de Universitatea Craiova.

• 89 s s

Florescu este introdus în locul lui Edjouma.

• 88 s s

Roman este introdus în locul lui Sila.

• 82 oc oc
    Ocazie Universitatea Craiova

Bancu șutează de la marginea careului cu stângu, dar Pap are o paradă superbă.

• 79 s s
    Schimbare Universitatea Craiova

Vînă este introdus în locul lui Gustavo.

• 78 oc oc
    Ocazie Botoşani

Papa șutează puternic de la distanță, însă Lazar are o intervenție foarte bună și respinge peste transversală.

• 71 s s

Kage este înlocuit cu Jaja.

• 71 s s

Marius Constantin este înlocuit cu Paul Papp.