Valeriu Iftime, în culmea fericirii după ce FC Botoșani a umilit-o pe FCU Craiova: ”E talismanul nostru”
Video Bogdan Andone a dezvăluit cum și-a motivat elevii să marcheze de 4 ori în a doua repiză cu FCU Craiova
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (9.03.2024)
Botoşani Botoşani
2 - 1
UTA Arad UTA Arad
Vi 06.08.2021 19:30

FC Botoșani - UTA Arad 2-1. Oaspeții au înscris în prelungiri. Moldovenii sunt pe podium, neînvinși

06.08.2021, 20:29

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

FC Botoșani a trecut de UTA Arad cu 2-1 în etapa a patra, însă a avut emoții pe final. Moldovenii sunt pe podiumul Ligii 1.

FC Botoșani - UTA Arad 2-1. Moldovenii au 3 victorii și o remiză în acest sezon

Meciul a început cu moldovenii în atac, iar Fili a ratat prima șansă a meciului. Botoșaniul a irosit apoi o ocazie mare, când Sila a rămas singur cu portarul, dar nu a nimerit poarta.

Nici Mateus Santos nu a fost mai norocos. UTA a avut prima "jumătate de ocazie" în minutul 26, prin Ubbink, iar la cealaltă poartă Fili l-a pus la încercare pe Iacob. Ultima ocazie a primei reprize a fost a arădenilor, dar șutul lui Roger de la distanță, din lovitură liberă, nu l-a putut surprinde pe Pap.

FC Botoșani - UTA Arad 2-1. Gazdele nu mai pot pierde podiumul după această etapă

În repriza a doua, lucrurile s-au desfășurat cam la fel, cu botoșănenii ratând două șanse bune, prin Racovițan și Ongenda. După aspectul jocului, golul a venit firesc, după o oră de joc, prin Petkovski, cel mai scund jucător de pe teren, care a marcat cu capul.

Botoșaniul a primit penalty în minutul 72, iar Ongenda l-a transformat. Antal a tras slab, dar tot Botoșaniul a fost mai periculoasă, prin Roman. Pe final, UTA a avut o șansă prin Batha, iar în prelungiri a marcat prin Hora.

Botoșănenii au 3 victorii și o remiză în primele 4 etape și nu pot pierde podiumul Ligii 1 după această etapă.

VIDEO cu rezumatul meciului FC Botoșani - UTA Arad 2-1:

Etapa a patra din cadrul Ligii 1 debutează vineri cu confruntarea dintre FC Botoșani și UTA Arad, de la ora 18:30.

Meciul poate fi urmărit în format LIVE VIDEO pe Digi Sport 1, sau pe www.digisport.ro, de către abonații RCS & RDS.

FC Botoșani - UTA, LIVE VIDEO pe Digi Sport 1, ora 18:30

FC Botoșani se află în acest moment pe locul al treilea în Liga 1, după un start bun de sezon, în care au acumulat 7 puncte în trei partide. În cazul unei victorii în fața arădenilor, echipa antrenată de Marius Croitoru poate trece pe primul loc.

De partea cealaltă, arădenii au avut un debut de campionat mai slab, obținând două remize și o victorie în cele trei partide disputate, și se află în acest moment pe poziția a șaptea.

În sezonul trecut, arădenii au reușit o victorie surprinzătoare pe terenul moldovenilor, 3-2, în cadrul Ligii 1. La retur, cele două echipe nu au izbutit decât o remiză albă.

FC Botoșani - UTA, LIVE VIDEO pe Digi Sport 1, ora 18:30. Echipele probabile

• FC Botoșani: Pap - Braun, Racovițan, Seroni, Țigănașu - Chindriș, Edjouma - Florescu, Ongenda, Papa - Roman
  • UTA: Iacob - Vukcevic, Erico, Medjimorec, Shlyakov - Antal, Batha, Passaglia, Ubbink - Dangubic, Minculescu

FC Botoșani - UTA, LIVE VIDEO pe Digi Sport 1, ora 18:30. Marius Croitoru, mândru de elevii săi

După ce au reușit două victorii și o remiză în debutul campionatului, elevii pregătiți de Marius Croitoru au fost lăudați de către tehnicianul lor.

”De obicei, plecam de aici cu capul plecat si cu coada intre picioare, doar în ultimele dăți nu! E meritul băieților. Eu am slăbit 2-3 kg, 40 de grade, e incredibil, dar nu putem comanda o vreme care să ne priască.

Am luat gol în inferioritate numerică, era un jucător afară, o greșeală. Dar am avut înțelepciunea să fac alegerile potrivite. Nu pleacă nimeni fără să vină cineva în loc, acum au plecat 14 în această vară. Am plecat în cantonament cu 17 jucători, nu puteam alcătui 2 formații în pregătire.

Am adus în ultima perioadă și ne este greu. Rezultatele bune le fac jucătorii, sunt greu de ținut. Malcolm Edjouma are un an si jumătate de când nu mai jucase, l-am adus, l-am plătit o jumătate de an fără să joace, avea probleme cu actele, dar a meritat.

Au jucat cei doi olimpici, Florescu și Chindriș,  pentru că ne-au lipsit 3 jucători”, a declarat Marius Croitoru după meci.

• 90+4 fr2

Final de meci. Botoșani - UTA se termină 2-1.

• 90+2 g g

GOL UTA! Benga degajează, Șeroni preia greșit, Hora îi fură mingea și înscrie cu un șut din marginea careului.

• 85 oc oc

Ocazie UTA. Batha șutează din afara careului, dar Pap reține.

• 82 s s

Isac intră în locul lui Miculescu.

• 81 oc oc

Ocazie Botoșani. După o pasă de pe dreapta a lui Mateus Santos în mijlocul careului, Roman șutează din apropere, dar mingea e deviată în corner.

• 79 cg cg

Medimorec primește cartonaș galben.

• 77 oc oc

Ocazie UTA. Antal trage în diagonală, dar portarul reține.

• 73 gp gp

GOL Botoșani! Ongenda transformă lovitura de pedeapsă.

• 72 p p

Penalty pentru Botosani după un duel dintre Medimorec și Roman.

• 69 s s

Vorobjovas intră în locul lui Passaglia.

• 69 s s

Chindriș intră în locul lui Edjouma.

• 69 s s

Benga intră în locul lui Erico Da Silva.

• 65 s s

Hora intră în locul lui Dangubic.

• 65 s s

Antal intră în locul lui Ubbink.

• 61 g g

GOL Botoșani! Braun îl driblează pe Shlyakov și centrează de pe dreapta în careu, de unde Petkovski deschide scorul cu o lovitură de cap. Petkovski e cel mai scund jucător de pe teren, 1,70m.

• 59 cg cg

Erico Da Silva primește cartonaș galben.

• 54 cg cg

Passaglia primește cartonaș galben.

• 53 oc oc

Ocazie Botoșani. Ongenda execută o lovitură liberă direct pe poartă, dar Iacob respinge de sub transversală.

• 48 oc oc

Ocazie Botoșani. După o centrare din corner, Racovițan trimite cu capul pe lângă poartă.

• 36 oc oc

Ocazie UTA. Roger încearcă să-l surprindă pe portarul Botoșaniului și execută o lovitură liberă de la distanță, direct pe poartă, dar Pap respinge de sub transversală.

• 34 oc oc

Ocazie Botoșani. Fili ia o acțiune pe cont propriu și șutează din marginea careului, dar portarul Iacob respinge.

• 26 oc oc

Ocazie UTA. Ubbink șutează din afara careului, dar Pap prinde în doi timpi.

• 22 oc oc

Ocazie Botoșani. Mateus Santos driblează scurt și șutează, dar mingea trece pe lângă poartă.

• 19 oc oc

Ocazie mare Botoșani. Sila recuperează din fața lui Erico Da Silva, care se împiedică, pătrunde spre poartă, intră în careu și șutează la colțul lung, dar pe lângă poartă.

• 18 s s

Mateus Santos intră în locul lui Kage.

• 3 oc oc

Ocazie Botoșani. Fili șutează din afara careului, dar mingea trece pe lângă bara porții.