FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-FC VOLUNTARI, SUPERLIGA SUPERBET (22.12.2023)
Dinamo - FC Voluntari, LIVE VIDEO, 20:00, pe Digi Sport 1. ”Finală” pentru salvarea de la retrogradare
minge
Echipa etapei a 5-a din play-off-ul și play-out-ul SuperLigii + cine este antrenorul rundei
Mi 15.05.2019 19:15

FC Hermannstadt – Dinamo 0-0. "Câinii" au nimerit transversala în ultima secundă a meciului

15.05.2019, 20:05

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Dinamo a plecat cu un singur punct de la Sibiu şi a ratat şansa de a urca pe primul loc în playout. Hermannstadt rămâne pe locul de baraj până în etapa a 11-a.

Cu posibilitatea de a urca pe primul loc în playout în cazul unei victorii, Dinamo nu a avut nicio ocazie în prima repriză a meciului de la Sibiu. Hermannstadt a atacat mai mult, dar Blănaru şi Offenbacher nu l-au putut învinge pe Mandanda.

Gazdele au început bine şi repriza a doua: Blănaru şi-a trecut în cont o nouă ocazie. Dinamo a fost periculoasă pentru prima dată în minutul 72, când Căbuz a intervenit in faţa lui Montini.

Klimavicius putea da lovitura la ultima fază, dar portarul gazdelor a salvat un punct pentru echipa lui Miriuţă.

În etapa următoare, Dinamo joacă împotriva ultimei clasate, Concordia Chiajna, iar sibienii au meci la Iaşi.

Dinamo are posibilitatea să urce pe prima treaptă a play-out-ului, dacă o va învinge-o la Sibiu pe FC Hermannstadt. Sibienii sunt în pericolul de a retrograda, întrucât ocupă în prezent loc de baraj, la doar un punct de prima poziție retrogradabilă direct.

Mircea Rednic, antrenorul dinamovist, nu va putea conta pe R. Grigore, Dassaut, Aliji (suspendați), N’Diaye și Papazoglou (nerefecuți), în timp ce Vasile Miriuță nu-i va avea pe Tătar (suspendat) și Pîrvulescu (accidentat).

Mircea Rednic crede că meciul de la Sibiu va fi dificil. "Va fi un meci interesant şi greu ţinând cont de situaţia în care este Sibiul. Ei sunt obligaţi să câştige şi noi trebuie să profităm de spaţiile care o să se creeze", a declarat antrenorul înaintea acestui meci.

Vasile Miriuță, tehnicianul sibienilor, consideră că principalul atu al dinamoviștilor e Mircea Rednic. "Îl respect mult pe Mircea Rednic. Am mai spus-o, venirea lui la Dinamo a fost de bun augur, a cristalizat echipa, a adus niște jucători buni", a declarat Miriuță.

• 90+4 fr2

Final de meci. Hermannstadt - Dinamo se termină 0-0.

• 90+4 oc oc

Bară Dinamo. Nistor execută un corner, iar mingea trimisă cu capul de Klimavicius aterizează pe transversală.

• 90 cg cg

Sorescu primește cartonaș galben.

• 89 s s

Mijuskovic intră în locul lui Blănaru.

• 85 fm fm

Hermannstadt cere penalty după ce șutul lui Abdurahimi îl lovește în mînă pe Klimavicius.

• 81 s s

Tsoumou intră în locul lui Offenbacher.

• 74 s s

Popa intră în locul lui Christovao.

• 72 oc oc

După o centrare de pe dreapta a lui Zenke, Montini trimite cu capul pe spațiul porții, dar Căbuz boxează.