Avantaj pentru FCSB, după Farul - CFR 5-1: ”roș-albaștrii”, tot mai aproape de adjudecarea titlului
Universitatea Cluj V. CFR Cluj, Romanian Superliga 1, Cluj-Napoca - 21 Aug 2023
Camora își ”mitraliază” colegii după umilința CFR-ului în fața Farului: ”Nu merităm niciunul să purtăm acest tricou!”
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța
Hermannstadt Hermannstadt
0 - 2
Botoşani Botoşani
Ma 21.05.2019 19:30

Hermannstadt - FC Botoșani 0-2. Roman, cu un supergol, și Golofca au marcat, iar sibienii se apropie de Liga 2

21.05.2019, 20:19

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Botoșănenii au început tare meciul de la Sibiu, iar Mihai Roman a ratat prima ocazie mare în minutul 7. Hermannstadt a răspuns prin Serediuc și Blănaru, însă Roman a mai trecut o dată pe lângă gol.

Moldovenii l-au pierdut pe austriacul Holzmann înainte de pauză. Austriacul a ieșit de pe teren plin de sânge după un contact cu Jazvic și a suferit o comoție craio-cerebrală deschisă. În minutul 67, sibienii au cerut penalty la intervenția lui Patache cu mâna într-un duel cu Tsoumou, însă arbitrul a lăsat jocul să continue.

Cu 10 minute înainte de final, noul transfer al celor de la FCSB, Răzvan Oaidă, a primit al doilea cartonaș galben și astfel a fost eliminat după un duel cu Dumitriu. Botoșănenii nu au resimțit șocul și au dat lovitura în minutul 85, când Mihai Roman a reușit un supergol dintre 4 jucători adverși, care au ezitat să-l atace.

În prelungiri, Golofca a închis tabela la 2-0, iar trupa lui Miriuță are emoții din ce în ce mai mari în privința retrogradării.

FC Hermannstadt – FC Botoșani este un meci mult mai important pentru gazde, decât pentru oaspeți. Sibienii sunt pe locul de baraj pentru rămânerea în Liga 1, iar în cazul în care nu vor obține victoria în partida cu moldovenii ar fi un dezastru pentru echipa lor.

Vasile Miruță a subliniat importanța jocului. "Avem un meci foarte, foarte greu, cu o echipă bună, cu jucători de valoare și un antrenor bun. Nu avem voie să facem pași greșiți. Trebuie să facem tot ce depinde de noi să câștigăm", a spus antrenorul sibienilor.

Vasile Miriuță este supărat pe anumiți jucători. "Unii care au făcut greșeli sau figurație pe teren nici nu vor prinde nici locuri pe banca de rezerve. Mă voi baza doar pe acei jucători care și-au dat viața pe teren. Și dacă voi sta cu doar 14 jucători, 11 în teren și trei rezerve, vor fi doar cei care știu că sunt trup și suflet alături de acest club", a spus tehnicianul.

FC Botoșani a scăpat de grijile retrogradării și țintește la podiumul din play-out.

Partida FC Hermannstadt - FC Botoșani este programată astăzi, de la ora 18:30, și va putea fi urmărită la Digi Sport 1, dar și pe site-ul digisport.ro pentru abonații RCS-RDS.

• 90+3 fr2

Final de meci. Botoșănenii se impun pe terenul sibienilor, care se apropie tot mai mult de Liga 2.

• 90+2 g g

GOOOOOL Botoșani. Patache centrează de pe partea stângă, iar Golofca reia în plasă, din apropiere.

• 85 g g

GOOOOOL Botoșani. Fabbrini șutează la poartă, mingea e respinsă până la Roman, care marchează dintre Tătar, Stoica, Dandea și Dâlbea.

• 81 s s

Offenbacher intră în locul lui Tsoumou.

• 81 cgr cgr

Oaidă primește al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu, după ce l-a lovit cu cotul pe Dumitriu într-un duel pentru minge.