Alexandru Bourceanu a descris într-un singur cuvânt plecarea lui Florinel Coman de la FCSB în Qatar
CFR Cluj v FCSB - SuperLiga, Cluj-Napoca, Romania - 05 Feb 2023
Decizie finală: Malcom Edjouma se întoarce la FCSB!
farul-cfr
Live Video&Text Farul - CFR Cluj 2-0, ACUM, Digi Sport 1. Ionuț Cojocaru a dublat avantajul echipei lui Gică Hagi
Etapa 5 Superliga: Farul Constanta-CFR Cluj
Play-off
Viitorul Viitorul
0 - 1
Dunărea Călăraşi Dunărea Călăraşi
Du 22.07.2018 19:00

FC Viitorul - Dunărea Călărași 0-1. Echipa lui Hagi pierde după un meci cu ratări uriașe

22.07.2018, 17:13

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

La primul meci în Liga 1, Dunărea Călăraşi a reuşit un rezultat de necrezut. Nou promovata a învins-o pe campioana din urmă cu două sezoane, Viitorul. Ianis Hagi a ratat un penalty, iar constănţenii au cedat cu zero la unu.

Surpriză de proporţii la Ovidiu. Viitorul a fost învinsă de nou-promovata Dunărea Călăraşi. Echipa lui Dan Alexa a avut nevoie de numai patru minute pentru a înscrie primul său gol în Liga 1. Honciu a executat ideal o lovitură liberă şi l-a învins pe Cojocaru. Gazdele au răspuns imediat prin Vână, dar Straton a fost la post. Portarul Călăraşiului a avut şansă şi la şutul lui Voduţ, care a zdruncinat transversala. În minutul 42, Viitorul a obtinut un penalty dupa duelul dintre Puşcaş şi Voduţ. Ianis Hagi a executat slab şi nu a reuşit să înscrie de la 11 metri. În repriza secundă, ploaia puternica si problemele aparute la nocturna au facut ca meciul sa fie întrerupt timp de 13 minute. Ianis Hagi a fost principalul pericol la poarta Dunării şi după reluarea jocului.

Căpitanul constănţenilor a avut o ocazie importantă. Un minut mai târziu, Denis Drăguş a fost aproape să înscrie un gol de poveste, dar nu a reuşit să trimită cadrat. Viitorul a încheiat meciul în 10 - Tudor Băluţă a primit cel de-al doilea cartonaş galben, iar Dunărea s-a impus cu 1-0.

VEZI REZUMATUL MECIULUI:

• 90+5

FINAL DE MECI. Dunărea Călărași produce surpriza și învinge cu 1-0 echipa lui Gică Hagi.

• 84 cgr cgr

CARTONAȘ ROȘU. Tudor Băluță primește al doilea cartonaș galben și este eliminat.

• 78 s s

SCHIMBARE DUNĂREA. Iese Șandru, intră Gaston Mendy.

• 77 oc oc

OCAZIE VIITORUL! Denis Drăguș, aproape să înscrie din foarfecă, dar mingea trece puțin pe lângă poarta lui Straton.

• 76 oc oc

OCAZIE VIITORUL! Ianis Hagi, aproape să înscrie cu capul, dar Straton e pe poziție.

• 71 s s

SCHIMBARE VIITORUL. Iese Voduț, intră Paul Pitu, fiul celebrului Adrian Pitu.

• 63

Meciul a fost reluat după 13 minute.

• 63

Nocturnele de pe stadionul din Ovidiu au cedat, iar partida este întreruptă temporar.

• 60 s s

SCHIMBARE. Iese Honciu, intră Kouakou.

• 60 s s

SCHIMBARE. Iese Drăghiceanu, intră Simion.

• 53 oc

OCAZIE VIITORUL! Voduț trage la mare distanță de poartă, din afara careului.

SCHIMBARE la pauză. Hagi îl introduce pe Lima în locul lui Boboc.

• 45+3

Final de primă repriză. 13 la 2 este raportul ocaziilor, în favoarea echipei lui Hagi.

• 45+2 oc

RATARE VIITORUL! Hagi trage din afara careului în peluză, pe final de repriză.

• 44 rp rp

RATARE PENALTY. Hagi trage prost și ratează din 11 metri.

• 44 cg cg

CARTONAȘ GALBEN primit de Straton, pentru comportament nesportiv.

• 42 p p

PENALTY VIITORUL. Văduț obține lovitură de la 11 metri după un duel aerian.

• 40 fm fm

Minge periculoasă trimisă spre poarta lui Cojocaru, din lovitură liberă. Portarul Viitorului intervine fără probleme.

• 39 cg cg

Tudor Băluță, avertizat de arbitru după un fault asupra lui Munteanu.

• 35 oc oc

OCAZIE MARE VIITORUL! Mihai Văduț șutează puternic în transversală, din afara careului!

• 34 oc oc

OCAZIE VIITORUL. Execuție modestă a lui Băluță, care trimite peste poarta lui Straton.

• 27 oc oc

OCAZIE MARE VIITORUL. Ianis Hagi ratează cea mai mare ocazie a partidei. Șutează în peluză din 10 metri.

• 20 oc oc

OCAZIE VIITORUL. Țîru, aproape să aducă egalarea după o lovitură de cap, dintr-un corner executat de către Ianis Hagi.

• 19 oc oc

OCAZIE MARE VIITORUL! Viitorul forțează egalarea. Virgil Ciobanu șutează periculos din afara careului, dar pe lângă poarta celor de la Dunărea.

• 18 oc oc

OCAZIE VIITORUL! Denis Drăguș șutează peste poarta lui Straton.

• 6 oc oc

OCAZIE VIITORUL! Vână șutează puternic din afara careului, dar Straton intervine.

• 4 g g

GOOOOOL, DUNĂREA! Honciu deschide scorul după o execuție superbă din lovitură liberă.