Ilie Dumitrescu a spus ce ar face dacă l-ar vedea pe Dan Petrescu pe stradă! Cei doi nu își mai vorbesc
FC Seoul v Jeonbuk Hyundai Motors, 2023 K League 1, football, Seoul World Cub Stadium, Seoul, South Korea - 08 Oct 2023
Exclusiv Ilie Dumitrescu, detalii în premieră. A spus de ce Dan Petrescu n-a ajuns antrenor în Anglia
FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, SUPERLIGA SUPERBET (5.02.2024)
Atacantul pe care Raul Rusescu l-ar cumpăra ”cu ochii închiși” la FCSB. ”Îmi place la nebunie!”
Digi Sport Special
FC Voluntari FC Voluntari
0 - 1
Mi 02.03.2022 19:55

FC Voluntari – CFR Cluj 0-1. Victorie la limită obținută de echipa lui Dan Petrescu

02.03.2022, 21:56

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

CFR Cluj a obținut o victorie muncită în fața celor de la FC Voluntari, în etapa cu numărul 29 din Liga 1, scor 1-0.

În urma acestui rezultat, ardelenii se desprind în vârful clasamentului, la 14 puncte în fața rivalei la titlu, FCSB, în timp ce FC Voluntari rămâne pe locul patru, cu 47 de puncte.

Prima ocazie importantă a partidei le-a aparținut ilfovenilor, în minutul 3, când Nemec a trimis cu capul din careu, dar Otto Hindrich a avut o intervenție spectaculoasă.

Ardelenii au dat replica prin ocazia lui Burcă din minutul 10, când acesta a șutat puternic din lovitură liberă, dar Popa a reușit să respingă.

Golul ardelenilor a venit în minutul 19, când Deac a centrat de la colțul terenului, iar Burcă s-a înălțat și a marcat cu capul.

Același Deac a centrat de la colțul terenului în minutul 31, dar Boateng a trimis peste poartă.

CFR Cluj a avut un gol anulat în minutul 66, când Yuri a trimis cu capul la centrarea lui Deac, iar asistentul a ridicat fanionul.

Boateng a semnat și el o ocazie importantă în minutul 76. Chipciu i-a pasat în spate, iar Boateng a șutat violent puțin peste poartă.

Yuri putea înscrie pentru 2-0 în minutul 83, când a trimis cu capul în bară. Un minut mai târziu, Deac a trimis la poartă din lovitură liberă, dar Popa a avut o intervenție de excepție și a respins balonul în afara terenului.

VIDEO Rezumatul partidei FC Voluntari - CFR Cluj 0-1

CFR Cluj a reușit să se îndepărteze din nou de FCSB la 11 puncte în Liga 1. Ardelenii speră să aibă o distanță cât mai mare față de "roș-albaștrii" până la intrarea în play-off, atunci când punctajul fiecărei echipe va fi înjumătățit.

• Jocul Voluntari- Universitatea Craiova va putea fi vizionat, de la ora 19:55, de către abonaţii Digi Mobil atât pe aplicaţia Digi Sport, cât şi pe siteul digisport.ro.

Trupa lui Dan Petrescu vine după trei victorii la rând în campionat și speră să pună mâna pe al cincilea titlu consecutiv în Liga 1.

• FC Voluntari și Dinamo sunt ultimele două adversare ale CFR-ului din sezonul regulat

În tur, CFR Cluj s-a impus în fața lui FC Voluntari, scor 1-0, grație unui gol marcat de Billel Omrani, în minutul 89.

Liviu Ciobotariu: "Ne așteaptă un examen foarte important". FC Voluntari - CFR Cluj, Live Video, de la 19:55, la Digi Sport 1

De cealaltă parte, FC Voluntari a scăzut din turație în ultimele meciuri și a coborât pe locul 4 în clasament. Elevii lui Liviu Ciobotariu au doar o singură victorie în ultimele cinci meciuri, iar acest lucru le dă speranțe celor de la CFR Cluj.

Ilfovenii au 47 de puncte acumulate în 28 de meciuri.

• CFR Cluj și FCSB sunt ultimele două adversare ale celor de la FC Voluntari în cele două meciuri rămase de disputat până la finalul sezonului regulat

"Un meci foarte important pentru noi, întâlnim campioana Romîniei o echipă care domină autoritar campionatul nostru și nu de ieri de azi. O echipă care are jucători cu mare experiență, cu un antrenor de excepție care nu mai are nevoie de nicio prezentare.

Un joc dificil pentru noi, CFR este echipa are a acumulat 70 de puncte în 28 de meciuri, asta spune foarte mult despre forța acestei echipe. Ne așteaptă un examen foarte important.

Din păcate nu am avut foarte mult timp la dispoziție să pregătim acest meci pentru că noi am jucat duminică și aștept ca jucătorii mei să se refacă fizic după efortul depus la Pitești.

Jucăm acasă, ne dorim să obținem un rezultat bun, să jucăm un fotbal bun în fața suporterilor, în ultima perioadă acasă am făcut jocuri foarte bune, nu am mai pierdut din octombrie. Avem tot lotul la dispoziție mai puțin Ciobi și cu Meleke care nu au drept de joc”, a declarat Liviu Ciobotariu în conferința de presă.

FC Voluntari - CFR Cluj, Live Video, 19:55, Digi Sport 1. Dan Petrescu se teme de apărarea ilfovenilor

La conferința de presă premergătoare duelului cu FC Voluntari, Dan Petrescu a prefațat întâlnirea și a identificat principala calitate a elevilor lui Liviu Ciobotariu.

"Cred că Voluntari este surpriza campionatului. Nu cred că se aştepta cineva ca Voluntari, cu două etape înainte de final, să fie pe locul 4, cred că nici cei de acolo. Adversarii nu au luat gol de mult timp.

Noi am jucat aici cu ei şi i-am învins cu 1-0. De atunci au jucat până acum 14 meciuri în care au primit 8 goluri, dintre care 3 într-un meci cu Sepsi. Deci nu primesc gol. E adevărat, nici nu au marcat în ultimul timp, dar foarte, foarte greu primesc gol.

De fapt, principala lor calitate e că nu primesc goluri. Aşa că sunt conştient că va fi foarte greu pentru noi să înscriem.

Antrenorul Liviu Ciobotariu a avut cea mai bună inspiraţie atunci când a schimbat sistemul de joc. După şase etape avea doar şase puncte şi ceva nu mergea, aşa că a schimbat din 4-2-3-1 în 5-3-2, şi acum e singura echipă din România care joacă în acest sistem cu cinci fundaşi.

Aşa a câştigat şase meciuri la rând. Dacă se vor califica în play-off, dar nu ştiu cum ar putea rata acest lucru, ar fi pentru prima oară în istoria clubului", a spus Petrescu.

Schimbare FC Voluntari

Golan este introdus în locul lui Gheorghe.

• 85 s

Fulop este introdus în locul lui Rață.

• 84 oc
    Ocazie CFR Cluj

Ciprian Deac trimite la poartă din lovitură liberă, dar Popa are o intervenție senzațională și respinge balonul în afara terenului.

• 83 oc

Deac centrează de la colțul terenului, iar Yuri trimite cu capul în bară.

• 79 s

Petrila este introdus în locul lui Păun.

• 79 s

Dugandzic este introdus în locul lui Debeljuh.

• 77 s

Tavares este introdus în locul lui Droppa.

• 76 oc

Chipciu îi pasează în spate lui Boateng care șutează violent puțin pe lângă poartă.

• 72 oc

Deac îi pasează lui Chipciu la marginea careului care finalizează cu un șut slab.

• 71 s

Chipciu este introdus în locul lui Bordeianu.

• 67 s

Costin este înlocuit cu Lopes.

• 66 oc

Deac centrează din lovitură liberă, iar Yuri reușește să înscrie, însă asistentul ridică fanionul.