Daniel Niculae / Foto: Instagram-@danielniculae21
Daniel Niculae, prima reacție după comunicatul lui Dan Șucu. Ce mesaj a postat
FOTBAL:FCSB-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (7.04.2024)
”Zmeu în campionat, invizibil la națională”. Cel mai dur atac la Florinel Coman: ”Nu e în măsură să aleagă”
Ce a titrat L'Equipe, după înfrângerea PSG-ului cu Borussia Dortmund din semifinalele Champions League
Stirile Digi Sport
FC Voluntari FC Voluntari
1 - 0
CS Mioveni CS Mioveni
Vi 05.05.2023 17:30

FC Voluntari - CS Mioveni 1-0. Ilfovenii bifează al 11-lea meci la rând fără eșec. Argeșenii sunt deja retrogradați

05.05.2023, 18:59

• Liga 2: CS Mioveni - Csikszereda, joi, 17:00, DGS 1

• Premier League: Chelsea - Tottenham, joi, 21:30, DGS 1

FC Voluntari a trecut cu 1-0 de CS Mioveni, care era deja retrogradată. Ilfovenii continuă lupta pentru locul care duce la barajul pentru ultimul loc de cupele europene.

FC Voluntari - CS Mioveni 1-0. Argeșenii erau deja retrogradați

Meciul a început cu ocazia lui Florea, din minutul 3. Ilfovenii au deschis scorul în minutul 21, prin Nemec, iar Matricardi a ratat o șansă imensă peste câteva minute.

Pe finalul primei reprize, trupa lui Liviu Ciobotariu a irosit o altă ocazie uriașă, când Nemec și Florea au scăpat singuri cu portarul, dar slovacul a pasat aiurea.

FC Voluntari - CS Mioveni 1-0. Ilfovenii pot prinde ultimul loc de cupele europene

Partea secundă a început tot cu Voluntariul la controlul jocului, iar Florea a ratat și el o ocazie rarisimă, cu toată poarta în față. Singura ocazie a Mioveniului a venit abia în minutul 84, când Garutti nu a nimerit poarta.

În prelungiri, Voluntariul a mai avut o ocazie monumentală, când Dumiter a scăpat singur cu portarul, dar și-a bătut joc de șansă.

VIDEO cu rezumatul meciului FC Voluntari - CS Mioveni 1-0:

Meciul dintre FC Voluntari și CS Mioveni, din cadrul etapei a șaptea a play-out-ului, se dispută vineri, de la ora 17:30, și poate fi urmărit în direct la Digi Sport 1, dar și pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

Înaintea meciului direct, FC Voluntari este pe locul trei în play-out, cu 27 de puncte, în timp ce Mioveni este ultima clasată, cu 11 puncte, și este sigură că sezonul viitor va evolua în Liga 2.

FC Voluntari - CS Mioveni LIVE VIDEO, 17:30, DGS 1

FC Voluntari are un parcurs constant bun în acest sezon de play-out, în care nu a cunoscut înfrângerea. Echipa antrenată de Liviu Ciobotariu are două victorii, cu FC Argeș și Universitatea Cluj, runda trecută, și patru remize.

Cu cele șase meciuri din play-out în care nu a pierdut, FC Voluntari a ajuns la 10 jocuri consecutive fără eșec.

CS Mioveni, în schimb, are șase înfrângeri în play-out din tot atâtea meciuri disputate. Ultimul eșec, 0-2 cu FC Argeș, a adus retrogradarea matematică în eșalonul secund.

FC Voluntari - CS Mioveni LIVE VIDEO, 17:30, DGS 1. Echipele probabile

• FC Voluntari: Popa - Matricardi, Paz, Ricardinho - Aliji, Meleke, Rață, Sigurjonsson, Lopes - Nemec, Damașcan
  • CS Mioveni: Greab - Balaur, Garutti, Șerbănică - Rădescu, Lixandru, Lepistu, Pop, Pedroso - Guțea, Rusu
  • 90+6 fr2

FC Voluntari - CS Mioveni se termină 1-0.

• 90+5 cg
    Cartonaş galben CS Mioveni Benchaib e avertizat.
  • 90+2 oc
    Ocazie FC Voluntari

Dumiter pleacă pe contraatac, trece de trei adversari, rămâne singur cu portarul, dar șutează aiurea.

• 87 s
    Schimbare CS Mioveni

Krasniqi intră în locul lui Rădescu.

• 87 s
    Schimbare FC Voluntari

Alexandru Vlad intră în locul lui Florea.

• 84 oc
    Ocazie CS Mioveni

După o centrare din corner, Garutti reia cu capul, dar pe lângă poartă.

• 78 cg
    Cartonaş galben CS Mioveni

Panait e avertizat.

• 73 s

Benchaib intră în locul lui Lixandru.

• 72 s

Dumiter intră în locul lui Marcelo Lopes.

• 72 s

Helder Tavares intră în locul lui Meleke.

• 64 cg

Toma e avertizat.

• 63 s

Toma intră în locul lui Pop.

• 61 oc
    Ocazie FC Voluntari Marcelo Lopes centrează în careu, dar Daniel Florea nu ajunge la minge.