Gigi Becali, ”imitat” în fotbalul românesc, dar doar până la un punct: ”Face ca unui antrenor să-i fie mult mai greu”
La șase luni de la despărțirea de Dinamo, Ovidiu Burcă le-a transmis un sfat. ”Știu că părerea mea va fi auzită”
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (29.04.2024)
Neașteptat! Marele absent din primul 11 al Rapidului în partida cu Sepsi
FC Voluntari FC Voluntari
2 - 3
Dinamo Dinamo
Sb 19.08.2023 21:45

FC Voluntari - Dinamo 2-3. ”Câinii” bifează cu noroc al doilea succes la rând! Ilfovenii au ratat penalty pe final

19.08.2023, 23:45

• Media: Fotbal Club, vineri, 19:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - Rapid, vineri, 20:30, DGS 1

A fost spectacol total la partida dintre FC Voluntari și Dinamo, scor 2-3, din etapa a șasea din SuperLiga României.

”Câinii Roșii” au bifat astfel al doilea succes la rând și sunt pe locul al șaptelea în clasament, cu șapte puncte, în timp ce FC Voluntari este pe a patra poziție, cu 9 puncte.

FC Voluntari - Dinamo 2-3. VAR-ul a decis soarta partidei

Prima ocazie importantă a partidei le-a aparținut elevilor lui Ovidiu Burcă, în minutul 8, când Larrucea l-a testat pe Vâlceanu cu un șut de la distanță. Nemec a avut șansa să deschidă scorul câteva minute mai târziu.

Sigurjonsson a expediat foarte bine o lovitură liberă în minutul 18, însă Golubovic a reușit o intervenție foarte bună. Totuși, un minut mai târziu, ilfovenii au deschis scorul prin Matricardi/

În minutul 24, Goncalo a restabilit egalitatea, după o fază frumoasă construită de elevii lui Burcă, iar pe finalul primului act, Armaș putea înscrie cu capul.

Dinamo a început în forță a doua repriză, iar Costin a marcat pentru 2-1 în minutul 46. Ilfovenii au pus presiune la poarta lui Golubovic, iar golul egalizator a venit în minutul 80, prin Nemec.

”Câinii” au trecut din nou în avantaj în minutul 87, când Larrucea a înscris din fața porții. Golul a fost validat după analiza VAR. Inițial, reușita acestuia a fost anulată pentru ofsaid.

Pe final, ilfovenii au beneficiat de un penalty obținut de Dumiter, însă Sigurjonsson a trimis pe lângă poartă.

VIDEO Rezumatul partidei FC Voluntari - Dinamo 2-3

În urmă cu câțiva ani se punea doar problema numărului de goluri pe care Dinamo i le va administra echipei din Voluntari. Acum, însă, lucrurile s-au schimbat, iar meciul din această seară se anunță foarte echilibrat.

Primul joc dintre cele două echipe a avut loc în urmă cu 8 ani, atunci când Dinamo s-a impus cu un sec 3-0, prin golurile reușite de Steliano Filip, prima sa reușită în SuperLigă, de Cosmin Matei și de Dorin Rotariu.

De atunci s-au mai jucat 20 de partide, între care și-au făcut loc numai trei victorii ale Voluntariului și încă 15 ale lui Dinamo, plus două rezultate de egalitate. În acest moment, lucrurile par altfel, iar formația alb-roșie nu mai are statut de favorită.

Doar că Dinamo, chiar dacă prima victorie după promovare a fost reușită abia în etapa a 5-a, 1-0 cu FC Botoșani, a avut prestații apreciate și în celelalte jocuri. În plus, probabil că echipa va fi susținută de un stadion plin după ce federația a impus un bilet de maximum 50 de lei pentru suporterii echipei oaspete, iar directorul executiv al Voluntariului nu va mai putea apela la scumpirea exorbitantă a tichetelor.

• Voluntari - Dinamo mai poate fi urmărit, de către abonații RCS-RDS, pe aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro, pe teritoriul României

Voluntariul o va aștepta pe Dinamo cu amintirea jocului cu Rapid, în care a învins cu 2-1, nu a celui cu U Craiova 1948, în care echipa a fost învinsă clar, scor 1-3.

Dinamo va merge la Voluntari fără Neluț Roșu, accidentat la antrenamente

Ovidiu Burcă a confirmat indisponibilitatea lui Neluț Roșu, dar optimismul nu i-a părăsit pe ”Câinii roșii”.

Întâlnim o echipă omogenă, solidă, ne va aștepta un joc destul de dificil. Până la meciul cu U Craiova pierdut de ei, au învins adversare de calibru. Voluntari a jucat bine cu Rapid. E încă început de sezon, apar fluctuații de formă.

După un meci mai puțin reușit, în general echipele se mobilizează. Mâine (n.r. diseară) vom întâlni un Voluntari la capacitate maximă. Îl știu și pe Ilie, îmi e coleg la licența Pro, e un antrenor ambițios, care a demonstrat că poate face lucruri importante în România.

Noi ne construim totul pe o stare de spirit extraordinară, pe o organizare foarte bună în toate momentele jocului”, a precizat, printre altele, antrenorul lui Dinamo, Ovidiu Burcă.

• 90+7 rp
    Ratare penalty

Sigurjonsson șutează de la punctul cu var, dar trimite pe lângă poarta apărată de Golubovic.