ROU: Romania V Andorra: Group I - UEFA EURO 2024 European Qualifiers, Bucharest - 15 Oct 2023
Video Darius Olaru le-a găsit o nouă meserie lui Florinel Coman și Denis Alibec
Cupa Romaniei - Romania Cup: FC Universitatea U Cluj vs FC Hermannstadt Romania Cup: FC Universitatea U Cluj vs FC Herma
Exclusiv Ioan Ovidiu Sabău n-a semnat prelungirea contractului cu 'U' Cluj! Precizarea făcută în direct
Digi Sport Special
FC Voluntari FC Voluntari
2 - 1
Rapid Rapid
Lu 07.08.2023 21:30

Voluntari - Rapid 2-1. Prima înfrângere a giuleștenilor din acest sezon! Ilfovenii au marcat în minutul 1

07.08.2023, 23:27

• Media: Fotbal Club, vineri, 19:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - Rapid, vineri, 20:30, DGS 1

Rapid a fost de nerecunoscut la meciul cu FC Voluntari, scor 1-2, din etapa a patra din SuperLiga României

În clasamentul din SuperLigă, FC Voluntari a urcat pe locul doi, cu nouă puncte, la trei lungimi în urma FCSB-ului, în timp ce Rapid este pe locul opt, cu doar cinci puncte.

Voluntari - Rapid 2-1. Moldovan a primit gol după doar 11 secunde.

Ilfovenii au deschis scorul după doar 11 secunde prin Doru Andrei, care l-a surprins pe Horațiu Moldovan cu un șut de la distanță.

Giuleștenii au pus presiune, iar în minutul 10, Dugandzic l-a testat pe Vâlceanu cu un șut din interiorul careului, însă portarul ilfovenilor a reușit să respingă.

Golul egalizator a venit însă două minute mai târziu, când același Dugandzic a înscris din careu după ce a primit balonul de la Costache.

Scorul a devenit 2-1 în favoarea gazdelor, după un autogol al lui Braun. Acesta a încercat să respingă un balon din careu, însă, încurcat de Moldovan, a trimis în propria poartă.

După pauză, Boboc putea face 3-1 în minutul 67, iar câteva minute mai târziu, ilfovenii au mai irosit două șanse imense de gol, prin Doru Andrei, care a lovit bara, și prin Boboc.

Până la finalul partidei, giuleștenii au mai irosit câteva șanse importante, prin Petrila și prin Dugandzic.

Clasamentul din Superliga României / Foto: Flashscore

VIDEO Rezumatul partidei Voluntari - Rapid 2-1

După ce FRF a plafonat prețurile la biletele pentru suporterii oaspeți la maximum 50 de lei, înaintea acestui meci nu a mai fost nicio discuție pe această temă, așa cum se întâmpla de fiecare dată când la Voluntari mergea o echipă cu suporteri mulți.

Din cele doar patru jocuri directe disputate în prima divizie, într-unul singur Rapid a obținut o victorie categorică, 4-1, sezonul trecut, cu Adi Mutu pe bancă. Un meci în care Duganzic a reușit o triplă.

În celelalte jocuri, Voluntari a obținut o victorie, pe Arena Națională, la revenirea Rapidului pe prima scenă, 1-0, iar în celelalte două jocuri a fost 1-0 pentru Rapid, la Voluntari, și 0-0, tot la Voluntari.

Rapid nu va avea o sarcină simplă pentru că Ilie Poenaru (46 de ani) este un antrenor căruia îi place ca echipa sa să evolueze curajos împotriva giuleștenilor. La fel a făcut și Botoșaniul lui Croitoru, în Giulești, iar bucureștenii au avut probleme în astfel de situații.

"Eu sunt încrezător. Normal că trebuie să mergem acolo să câștigăm toate cele trei puncte pentru că trebuie să reparăm ceea ce am stricat un pic", a declarat Bergodi înaintea jocului contra echipei pe care a condus-o între 2018 și 2020, în 49 de meciuri, fără rezultate remarcabile.

"Am marcat ]n ambele meciuri din sezonul trecut contra celor de la Voluntari, care sunt o echipă foarte diferită acasă și în deplasare. Acum au schimbat și ei antrenorul, dar sper să continui să marchez împotriva lor. Însă cel mai mult ămi doresc să joace echipa bine", a spus Duganzic, atacant care va avea un concurent pe post după transferul lui Albion Rrahmani, transferat cu 600.000 de euro de la Balkanni, din Kosovo.

"Este o concurență pozitivă, nicio echipă nu are un singur atacant. Este normal să fie concurență. El să mă împingă pe mine, eu pe el, ca să fim mai buni la fiecare antrenament, la fiecare meci", a comentat golgheterul Rapidului anunțata sosire a lui Rrahmani.

Ocazie

Petrila trimite spre poartă din interiorul careului, dar Vâlceanu are o intervenție bună și respinge.

• 90 oc
    Ocazie Rapid

Petrila trimite spre poartă din lovitură liberă, dar mingea trece pe lângă poartă.

• 89 cg

Matricardi este avertizat.

• 80 s
    Schimbare FC Voluntari

Crepulja este înlocuit cu Răduț.

• 80 oc

Funsho ajunge la o centrare în interiorul careului, însă, în loc să trimită cu capul spre poarta ilfovenilor, preferă să recentreze către Dugandzic, care nu reușește să reia spre poartă.

• 75 oc

Iacob îl găsește foarte bine pe Petrila cu un balon înalt, mijlocașul venit de la CFR preferă să paseze în lateral, iar fundașii ilfovenilor resping.