Video Eugen Trică nu a avut milă de jucătorii de la FCU Craiova: ”Dacă își doresc să meargă la Liga 2, să meargă”
Gigi Becali a trasat obiectivul FCSB-ului după ce va deveni campioană. ”Respect dorința suporterilor”

FC Voluntari - FC Argeș 0-1. Piteștenii au bifat prima victorie în play-off

16.04.2022, 19:24

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

FC Argeș a câștigat partida cu FC Voluntari din etapa cu numărul cinci din play-off-ul Ligii 1 cu scorul de 1-0, prima partidă câștigată de trupa lui Andrei Prepeliță în play-off.

Piteștenii au fost mai periculoși în duelul cu elevii lui Liviu Ciobotariu. În minutul 4, piteștenii au bifat prima ocazie notabilă, atunci când Cristi Dumitru a executat un corner, iar Bolodor a trimis cu capul la poarta lui Râmniceanu.

Ilfovenii au replicat prin ocazia lui Vadim Rață din minutul 10. Acesta a încercat să marcheze cu latul din pasa lui Ion Gheorghe.

Râmniceanu a avut o intervenție foarte bună la ocazia lui Dumitru în careu.

Ilfovenii au bifat cea mai mare ocazie de gol a primei reprize. În minutul 37, Marcelo Lopes i-a pasat lui Fulop în care, acesta a șutat, dar balonul a lovit bara lui Croitoru.

Ocaziile nu au lipsit nici în repriza a doua. Fulop a centrat foarte bine în minutul 54, balonul a fost respins, iar Alexandru Vlad a încercat să înscrie, însă a șutat pe lângă poartă.

Boldor putea înscrie în minutul 70, când a executat foarte bine o lovitură liberă, dar parada lui Râmniceanu a păstrat scorul neschimbat. Tot piteștenii au avut o ocazie imensă două minute mai târziu la șutul lui Ganea, dar același Râmniceanu le-a refuzat golul.

Singurul gol al partidei a fost marcat în minutul 80, la o centrare a lui George Ganea care a continuat cu o recentrare a lui Boldor și o finalizare cu capul a lui Raynov.

VIDEO Rezumatul partidei FC Voluntari - FC Argeș 0-1

Înaintea acestei confruntări, FC Voluntari era pe locul 4, cu 30 de puncte, în timp ce FC Argeș era pe locul 6, cu 24 de puncte.

Cele două formații s-au întâlnit de două ori în acest sezon competițional, de fiecare dată în Liga 1. În prima dispută, la Voluntari, FC Argeș s-a impus cu scorul de 2-0 (Dumitrașcu 64, Palic 80), iar la Pitești scorul a fost egal, 0-0.

În istoria celor cinci partide directe dintre cele două formații în Liga 1, FC Voluntari nu a obținut nicio victorie. FC Argeș s-a impus de patru ori, iar un meci s-a terminat nedecis. Așadar, formația lui Liviu Ciobotariu are o șansă bună să obțină primul succes din istorie contra argeșenilor.

Rezultatele celor cinci partide directe:

• 30.10.2020 - FC Argeș - FC Voluntari 2-1
  • 19.02.2021 -  FC Voluntari - FC Argeș 0-1
  • 06.05.2021 - FC Argeș - FC Voluntari 3-0
    *după acest meci, Bogdan Andone a fost demis de la oaspeți.
  • 23.10. 2021 - FC Voluntari - FC Argeș 0-2
  • 28.02.2022 - FC Argeș - FC Voluntari 0-0

Echipele probabile:

FC Voluntari: 71. M. Popa - 13. D. Ciobotariu, 30. Tamaș, 5. Armaș, 6. Briceag - 3. Meleke, 66. Droppa - 24. Ricardinho, 22. Rață, 14. Marcelo l 77. Nemec
Rezerve: 12. Râmniceanu, 2. C. Achim, 8. I. Gheorghe, 10. Merloi, 18. Helder, 21. Al. Ilie, 23. Al. Vlad, 80. L. Fulop, 98. Cr. Costin
Antrenor: Liviu Ciobotariu

FC Argeș: 12. Greab - 7. Viana, 5. Turda, 17. Dobrosavlevici, 3. Latovlevici - 11. Ișfan, 4. Meza Colli, 71. Rainov, 10. C. Tănase - 44. Said, 19. G. Ganea
Rezerve: 22. F. Croitoru, 9. C. Dumitru, 14. J. Miguel, 21. Palici, 25. Boldor, 26. Moisie, 28. Arias, 30. Mușat, 90. Fatai
Antrenor: Andrei Prepeliță

Stadion: Anghel Iordănescu (Voluntari)
Arbitru: Barbu Marian (Făgăraş) / A1: Avram Valentin (Bucureşti), A2: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca)