FOTBAL: FC BOTOSANI - DINAMO BIUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (23.04.2024)
Video FC Botoșani - Dinamo 2-1. Thriller în Moldova: autogol, accidentare horror, eliminare și gol în prelungiri
Romario Benzar, transportat de urgență la spital, după ce a fost lovit de Abdallah. Prima concluzie a medicilor

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

FCSB a obținut doar o remiză în fața celor de la FC Voluntari pe Arena Națională, scor 2-2, în penultima etapă din play-off-ul Ligii 1.

În urma acestui rezultat, roș-albaștrii mai au șanse la titlu doar în cazul în care CFR Cluj va pierde meciul cu Universitatea Craiova.

Roș-albaștrii au dominat prima repriză. Asaltul la poarta lui Popa a început în minutul 13, când Cordea a șutat din întoarcere, cu piciorul stâng, din afara careului. Portarul ilfovenilor a reușit să respingă în corner.

Cristea a ajuns la un balon respins în interiorul careului în minutul 15 și a șutat din prima puțin peste transversală. În minutul 20, Cordea a șutat din interiorul careului, dar balonul a trecut puțin peste poartă.

Olaru și-a încercat și el norocul la poarta lui Popa, însă de fiecare dată portarul ilfovenilor i-a refuzat golul mijlocașului celor de la FCSB.

Cristea putea înscrie în minutul 23 și a trimis cu capul, însă balonul a fost respins de pe linia porții de Adam Nemec.

FCSB a deschis scorul în minutul 44 când Darius Olaru i-a pasat în careu lui Cordea care a șutat din prima și l-a învins pe Popa.

Avantajul roș-albaștrilor nu a durat mult, iar trei minute mai târziu, Adam Nemec a restabilit egalitatea.

Cea de-a doua repriză a fost mai echilibrată, iar Voluntariul lui Liviu Ciobotariu a fost mai periculos.

Totuși prima ocazie importantă a reprizei secunde le-a aparținut tot jucătorilor de la FCSB. Darius Olaru a șutat din drop din afara careului, însă Popa a avut din nou o paradă splendidă.

Florin Tănase putea marca în minutul 53 când a trimis pe lângă poartă de la mai puțin de șase metri.

FCSB a marcat din nou în minutul 71, prin Florin Tănase. După o combinație frumoasă a roș-albaștrilor, căpitanul FCSB-ului a îndeplinit doar o formalitate.

Merloi putea marca în minutul 85 când l-a surprins pe Ștefan Târnovanu cu un șut puternic. Totuși, ilfovenii au reușit să egaleze doar trei minute mai târziu, prin golul înscris de Costin.

VIDEO Rezumatul partidei FC Voluntari - FCSB 2-2

Practic, FCSB este obligată să câștige jocul cu FC Voluntari pentru a avea șansa să joace cu trofeul pe masă în ultima etapă, la Buzău, contra lui CFR. Orice alt rezultat, coroborat cu o victorie a formației din Gruia în fața Universității Craiova, trimite titlul din nou la Cluj.

De partea cealaltă, calificată în finala Cupei României, FC Voluntari, clasată pe locul patru, va juca fără presiunea rezultatului.

Cele două echipe s-au întâlnit de 15 ori la nivelul primei ligi. Ilfovenii s-au impus de trei ori, au fost patru remize, iar în opt rânduri victoria le-a revenit celor de la FCSB.

• Vadim Rață, care va lipsi în aceasta partidă, este golgheterul lui FC Voluntari, cu 7 reușite, în timp ce Florin Tănase este cel mai bun marcator al roș-albaștrilor și al campionatului, cu 19 goluri.

Liviu Ciobotariu și Toni Petrea s-au confruntat de trei ori din postura de antrenori, tehnicianul lui FC Voluntari câștigând o dată, când o pregătea pe Hermannstadt, iar Petrea s-a impus în celelalte două jocuri.

FC Voluntari - FCSB | LIVE VIDEO, ora 21:00, pe Digi Sport 1. Declarații

Va fi un joc greu, cu o echipă care vrea titlul, supermotivată. La noi s-a acumulat o stare de oboseală. Eu sunt încrezător, deși jucăm pe Arena Națională. Sincer, nici eu, nici jucătorii nu ne-am dorit să jucăm acolo.

Nu vrem să dăm naștere la discuții. Toată lumea știe că acest stadion este 'casa' FCSB-ului. Mie îmi place stadionul, dar din acest motiv nu am vrut acolo. Acum asta e, vom juca acolo și gata”, a spus Liviu Ciobotariu.

Octavian Popescu le-a transmis un mesaj mobilizator suporterilor celor de la FCSB înaintea meciului cu FC Voluntari, o partidă crucială în economia campionatului. Roș-albaștrii sunt conștienți de importanța meciului contra ilfovenilor, astfel că au făcut apel la sprijinul suporterilor.

Am simțit forța voastră. Am râs împreună și am plâns împreună. Suntem toți o familie. Hai la meci, împreună suntem mai puternici”, a trasmis Tavi Popescu pe Instagram.

Gol FC Voluntari

Costin scapă singur cu Târnovanu și îl învinge pe portarul de la FCSB dintr-oo poziție suspectă de ofsaid.

• 85 oc
    Ocazie FC Voluntari

Merloi îl surprinde pe Târnovanu cu un șut periculos, dar portarul de la FCSB reușește să pareze.

• 85 cg
    Cartonaş galben FC Voluntari

Achim este avertizat.

• 80 s

Cordea este înlocuit cu Dumiter.

• 76 s

Gheorghe este introdus în locul lui Popescu.

Gol FCSB

Darius Olaru execută scurt un corner pentru Octavian Popescu. Acesta îi trimite lui Radunovic care îi pasează mai departe lui Edjouma. Acesta încearcă să trimită spre poartă, balonul este deviat de Tănase și intră în poartă.

• 60 cg

Droppa este avertizat.

• 58 cg

Vlad este avertizat.

• 56 oc
    Ocazie FCSB

Olaru trimite o centrare formidabilă pentru Tănase care rămâne față în față cu Popa, căpitanul roș-albaștrilor șutează, dar goalkeeper-ul ilfovenilor reușește o nouă intervenție salvatoare.

• 55 oc

Vlad șutează din interiorul careului, dar balonul trece peste poarta lui Ștefan Târnovanu.

• 53 oc
    Ocazie FCSB

Florin Tănase trimite cu capul pe lângă poartă din mai puțin de șase metri.

• 52 oc
    Ocazie FCSB

Darius Olaru șutează din drop din afara careului, dar Popa are o paradă splendidă și respinge în afara terenului.

Mamut este înlocuit cu Edjouma.

• 45+3 fr1
  • 45+2 g

Costin îi pasează foarte bine în fața porții lui Adam Nemec care marchează cu ușurință în poarta lui Ștefan Târnovanu.

• 44 g
    Gol FCSB

Darius Olaru avansează în flancul stâng și îi pasează în careu lui Cordea care șutează din prima și îl învinge pe Popa.

• 40 oc
    Ocazie FCSB

După o combinație superbă a jucătorilor de la FCSB, Olaru centrează, Cordea scoate pentru Radunovic care șutează în blocaj. Balonul ajunge la Șut care trage peste poartă.

• 33 cg

Nemec este avertizat.

• 23 cg

Miron este avertizat.

• 23 oc
    Ocazie FCSB

Cristea ajunge la o centrare expediată de Darius Olaru și trimite periculos cu capul. Balonul trece de Popa, dar Adam Nemec reușește să respingă de pe linia porții.

• 22 oc
    Ocazie FCSB

Darius Olaru șutează puternic din prima de la marginea careului, dar Popa reușește o intervenție splendidă și respinge balonul.

• 20 oc
    Ocazie FCSB

Cordea șutează din interiorul careului, dar balonul trece puțin pe lângă poartă.

• 15 oc
    Ocazie FCSB

Cristea ajunge la un balon respins în interiorul careului și șutează din prima la poarta lui Popa, dar mingea trece peste transversală.

• 13 oc
    Ocazie FCSB

Cordea șutează din întoarcere, cu stângul, din afara careului, dar Popa reușește să respingă în corner.