FOTBAL:SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE-FARUL CONSTANTA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (5.04.2024)
Farul - Sepsi, LIVE VIDEO, de la ora 20:00, Digi Sport 1. Cu o victorie, ”Marinarii” urcă pe locul 2
Captură de ecran 2024-05-03 152150
Motivul pentru care Dan Petrescu a revenit la CFR Cluj: ”Aș fi vrut o pauză mai lungă”
lobont-2
”Este CFR Cluj mai puternică după venirea lui Dan Petrescu?” Bogdan Lobonț a dat răspunsul pe loc

• Liga 2, play-off: Șelimbăr - Gloria Buzău, vineri, 17:00, DGS 1

FC Voluntari  și FCU Craiova au terminat la egalitate, scor 0-0, partida din cadrul etapei a șasea a play-out-ului SuperLigii!

FC Voluntari - FCU Craiova 0-0

Prima repriză s-a evidențiat prin cartonașul roșu primit de Ricardinho. În minutul 24, fotbalistul celor de la FC Voluntari l-a faultat aproape de careu pe Juan Bauza, iar Horațiu Feșnic l-a eliminat.

În cea de-a doua repriză, oltenii au încercat să profite de omul în plus, însă fără noroc, iar duelul de pe stadionul ”Anghel Iordănescu” s-a terminat la egalitate, scor 0-0.

Astfel, cele două formații rămân în zona retrogradării. FCU Craiova este penultima, cu 19 puncte, iar FC Voluntari este prima peste linie, la trei lungimi în fața oltenilor.

VIDEO cu rezumatul partidei

Înaintea partidei de pe stadionul Anghel Iordănescu, cele două echipe vin după rezultate nesatisfăcătoare. Astfel, dacă FC Voluntari nu a înregistrat nicio victorie în ultimele 3 partide oficiale (două înfrângeri și o remiză), oltenii nu au triumfat în niciuna din ultimele 12 partide, din toate competițiile (3 egaluri și 9 înfrângeri).

De altfel, în anul 2024, FC Voluntari a reușit să obțină doar o singură victorie pe teren propriu (scor 1-0 cu Hermannstadt), în timp ce FCU Craiova nu a reușit niciun succes pe teren străin.

Ultima victorie a oltenilor din deplasare a fost obținută chiar pe terenul celor de la FC Voluntari, scor 1-0, pe 15 decembrie 2023

În prezent, FC Voluntari ocupă poziția a 12-a a ierarhiei (cu 21 de puncte) și este prima formație aflată deasupra ”liniei roșii”. De partea cealaltă, FCU Craiova se află pe ultimul loc al clasamentului (cu 18 puncte).

Între cele două echipe s-au jucat până acum 10 meciuri directe, iar rezultatele înregistrate pe teren au fost ușor în favoarea oltenilor: 5 victorii FCU Craiova, o remiză, 4 succese FC Voluntari

În meciurile jucate în actuala stagiune, FCU Craiova a obținut două victorii în fața ilfovenilor în sezonul regulat: 3-1 pe teren propriu, 1-0 în deplasare.

• 90 final
  • 78 oc
    Ocazie FCU 1948 Craiova

Blidar a recentrat în careu pentru Achim, dar șutul mijlocașului a fost respins de Armaș!