Video După chinul cu ”gladiatorii” de la Sepsi, Mario Camora a făcut anunțul despre Dan Petrescu

FC Voluntari - FCU Craiova 0-1. Oltenii au două victorii la rând în campionat

15.12.2023, 18:55

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

FC Voluntari a pierdut pe teren propriu în fața celor de la FCU Craiova, scor 0-1, în cadrul etapei cu numărul 20 din SuperLiga României

Astfel, FCU Craiova a trecut pe locul zece în clasament, cu 24 de puncte, în fața ilfovenilor, care ocupă a 11-a poziție, cu același număr de puncte, dar cu un golaveraj mai slab.

FC Voluntari - FCU Craiova 0-1. Oltenii au ajuns pe locul 10 în clasament

După câteva minute de tatonare, oltenii au reușit să treacă la fapte, iar Chițu l-a învins pe Fernandes cu un șut din careu, dar golul său a fost anulat pentru ofsaid.

Ilfovenii au dat replica imediat, dar Gurău a intervenit foarte bine la șutul expediat de Matricardi. Armaș a avut și el un gol anulat, în minutul 23, tot pentru ofsaid. Căpitanul ilfovenilor a marcat după o greșeală a lui Gurău.

Scorul a fost deschis în minutul 37, după o acțiune frumoasă a lui Sidibe finalizată cu o centrare șutată. Bauza a apărut la respingere, iar balonul a ajuns la Blănuță care a reușit să îl învingă pe Fernandes.

După pauză, Blănuță putea face dubla cu o lovitură de cap, însă portarul ilfovenilor a reușit să intervină la timp.

Dumiter putea restabili egalitatea în minutul 78, dar lovitura sa de cap a trecut pe lângă poartă. Pe final, Armaș a irosit o ocazie uriașă, când a trimis din prima chiar pe direcția lui Gurău.

VIDEO Rezumatul partidei FC Voluntari - FCU Craiova 0-1

După 19 etape, echipa lui Giovanni Constantino se află doar pe poziția a 14-a, cu 21 de puncte acumulate.

Totuși, oltenii au un moral excelent înaintea meciului contra ilfovenilor. ”Leii” vin după două victorii consecutive, 2-0 cu FCSB, în Cupa României, și 2-0 cu FC Botoșani, în campionat.

De cealaltă parte, FC Voluntari este pe locul 10, cu trei puncte în plus față de adversara de astăzi.

În turul jucat în Bănie, FCU Craiova s-a impus, scor 3-1. Chițu, Sidibe și Van Durmen au înscris pentru olteni, în timp ce pentru ilfoveni a marcat Sigurjonsson.

FC Voluntari - FCU Craiova, LIVE VIDEO, de la 17:00, pe Digi Sport 1. ECHIPELE PROBABILE

FC Voluntari: Jesus- Paz, Matricardi, Armaș - Crepulja - Carnat, Aliji, Rață, D. Andrei- R. Popescu, Nemec

• Antrenor: Marin Dună
  • Rezerve: Oct. Vâlceanu, Droppa, D. Florea, Sigurjonsson, A. Niță,  A. Cocian, Andreș, R. Voican

FCU Craiova: Gurău - Negru, Compagnucci, Lacroix, Mascarenhas - Vl. Achim, Van Durmen - Baeten, Bauza, Blidar - A. Chiţu

• Antrenor: Giovanni Costantino
  • Rezerve: R. Popa, G. Buta, Al. Pop, J. Ibrahim, Dr. Albu, Henriques, Sidibe, M. Ilie, V. Blănuță
  • 90+4
    Info
  • 90+2 oc
    Ocazie FC Voluntari

Carnat centrează de pe partea dreaptă, iar Armaș expediază un voleu superb, dar Gurău respinge bine.

• 78 oc

Dumiter ajunge la o centrare expediată în careu și trimite cu capul pe lângă poartă.

• 78 s

Andrei este înlocuit cu Popescu.

• 74 oc

Sigurjonsson primește balonul la marginea careului, întârzie șutul și preferă să îi paseze în lateral lui Nemec, însă acesta nu reușește să finalizeze.