Mesajul criptic al lui Adrian Mititelu Jr., aproape de miezul nopții, după ce FCU Craiova a pierdut cu UTA Arad

FCU Craiova - FC Botoșani 2-0. Oltenii câștigă fără probleme partida din Bănie

11.12.2023, 18:59

• Liga 2: Gloria Buzău - Unirea Slobozia, marți, 19:00, DGS 1

• Champions League: PSG - Borussia Dortmund, marți, 22:00, DGS 1

FCU Craiova a reușit să o învingă pe FC Botoșani, scor 2-0, în cadrul etapei a 19-a din SuperLiga României.

FCU Craiova - FC Botoșani 2-0. Victorie fără probleme a oltenilor, iar moldovenii rămân fără victorie în acest sezon

Oltenii au început mult mai bine partida, iar în minutul 20 au reușit să deschidă scorul prin Leo Lacroix.

Cea de-a doua repriză a fost controlată tot de către FCU Craiova, care și-a dublat avantajul prin Juan Bauza, care a stabilit și scorul final în minutul 76.

• Astfel, FC U Craiova a ajuns la 21 de puncte acumulate și se află pe locul 14, în timp ce Botoșani a rămas pe ultimul loc cu doar nouă puncte.

VIDEO cu rezumatul partidei dintre FCU Craiova - FC Botoșani 2-0:

Înaintea fluierului de start al acestei partide, cele două formații vin după două rezultate total diferite. Dacă FCU Craiova a reușit să se califice în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a învins-o, pe teren propriu, pe FCSB, cu scorul de 2-0, FC Botoșani a ”cedat”, pe teren propriu, scor 0-4, în fața Universității Cluj, în ultima etapă a grupelor din această competiție și a nu a obținut calificarea în faza superioară.

În urma succesului obținut de olteni în fața ”roș-albaștrilor”, FCU Craiova a înregistrat a doua victorie consecutivă pe teren propriu (după cea cu Sepsi Sfântu-Gheorghe, scor 2-1, din etapa a 18-a a SuperLigii).

De partea cealaltă, FC Botoșani nu a reușit să obțină nicio victorie în acest sezon de SuperLigă. Mai mult, în deplasare, moldovenii au reușit să acumuleze doar 3 puncte în 10 partide campionat.

Până acum, între cele două formații ”s-au consumat” 7 meciuri directe, iar rezultatele înregistrate pe teren sunt ușor în favoarea oltenilor: 3 victorii FCU Craiova, două remize, două victorii FC Botoșani.

În partida tur din acest sezon, din etapa a 4-a a SuperLigii, FCU Craiova s-a impus, în deplasare, în fața celor de la FC Botoșani, cu scorul de 1-0, prin golul marcat de Juan Bauza (minutul 45+14).

Echipe probabile la FCU Craiova - FC Botoșani

FCU Craiova: Gurău - Negru, Compagnucci, Lacroix, Padula - Achim, Van Durmen - Sidibe, Bauza, Chițu - Blănuță

Rezerve: Mogoșanu, Buta, Pop, Ibrahim, Albu, Henriques, Blidar, Mascarenhas, Asamoah

Antrenor: Giovanni Gonstantino

FC Botoșani: Ducan - Benzar, Pius, Șeroni, Țigănașu - David, Dican, Florescu - N'Goma, Drole, Friday

Rezerve: Ureche, Mutombo, Dragomir, Dragu, Cioiu, Creț, Petro, Ilicic, Casap, Zabou, Pinson

Gol FCU 1948 Craiova

Juan Bauza reușește o acțiune individuală excelentă și duce scorul la 2-0!

• 74 s
    Schimbare FCU 1948 Craiova

Dragoș Albu intră în locul lui Vlad Achim!

• 67 oc
    Ocazie FCU 1948 Craiova

Aurelian Chițu îl învinge pe Răzvan Ducan, dar golul este anulat pe motiv de offside!

• 63 s
    Schimbare FC Botosani

Dragomir intră îl locul lui David!

• 54 s

Alexandru Blidar este înlocuit de Vladislav Blănuță!

• 49 oc
    Ocazie FC Botosani

Kablan NGoma șutează de la distanță, însă balonul trece puțin pe lângă poartă!

Armel Drole este înlocuit cu Virgile Pinson!

• 44 cg

William Baeten este avertizat!

• 38 cg

Andrea Padula este avertizat!

• 27 oc

Eduard Florescu îl încearcă pe Gurău de la distanță, dar portarul oltenilor reține balonul fără probleme!