Exclusiv Daniel Niculae, de azi dublă funcție la Rapid. Un oficial al clubului, înlocuit
FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, SUPERLIGA SUPERBET (5.02.2024)
Doi fotbaliști de la FCSB nu vor juca în derby-ul cu Rapid! Elias Charalambous a făcut anunțul
FC Voluntari FC Voluntari
3 - 1
Gaz Metan Medias Gaz Metan Medias
Sb 29.01.2022 14:00

FC Voluntari - Gaz Metan Mediaș 3-1. Ilfovenii își consolidează locul trei în Liga 1

29.01.2022, 15:56

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

FC Voluntari a câștigat meciul de pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaș, scor 3-1, în etapa cu numărul 23 din Liga 1, în direct pe Digi Sport 1.

După prima victorie din 2022, echipa ilfoveană își consolidează locul trei în clasament și are nouă meciuri la rând fără eșec.

FC Voluntari a înscris două goluri frumoase în prima repriză. În minutul 2, Vadim Rață a șutat din voleu de la marginea careului. În minutul 21, Adam Nemec a șutat plasat de la marginea careului, cu stângul.

În minutul 45, Christian Irobiso a redus din diferență pentru Gaz Metan Mediaș, la una dintre puținele faze de poartă ale oaspeților.

În repriza a doua, FC Voluntari a controlat jocul. Constantin Budescu a intrat pe teren în minutul 61 și a avut un impact aproape imediat. În minutul 66, Denis Ciobotariu a înscris primul său gol la FC Voluntari, cu o lovitură de cap, din centrarea lui Budescu.

FC Voluntari, surpriza acestei ediții de campionat, a început cu o remiză anul 2022, 0-0 cu Chindia, meci în urma căruia a ajuns la opt jocuri consecutive fără înfrângere în Liga 1.

Gaz Metan Mediaș, de partea cealaltă, a câștigat runda trecută cu UTA Arad, 1-0, ceea ce a consemnat prima victorie după trei etape.

Situația celor două cluburi este diametral opusă nu doar în clasament. FC Voluntari are o anumită stabilitate în acest sezon, inclusiv financiară, în timp ce Gaz Metan se confruntă cu mari probleme cu banii, ceea ce îl face pe antrenorul Ilie Poenaru să se gândească la plecare.

FC Voluntari - Gaz Metan Mediaș LIVE VIDEO, ora 14:00, în direct la Digi Sport 1. Echipele probabile

• FC Voluntari: Popa - Ciobotariu, Tamaș, Armaș, Vlad - Meleke, Fulop - Costin, Rață, Gheorghe - Nemec
  • Gaz Metan Mediaș: Vâlceanu - Moura, Horj, Kanda, Dobrescu - Lixandru, Filip - Grădinaru, Gaspar, Trif - Irobiso
  • 90+3 final

Final de meci. Victorie clară pentru FC Voluntari.