Sebastian Colțescu / Foto: Sport Pictures
Exclusiv Reacția lui Victor Angelescu, după ce în stenograme a apărut că Daniel Niculae l-a sunat pe arbitru înaintea meciului
bataie 16
Exclusiv Decizia ”destul de costisitoare” luată în premieră de Dinamo, după sancțiunea dură primită
bataie 16
LIVE Digi Sport Special
Voluntari Voluntari
2 - 1
U Craiova 1948 U Craiova 1948
Sb 31.07.2021 20:15

FC Voluntari - U Craiova 1948 2-1. ”Golazo” și primele trei puncte în contul ilfovenilor

31.07.2021, 21:15

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

FC Voluntari s-a impus la limită în fața celor de la U Craiova 1948, 2-1, în runda cu numărul trei a sezonului 2021/2022 din Liga 1.

Prima repriză de la Voluntari a stat sub semnul echilibrului. Claudiu Bălan și Gabi Tamaș au fost oamenii din cele două tabere care au amenințat timid buturile adversarilor, iar primele 45 minute s-au încheiat fără gol.

FC Voluntari - U Craiova 1948 2-1

Imediat după revenirea de la cabine, în minutul 47, Marcelo Lopes a înscris primul său gol la FC Voluntari, cu execuție formidabilă. Mijlocașul a reluat din voleu o centrare venită direct din corner, care i-a aparținut lui Vadim Rață. Fără mari ocazii, U Craiova 1948 a încercat să restabilească egalitatea, dar cei care au marcat au fost tot ilfovenii.

După un nou corner și o bâlbâială generală în careul oltenilor, același Marcelo Lopes trimite cu capul spre poarta lui Mogoșanu, balonul îl găsește pe Armaș, care reia dintre cei doi fundași centrali ai Craiovei.

Claudiu Bălan a reaprins speranța în tabăra formației lui Adrian Mutu. Atacantul a redus din diferență în minutul 87, cu o reluare sigură din câțiva metri și tot el a fost extrem de aproape de egalare un minut mai târziu, când a ajuns în poziție de 1 la 1 cu Rîmniceanu, dar execuția sa a trecut mult pe lângă poartă.

FC Voluntari a obținut astfel primele puncte din acest sezon, în timp ce U Craiova 1948 rămâne cu victoria din runda precedentă, cu Dinamo.

VIDEO Rezumat FC Voluntari - U Craiova 1948 2-1

FC Voluntari - U Craiova 1948 LIVE VIDEO, ora 19:15, la Digi Sport 1

Ilfovenii au fost învinși de Dinamo în runda inaugurală, 2-3, în timp ce în runda secundă au cedat la FC Botoșani, 0-1.

Nou promovata U Craiova 1948 a început, de asemenea, sezonul cu o înfrângere, 2-3 cu CFR Cluj, câștigătoarea ultimelor patru ediții de Liga 1, dar runda trecută a reușit să câștige pe teren propriu cu Dinamo, scor 1-0.

Clasamentul din Liga 1, înainte de FC Voluntari - U Craiova 1948:

FC Voluntari - U Craiova 1948 LIVE VIDEO, ora 19:15, la Digi Sport 1. Echipele probabile

• FC Voluntari: Rîmniceanu - Achim, Tamaș, Armaș - Ricardinho, Fulop, Rață, Vlad - Veiga, Paraschiv, Ilie
  • U Craiova 1948: Mogoșanu - Negru, Diallo, Kovacic, Huyghebaert - Achim, Albu, Asamoah - Baeten, Bălan, Bauza
  • 90+5 final

Final. FC Voluntari - U Craiova 1948 2-1.

• 88 oc oc

Același Claudiu Bălan este extrem de aproape de o egalare nesperată. Șutul său este însă imprecis și FC Voluntari rămâne în avantaj.

• 87 g g

Atacantul oltenilor reia nemarcat din câțiva metri, după o centrare foarte bună a lui Albu.

• 78 g g

Degringolandă în apărarea Craiovei. După o bâlbâială generală, Lopes a trimis balonul spre poarta adversă, îl găsește pe Armaș, iar moldoveanul, de lângă Diallo, a înscris cu un procedeu de arte marțiale.