SOLD-OUT! Meciul de SuperLigă la care s-au vândut toate biletele scoase la vânzare
craiova
Lovitură grea pentru Universitatea Craiova! Un titular, OUT pentru restul sezonului
timi
Foto Real Madrid, așteptată pe ”bijuteria” de 167.000.000€ din România. Tocmai s-a dat aprobarea de la Guvern
LIVE Stirile Digi Sport
FC Voluntari FC Voluntari
3 - 1
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Vi 18.03.2022 20:30

FC Voluntari – Universitatea Craiova 3-1. Budescu, decisiv la toate reușitele ilfovenilor

18.03.2022, 22:33

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

FC Voluntari a câștigat meciul de pe teren propriu cu Universitatea Craiova, scor 3-1, în etapa a doua din play-off-ul Ligii 1, în direct pe Digi Sport 1.

Primul eșec pentru "alb-albaștri" după șapte victorii la rând

Universitatea Craiova întrerupe o serie de șapte victorii la rând în campionat. FC Voluntari câștigă primele puncte în play-off.

Constantin Budescu (33 de ani) a fost cel mai bun jucător de pe teren, reușind să contribuie la toate reușitele gazdelor. Totuși, mijlocașul ofensiv a fost vinovat la golul Universității Craiova, după ce a pierdut mingea la centrul terenului.

Gazdele au deschis scorul în minutul 7, după autogolul lui Vladimir Screciu.

Universitatea Craiova a făcut o primă repriză modestă și a reușit un singur șut pe spațiul porții, prin Nicușor Bancu, fără emoții pentru portarul Mihai Popa.

Constantin Budescu, omul meciului

Nemulțumit de jocul echipei sale, Laurențiu Reghecampf a făcut patru schimbări până în startul reprizei secunde.

Brazilianul Gustavo a egalat pentru oaspeți în minutul 64, din centrarea lui Andrei Ivan.

Jucătorii de la FC Voluntari au protestat și au cerut un fault la faza precedentă, după ce Budescu a pierdut mingea.

În minutul 67, Ricardinho a înscris în urma unui corner. Budescu a centrat cu efect, Pigliacelli n-a reușit să respingă mingea, care a ajuns la Ricardinho. Portughezul n-a fost blocat de fundașii echipei oltene și a înscris.

În minutul 73, FC Voluntari a lovit pe contraatac, după o pasă genială a lui Budescu, cu exteriorul. Adam Nemec a finalizat acțiunea de atac, cu un șut din careu, fiind singur cu portarul Pigliacelli.

În urma acestui succes, FC Voluntari, echipa de pe locul patru, s-a apropiat la trei puncte de Universitatea Craiova, ocupanta locului trei în play-off.

VIDEO Rezumatul meciului FC Voluntari - Universitatea Craiova 3-1

Clasamentul Ligii 1, play-off

-Știrea inițială-

FC Voluntari a fost una dintre suprizele plăcute ale campionatului, cel puțin în sezonul regulat, iar acum trupa lui Liviu Ciobotariu speră să repete figura frumoasă și în play-off.

Partida contra celor de la Universitatea Craiova este momentul perfect pentru a reuși asta, iar oltenii ar putea avea parte de o rezistență foarte puternică.

În partida jucată în sezonul regulat, cele două formații au remizat, 1-1, cu un gol reușit pentru oaspeți în minutul 89 de Ionuț Vînă.

În prima partidă din play-off, cei de la Universitatea Craiova au învins-o pe FC Argeș, 3-0, în timp ce trupa lui Liviu Ciobotariu s-a recunoscut înfrântă de campioana CFR Cluj, 1-3.

Clasamentul play-off-ului Ligii 1

Clasament Liga 1
Clasamentul play-off-ului Ligii 1 / Foto: Digisport.ro

VIDEO REZUMAT FC Voluntari - Universitatea Craiova 1-1, în sezonul regulat

• 90+4 fr2

Final de meci! Prima victorie pentru FC Voluntari în play-off-ul Ligii 1.