Foto Primul antrenament al lui Edi Iordănescu în formulă completă. Cine sunt cei 3 ”întârziați”
Edi Iordănescu îi aduce cu picioarele pe pământ pe cei foarte optimiști înaintea EURO 2024
Dramă uriașă la Miami Open: Konstantin Koltsov, partenerul Arynei Sabalenka, a încetat din viață
FCSB FCSB
3 - 2
Academica Clinceni Academica Clinceni
Sb 25.09.2021 22:00

FCSB - Academica Clinceni 3-2. Spectacol pe Arena Națională! Vicecampioana câștigă și urcă pe podiumul Ligii 1

25.09.2021, 23:00

• Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• Elite League U20: Romania - Italia, joi, 18:00, DGS 1

FCSB s-a impus pe teren propriu în fața celor de la Academica Clinceni, scor 3-2, și a urcat, cel puțin pentru moment, pe podiumul Ligii 1.

Trupa lui Edi Iordănescu a început cum nu se putea mai bine și a deschis scorul în minutul 3 prin Claudiu Keșeru, care l-a lobat superb pe tânărul Dobre. Ianis Stoica a trecut pe lângă majorarea avantajului câteva zeci de secunde mai târziu, lucru pe care l-a reușit Paulo Vinicius, în minutul 10, după ce a profitat de o ieșire greșită a goalkeeper-ului advers.

FCSB - Academica Clinceni 3-2

FCSB a cedat controlul jocului și după două șuturi periculoase ale lui Pârvulescu și De Amorim, Omoh a redus din diferență în ultimul minut al primei reprize, cu o execuție de zile mari. Partea a doua a început cu vicecampioana la conducerea partidei.

Valentin Gheorghe și Ianis Stoica au ratat din poziții excelente, însă puștiul din avanposturile FCSB-ului și-a luat revanșa în minutul 67, când a profitat de o neînțelegere în defensiva ilfovenilor. În minutul 89, Cascini a reușit golul doi al oaspeților, iar ultima ocazie a partidei le-a aparținut roș-albaștrilor, Dumiter lovind bara în prelungiri.

Grație acestui succes, FCSB a urcat pe poziția a treia, cu 18 puncte, la 6 lungimi în urma liderului CFR Cluj, în timp ce Academica Clinceni rămâne lanterna roșie, cu doar două puncte.

VIDEO Rezumat FCSB - Academica Clinceni 3-2

_________________________________________________________________________________________________

FCSB și Academica Clinceni se vor înfrunta în această seară, de la ora 21:00, în direct la Digi Sport 1 și în format live video pe siteul digisport.ro, pentru abonații RCS-RDS.

Duelul de pe Arena Națională va marca debutului lui Ionuț Chirilă pe banca Academicii Clinceni, în Liga 1. Antrenorul a debutat în 16-imile Cupei României, în eșecul cu FC Buzău.

FCSB - Academica Clinceni, LIVE VIDEO, ora 21:00, în direct la Digi Sport 1

FCSB se află într-un moment foarte bun, vicecampioana venind după două victorii fără gol primit în campionat: 6-0 cu Dinamo și 1-0 cu FC U Craiova 1948.

Edi Iordănescu a încercat să menajeze mai multe vedete la Hunedoara, în 16-imile Cupei, dar meciul a ajuns în prelungiri. FCSB a condus cu 3-0 la Hunedoara, însă a fost egalată pe final, iar mai apoi s-a impus cu 5-3 în timpul suplimentar.

FCSB - Academica Clinceni, LIVE VIDEO, ora 21:00, în direct la Digi Sport 1. Echipele probabile

• FCSB: Vlad - V. Crețu, Vinicius, Miron, Radunovic - I. Stoica, Ov. Popescu, Olaru - Cordea, Keșeru, V. Gheorghe
  • Academica: Dobre - Achim, Bilali, Patriche, P. Pârvulescu - Cascini - Kazlauskas, Moulin, Omoh, Goma - Vellios

FCSB - Academica Clinceni, LIVE VIDEO, ora 21:00, în direct la Digi Sport 1. Cum își motivează Ionuț Chirilă echipa

Antrenorul de la Academica Clinceni, Ionuț Chirilă, a dezvăluit cum îi va motiva pe jucătorii săi pentru meciul din această seară, de pe Arena Națională: "Le voi zice că sunt AC Milan și că în Curva Nord (n.r. galeria italienilor) scrie 'Sopra tutti siamo noi' (n.r 'Deasupra tuturor suntem noi, azi').

Nu trebuie să ne ascundem de faptul că suntem deficitari la capitolul atacanți. Am jucat la Buzău ca atacant cu un mijlocaș ofensiv și după cu un copil, Dumitrache, care nu a avut un ritm necesar", a spus Chirilă, la conferința de presă premergătoare partidei cu FCSB.

FCSB - Academica Clinceni, LIVE VIDEO, ora 21:00, în direct la Digi Sport 1. Edi Iordănescu, avertisment pentru jucătorii săi

Antrenorul Edi Iordănescu a susținut o conferință de presă, în care a prefațat duelul de sâmbătă seara și le-a transmis un avertisment elevilor săi: "Aici merge doar cu 100%".

"Suntem în fața unui nou joc important, mai ales că punctele puse în joc sunt capitale pentru noi, având în vedere diferența de puncte față de locurile fruntașe. Venim după o deplasare grea, o noapte pierdută și un joc mai lung decât ne așteptam. Nu există jocuri ușoare, aș fi un amator dacă aș spune asta.

Clinceni are un nou antrenor, va fi o altă determinare acum. Sunt foarte mulți jucători la Clinceni care anul trecut au jucat în play-off, trebuie să fim în gardă. Concluzia mea este că la Hunedoara am avut o mentalitate duplicitară: 60 de minute am jucat ce se recomanda, după care ne-am gândit că putem să jucăm și fără responsabilitate, iar fotbalul a demonstrat că te pedepsește. Mi-aș fi dorit ca lucrurile să se termine mai repede, nu s-a întâmplat, iar echipa trebuie să demonstreze că a înțeles mesajul meu.

Cine crede că reușește să facă față la pretențiile pe care eu și clubul le avem greșește! Aici merge doar cu 100%, sunt convins că ei au înțeles mesajul meu. Cât timp suntem atât de fragili din punct de vedere mental, nu vom reuși să ne îndeplinim obiectivele. Mie mereu mi-a plăcut să lucrez cu jucători tineri, însă ei trebuie să arate că mă înțeleg. Când ai obiectiv titlul, e greu să aștepți după jucătorii tineri. Cu toate acestea, eu voi susține tinerii în continuare", a declarat Edi Iordănescu.

FCSB FCSB
  • 90+3 final
    Final. FCSB - Academica Clinceni 3-2.
  • 90+3 cg cg

Budescu vede cartonașul galben.

• 90+2 oc oc

Ocazie FCSB. Dumiter are ocazia de a închide meciul, dar șutul său nimerește bara.

• 89 g g

GOL Academica Clinceni! Moulin execută o lovitură de colț, Gavra prelungește pe spate, iar Cascini, nemarcat, reia în poartă.

• 84 s s

Ultima schimbare la FCSB: Musi intră în locul lui Olaru.

• 73 oc oc

Ocazie FCSB. Ianis Stoica îl servește superb pe Budescu în careu, dar ”Artistul” reia defectuos din doar câțiva metri.

• 71 s s

Keșeru este înlocuit cu Budescu.

• 67 g g

GOL FCSB! Dobre îl blochează foarte bine pe V. Gheorghe, balonul sare în marginea careului, portarul și căpitanul celor de la Clinceni se invită reciproc să intervină, iar Ianis Stoica profită de neînțelegere și trimite mingea în plasă.

• 65 cg cg

Ianis Stoica este avertizat.

• 62 oc oc

Ocazie FCSB. Olaru îl lansează excelent pe Valentin Gheorghe. Fostul jucător al Astrei scapă singur cu portarul Clinceniului, dar face o preluare greșită și-i dă posibilitatea lui Dobre să intervină.

• 61 s s

Oaidă îi înlocuiește pe Cordea.

• 60 s
  • 57 oc oc

Ocazie FCSB. Ianis Stoica este aproape să refacă avantajul de două goluri al echipei sale. Puștiul reia cu capul din apropierea porții, însă mingea trece pe lângă poarta lui Dobre.

• 57 cg

Bilali este avertizat în urma unei intervenții asupra lui Stoica.

Începe repriza secundă.

Pauză.

• 45 g g

GOL Academica Clinceni! Omoh șutează de la mare distanță, iar mingea ușor deviată îl lasă fără replică pe Andrei Vlad.

• 41 cg cg

Moulin vede cartonașul galben.

• 37 fm fm

William De Amorim se încumetă să tragă de la distanță, dar execuția sa ocolește buturile lui Vlad.

• 13 oc oc

Ocazie Academica Clinceni. Pârvulescu îl încearcă pe Vlad cu un șut de la distanță. Portarul FCSB-ului respinge în corner.

• 11 cg cg

Adrian Șut este primul jucător care vede cartonașul galben pe Arena Națională.

• 10 g g

GOL FCSB! Vinicius reia în poarta goală, după o ieșire hazardată a goalkeeper-ului oaspeților.

• 5 oc oc

Ocazie FCSB. Ianis Stoica trece pe lângă majorarea avantajului, dar nu ajunge la o minge în apropierea liniei porții.

• 3 g g

GOL FCSB! Claudiu Keșeru este blocat în primă instanță de portarul ilfovenilor, însă din a doua încercare îl lobează superb pe Dobre și deschide scorul.